Cultuur Elk beeld heeft plek een toepasselijke Vijf jaar Park Poëzie met tien tuinen en twintig dichters Zomertentoonstelling in Galerie 45 Westdorpe met zestien exposanten. Draadfiguren rijgen poëtische parels aaneen in lustrumbundel. PZC Woensdag 4 juni 2008 33 door Anita Tournois WESTDORPE - Tijdens de jaarlijkse zomertentoonstelling van Galerie 45 in Westdorpe vormt de beel dentuin, grenzend aan een idylli sche kreek, een fraai verlengstuk van de galerie. De tuin herbergt een flink aantal figuratieve en geab straheerde beelden, afgewisseld met abstracte vormen. Deze zijn vervaardigd in een rijke schakering van materialen (brons, steen, glas en keramiek),formaten en vormge vingen. Elk beeld heeft een toepasselijke plek toebedeeld gekregen. Soms wat verstopt tussen de weelderige plantengroei, dan weer meer zicht baar langs de waterkant: zoals Vaart, keramiek van Jehanne Broe ders ('s zomers al jaren vaste expo sant). Aan het hoofd van het beel denrijk - stevig gedomineerd door mens en dier, maar met ruime plek voor andersoortige objecten - staat vooraan in het midden een Koningspaar. Dit beeld in arduin is van de hand van beeldend kunste naar en Limburger Jean Kamps, die al jaren in Koewacht woont. Van de zestien deelnemende kun stenaars, onder wie enkele nieuwe lingen, komt het gros uit Neder land. De andere nationaliteiten zijn Tsjechisch, Duits en Belgisch. Een aantal van hen woont in Zeeuws-Vlaanderen. Zo ook kun stenares, tevens galeriehoudster, Anne Mannaerts. Zij exposeert een aantal bronzen - een materiaal dat ook geliefd is bij diverse ande re exposanten. Gezien de vele 'vrouwentitels' blijkt de vrouw een favoriet onder werp bij de vormgeving. We zien bijvoorbeeld robuuste Dikke Mi- na's van Bets Bressers) en elegante vrouwen (als Bonjour Madame: brons met glas van Frans Kegels), fantasievrouwen (bosnimfen van Mannaerts) en een zwangere vrouw (Co van Driel uit Axel). De bronzen Prima Donna van Ada Andreae Helder staat binnen. Dit beeld kan, door het afneembaar bovenlijf gemaakt van geglazuurd steengoed, naar wens verwisseld worden voor een andere vorm en kleur. „Ik leg me vooral toe op het maken van eigentijdse figuratie kunst met een voorkeur voor vrou wen", zegt Helder. Net als sommige andere exposan ten exposeert zij zowel binnen als buiten. Zo ook Bets Bressers, die voor haar keramiek geïnspireerd wordt door wijlen Niki de Saint Phalle. Haar keramische objecten zoals Brandweer en Kermis zorgen voor een kleurrijk accent in de ga lerie. Door de abstracte olieverf- Aan het hoofd van het beeldenrijk staat, in het midden, een Koningspaar schilderijen in felle kleuren en met grillige vormen van Yvonne Elsa Frijters-Zee spat de kleur ook van de wanden. Overwegend rood- en blauwtin ten overheersen in de emaillen werken van Annemarie Timmer uit Alkmaar. Met glaspoeder brengt zij afbeeldingen aan op ko per en staal. Titels als Blauw huis, Huis in de tuin en Huis in de nacht maken wel duidelijk wat een van haar favoriete thema's is. Ook Ank van Dijk houdt van huizen. Haar in raku gestookte keramische huis jes en doosjes kunnen open en ge ven dan hun geheime inhoud prijs. De expositie biedt verder een blik op bronzen van Anne-Marie Per- quin, Anita Dekker-Bazen en Toos Vos, abstracte beelden in hard steen van Etienne Vindevogel en fraaie glassculpturen van Hardy Fröhlingsdorf en Liz Rumburk. E| Zomertentoonstelling, t/m 31 au- gustus in Galerie 45, Singel 45, Westdorpe. Geopend: do. t/m za. 13.00-17.00, zo. 11.00-17.00 uur. foto Wim Kooyman Emaillen werk van Annemarie Timmer en Prima Donna (brons) van Ada Andreae Helder. Alfred Schaffer draagt tijdens Park Poëzie voor in de tuin van Londense- kaai 17. foto Karoly Effenberger door Ali Pankow MIDDELBURG - Voor Chawwa Wijn berg was het vijf jaar geleden als eerste stadsdichter van Middel burg snel duidelijk: deze stad ver dient een manifestatie Park 8c Poë zie. „Ik had daar elders zulke mooie voorbeelden van gezien. Dat moest hier ook kunnen. Zeker omdat Middelburg zulke prachtige monumentale tuinen heeft, waar je als passant vaak geen weet van hebt. Bij deze manifestatie kun je daar ook een indruk van krijgen." Wijnberg kan als initiator tevre den zijn. Park Poëzie Middel burg beleeft zondag zijn eerste lus trum. Onder het motto Feest zijn de succesvolste dichters van voor gaande edities uitgenodigd weer te komen optreden. Inspelend op de wens van het publiek is het areaal wat compacter dan voorheen. De route omvat tien tuinen waar steeds twee dichters bij toerbeurt voordragen uit eigen werk, afgewis seld met muziekoptredens. Wijnberg zelf is dit keer ook een van de deelnemers. Zij posteert zich, samen met Ankie Peypers, in de tuin achter het pand Londense- kaai 29. Naast dichter is Wijnberg ook beeldend kunstenaar en de te keningen van feestvierende draad figuren die poëtische pareltjes in de lustrumbundel aaneen rijgen, zijn ook van haar hand. Tot de categorie 'succesvolle dich ters' behoort zeker Alfred Schaffer (1973). Hij debuteerde in 2000 met Zijn opkomst in de voorstad. Die bundel werd genomineerd voor de C. Buddingh-prijs en bekroond met de eerste Jo Peters Poëzieprijs. Schuim, inmiddels zijn vijfde bun del, werd door een groep beroeps lezers en critici verkozen tot de beste poëziebundel van 2006. Te- 'Jezelf herhalen is verschrikkelijk. Ik bewaar nooit oude gedichten' vens werd deze bundel bekroond met de Hugues C. Pernathprijs. „Jezelf herhalen is verschrikkelijk. Ik bewaar dan ook nooit oude ge dichten", zegt Schaffer. Gewone mensen en dieren spelen de hoofd rol in zijn gedichten. „Een man, een vrouw, een collega, een schaap. Zij verrichten schijnbaar normale handelingen, maar het lijkt alsof ze deze wereld niet her kennen, alsof die er elke keer voor het eerst is." Het zegt iets over de manier waarop Schaffer zelf obser veert. Hij draagt zondag voor in de tuin van Londensekaai 17. „De angst in herhaling te verval len, kent elke dichter wel in meer of mindere mate, denk ik. Zelfben ik meer bezorgd dat er valse gezich ten in mijn werk sluipen", zegt Es ter Naomi Perquin (1980). „Dat wil ik niet, geen valse gezichten, geen valse noot, of die noot moet gepland zijn. Zo niet, dan zet ik mijn mes er in. Je weet immers best wanneer je jezelf aan het be donderen bent." Perquin, die haar jeugd in Zierikzee heeft doorge bracht, debuteerde begin vorig jaar met Servetten halfstok. Deze bun del werd bekroond met de Lie gend Konijn Debuutprijs. Inmid dels is haar tweede bundel in de maak. Zij is tijdens Park 8c Poëzie samen met Nafiss Nia te vinden in de tuin van Lange Noordstraat 66. De verdere deelnemende dichters zijn: Sylvia Hubers, Elma van Ha ren, Hans Tentije, Hannie Rou- weler, Carry-Ann Tjong-Ayong, Marga Kool, Emma Crebolder, Paul Gellings, Jana Beranova, An ne van Amstel, Mario Molegraaf, Marie-Cécile Moerdijk, Diana Ozon en Titi Zaadnoordijk. Park 8c Poëzie biedt een kinderpro gramma op de Vischmarkt met de Poem Express, het kinderkoor van de Zeeuwse Muziekschool en voor dracht door kinderboekenschrijver Edward vande Vendel. Park Poëzie, Middelburg, Visch- ti markt opening om 12.00 uur en 13.00-17.00 uur elk uur voordracht door de dichters in diverse tuinen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35