Zeeland mm Een warmtelek is in no-time ontdekt Eerste mosselen weer te koop Cliëntenraden willen garantie ziekenhuizen ROC is bezorgd over verzuim door busstaking Milieufederatie scant openbare gebouwen op warmte-isolatie. Technum krijgt vijf ton subsidie van provincie Opening seizoen op Neeltje Jans met hangcultuurmossel. Weglopende patiënten, groeiende wachtlijst en afkalven zorg gevreesd. PZC Woensdag 4 juni 2008 31 Met een infraroodcamera wordt het gebouw van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen gecontroleerd op warmtelekken. foto Lex de Meester door Cornelleke Blok VLISSINGEN - Twee studentes van de Hogeschool Zeeland richten de infraroodcamera op een muur van hun schoolgebouw. Een rode vlek verschijnt op het computer scherm. En hup, weer een warmte lek ontdekt. De Hogeschool Zeeland en de ge meente Borsele kunnen jaarlijks duizenden euro's en veel energie kunnen besparen als ze hun gebou wen beter isoleren. Dat is de con clusie van het project 'Ontdek het lek' van de Zeeuwse Milieufedera tie. Samen met de andere provin ciale milieufederaties onderzocht ze landelijk 24 openbare gebou wen. Gisteren werden de resulta ten gepresenteerd op de Hoge school Zeeland. De Gasunie ging in opdracht van de milieuvereni gingen op pad met infraroodcame- ra's. Daarmee kunnen de buitenge vels van de gebouwen gescand worden op warmtelekken. Zo is in één oogopslag te zien waar onno dig energie verloren gaat. Bij de twee Zeeuwse gebouwen werden flink wat warmtelekken ge vonden. Bij de Hogeschool Zee land kun je op sommige plaatsen met de infraroodcamera radiato ren door de muren heen 'zien': een teken dat de muren slecht geï soleerd zijn. Ook de houten kozij nen laten veel warmte door en de isolatie van de stookruimtes laat te wensen over. De mankementen zitten 'm vooral in het oude ge deelte van het gebouw. Adri Bimmel, technisch beheerder van de HZ, gaat deze zomer met een aan de slag met de aanbevelin gen. „We gaan de beglazing dit jaar nog aanpakken. In de komen de jaren willen we ook wat doen aan de isolatie van de muren en de stookruimtes. Deze resultaten nemen we ook mee in de beslis sing over grote renovaties of nieuwbouw." 'Dit moet onderdeel worden van het energiebeleid van de overheid' Ook in het gemeentehuis van de gemeente Borsele in Heinkens- zand is er nog werk aan de winkel: door de slecht isolerende alumi nium kozijnen gaat veel energie verloren. In de toiletten bevindt de ventilatie-opening zich vlakbij de verwarmingsbuizen en de grote ramen naast de ingang van het ge bouw zijn van enkel glas. Energie coördinator Marcel Aanen van de gemeente Borsele: „We gaan het enkele glas vervangen. In de toilet ten willen we de verwarmings buizen isoleren. Het vervangen van de aluminium kozijnen kost veel geld, maar dat willen we wel in de plannen meenemen." Tjeu van Mierlo, directeur van de ZMF, wil dat meer openbare ge bouwen op deze manier gescand worden. „Dit instrument moet on derdeel worden van het energiebe leid van de overheid. Gemeentes kunnen mensen bijvoorbeeld de mogelijkheid bieden om hun huis te laten scannen. Zo'n camera is duur, maar je ziet dat er veel winst geboekt kan worden." Kijk op www.pzc.nl voor warmte- scans van de HZ en het gemeente huis van de gemeente Borsele. TERNEUZEN - Het ROC Westerschel- de in Terneuzen luidt de nood klok bij het Ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschappen over de staking van buschauffeurs. De school spreekt in een brief zor gen uit over het grote aantal leer lingen dat deze week niet naar school kan komen. „Vorige week misten we tien procent van de leer lingen. Nu moet een kwart thuis blijven door de staking. Dat kan ge woon niet", zegt Toine Huijsmans, voorzitter van het college van be stuur. „Leerlingen zijn in verband met hun studiefinanciering verplicht om 850 lesuren per schooljaar te volgen. Ze zijn daar zelf verant woordelijk voor, maar nu komt die studiefinanciering in gevaar zonder dat leerlingen daar zelf in vloed op hebben. Leerlingen zijn afhankelijk van de bus. Ze moeten soms wel dertig kilometer reizen. Vorige week hielden de chauffeurs wél rekening met de examens in het voortgezet onderwijs, maar dat doen ze niet met ons. Ik ben daar erg verbolgen over. Ik vind dat zo'n arbeidsconflict niet over de ruggen van leerlingen uitge vochten moet worden. We vragen het ministerie om de verantwoor delijken aan te spreken." Het ROC Zeeland (met vestigin gen in Middelburg, Vlissingen en Goes) ondervindt 'geen grootscha lige problemen' door de bussta king, zegt een woordvoerster. „On ze leerlingen kunnen alternatief vervoer vinden. Ze hebben daar meer mogelijkheden voor, omdat hier ook de trein rijdt." MIDDELBURG - Het ROC Zeeland krijgt bijna 500.000 euro van de provincie voor het technisch oplei dingscentrum Technum in Vlissin gen. Het geld is bestemd als bijdra ge om drie jaar lang 715 leerlingen per jaar op te leiden. Het dagelijks provinciebestuur acht deze in breng mede gewenst om tegemoet te komen aan de stijgende behoef te aan technici. Dat is van belang voor de Zeeuwse economie. door Melita Lanting NEELTJE JANS - De mosselpannen kunnen weer tevoorschijn worden gehaald. Gisteren is met enig fees telijk vertoon het nieuwe mossel seizoen van start gegaan. Nu zijn alleen nog de hangcultuurmosse- len verkrijgbaar. Pas over enkele weken begint het seizoen van de bodemmossel. „Dat komt omdat het voedselaan bod voor de hangcultuurmossel hoger is dan voor de mossel op de bodem", legt Eric Romijn van vis- kwekerij Neeltje Jans uit. De hang- cultuurmosselen groeien op onge veer zes meter diepte, waar het wa ter voedselrijker en warmer is dan op de bodem. De hangcultuur is maar een klein segment van de he le mosselmarkt. De viskwekerij le vert ongeveer een maand of twee hangcultuurmosselen, tot de bo demmosselen het voor de rest van het seizoen overnemen. „We blij ven wel een kleine voorraad hou den voor onze vaste klanten." Een hangcultuurmossel groeit aan een touw, hangend in de Ooster- schelde. Het is, zegt Romijn, een volledig Zeeuws product: er wordt geen mosselzaad voor opgevist uit de Waddenzee. „Het mosselzaad wordt gehaald uit de Oosterschel- de of komt van de paalhoofden bij Westkapelle en een klein deel wordt opgevist uit de Voordelta. De mosselzaadjes worden in een soort kous bevestigd aan kilome- Bij viskwekerij Neeltje Jans is gis teren de verkoop van hangcul tuurmosselen begonnen. Over een maand of twee moeten ook de bodemmosselen te koop zijn. ters touw, die in een beschutte kom bij Neeltje Jans in de Ooster- schelde worden gehangen. Daar groeien de mosselen uit tot con- sumptierijpe mosselen." Belangstelling voor de nieuwe oogst mosselen was er gisteren vol op. Veel vaste klanten kwamen langs voor een hapje en een drank je en meevaren om met eigen ogen de mosselen te zien hangen. „We wilden de mensen die de mosselen verkopen laten zien wat er bij komt kijken voor ze het pro duct in huis hebben", zegt Eric Ro mijn. „Heel leuk om weer eens te zien", zegt José Hanse van restau rant De Zandloper in Renesse. Mosselen staan bij haar op de kaart. Is de hangcultuur net zo lek ker als een bodemcultuurmossel? „Hij is wat zachter van smaak en de schelp is wat dunner. Maar hij is goed." Zie ook filmpje op www.pzc.nl door Claudia Sondervan GOES - Patiënten gaan weglopen, wachtlijsten worden langer en sommige zorg zullen de ziekenhui zen misschien niet kunnen geven door de besparingsmaatregelen in de ziekenhuizen in Goes en Vlis singen. Dat vrezen de cliëntenra den van beide ziekenhuizen. Ze vragen om snelle en heldere uit leg van de ziekenhuisdirecteuren in een brief die zij gisteren, samen met patiëntenplatform Klaverblad Zeeland, openbaar maakten. De ra den betwijfelen of de ziekenhui zen meer zorgproductie kunnen halen. Zij merken dat steeds meer patiënten de ziekenhuizen mijden door de publiciteit rond de fusie, het dreigend geldtekort van vijf miljoen dit jaar en de zeven mil joen verlies over vorig jaar. De zie kenhuizen moeten extra alert zijn op klachten van patiënten. Ernstig zieke patiënten die kostbare medi cijnen nodig hebben, moeten die blijven krijgen, stellen de raden. Zij vragen zich af of de medewer kers voldoende gemotiveerd zijn 1 om de nieuwe efficiëntieslag voor doelmatiger zorg op te pakken. De directie wil dat plan versneld door voeren. Als vacatures niet worden ingevuld en tijdelijke contracten niet verlengd worden, kan de werkdruk de kwaliteit van zorg ra ken, stellen de vertegenwoordigers van de patiënten. Zij willen zo spoedig mogelijk duidelijkheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33