Patiënt merkt niets van 7aoIshi/I Zelfde pil in steeds een ander doosje Lobby voor belangen platteland Advies De krant 5 weken voor 15 euro! Daling medicijnprijzen Ami wwlCl I llJi 2 Woensdag 4 juni 2008 PZC Ik ga een adviesbureau beginnen. Gouwe handel, want er is geen bestuurder die nog een zelfstandig besluit durft te ne men. Alles gaat op basis van dikke onderzoeksrapporten. Die belanden ook op de bureaus van journalisten. In de mees te rapporten staat niks nieuws en in de rest staat dat alles radi caal anders moet. Die zijn natuurlijk het leukst, al heb je ook daar niks aan. Zo declareerde stedenbouwkundige Riek Bakker ooit drie miljoen gulden voor een toekomstvisie voor Middel burg in 2030. Gevolg is dat de gemeente waarvan het inwoner tal vorig jaar met welgeteld negen mensen steeg, honderden huizen laat bouwen. Van haar idee om het mooie gehucht Kle- verskerke onder water te laten lo pen, is weliswaar niets terechtge komen, maar dat ze het durfde op te schrijven, is al erg genoeg. Spreek één keer de toverformule 'Stilstand is achteruitgang' uit en je hebt geen argumenten meer nodig om de waanzinnigste plannen aanvaard te krijgen. En anders presenteer je er nog een flauwekulonderzoekje bij. Zo lazen we vorige week het bericht dat de pijlen op de blau we verkeersborden omhoog moeten wijzen in plaats van naar beneden. Dat zou tot een betere doorstroming leiden en de veiligheid bevorderen. De gemiddelde rijsnelheid neemt met tien kilometer toe en files nemen een half uur eerder af Dus worden de komende vijftien jaar alle borden vervangen. Als Rijkswaterstaat dat slikt, meld ik me ook bij de Kamer van Koophandel aan als adviesbureau. Waarom zou ik voor een grijpstuiver artikeltjes over dergelijke onderzoeken schrijven als ik ze voor een fortuin zelf kan verzinnen? Mijn eerste advies ligt inmiddels bij Camiel Eurlings. Om het fileprobleem op te lossen, zal ik hem aanraden dat we in Ne derland beter links kunnen gaan rijden. Dat helpt natuurlijk niks, maar je hebt eens een ander uitzicht als je in de file staat. Mijn eerste advies ligt inmiddels bij Camiel Eurlings COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Het kon blijkbaar idioot veel goedkoper: medicijnprijzen liggen tientallen procenten lager nu zorgverzekeraars zich bemoeien met medicijninkoop. door Claudia Sondervan Goedkoop waar het kan, duur waar het moet', luidt de slogan van pa tiëntenplatform Klaver blad Zeeland. „Wij vinden het pri ma dat de zorgkosten zo ingeperkt kunnen worden. Maar het voor deel mag niet blijven hangen bij de zorgverzekeraars en de over heid," vindt Mieke van Marissing van de Zeeuwse patiëntenvertegen woordiger. „Het voordeel moet te rug naar de mensen. Als de zorg premie niet tussentijds aangepast kan worden, zou iedereen zijn ei gen risico van 150 euro terug kun nen krijgen." Ernstiger is dat het nieuwe inkoop systeem apotheekhoudende huis artsen en apotheken een forse klap geld kost. Bij huisartsen waar de apotheekinkomsten helpen om kleine praktijken overeind te hou den, zoals op het Zeeuwse platte land, wellicht te veel geld. „Zee land kan geen apotheek of apo theekhoudend huisarts missen," waarschuwt Van Marissing. Praktijken kunnen verdwijnen, apotheken zullen minder snel slui ten. Maar ze zullen bezuinigen op de dienstverlening, voorspelt Wal- chers apotheker Piet Baltus, oud voorzitter van de Zeeuwse kring van apothekers en bestuurder van een landelijke vereniging van zelf standige apothekers. „Apothekers krijgen standaard zes euro om een recept uit te voeren. Al tien jaar is dat ongewijzigd. Dat zou 8 euro 25 moeten zijn om de praktijktesten te dekken." Het verschil mochten de apothekers halen uit kortingen die ze bedongen bij de fabrikan ten. „We zijn misschien te goede koopmannen geweest, want de overheid vond die kortingen te hoog oplopen." De apothekers wilden best van het kortingensysteem af, maar in ruil moest de receptvergoeding om hoog. Minister Klink beloofde nieuwe tarieven, waarin verschil werd gemaakt voor medicijnen die de apotheker zelf maakt en een eenvoudig herhaalrecept, en een geleidelijke overgang tot eind 2009. „De zorgverzekeraars heb ben zich niet aan de overeenkomst gehouden. We hebben geen moge lijkheid om meer medicijnen te verkopen dan we nu al doen. Klink maakt geen haast met nieu we tarieven. Hij wil eerst even aan zien hoe de markt zich houdt." Daarvoor heeft hij een paar maan den, zegt Baltus. Zo lang kunnen de Zeeuwse apotheken het wel vol houden. De beroepsorganisatie van apothekers KNMP zegt dat de nieuwe inkoopmethode een ge middelde apotheek 160.000 euro per jaar kost; een aanzienlijk deel van de totale omzet, volgens Baltus, die het aandeel niet exacter wil aanduiden. „De gevolgen kun nen rampzalig zijn. Er zijn voor beelden bekend bij de KNMP van apotheken die failliet zullen gaan." De Zeeuwse apotheken kennen weliswaar geen recente overnames met alle aanloopkosten van dien, maar Baltus weet niet of zij gevaar lopen. „Maar elke apotheker zal kij ken naar kosten van personeel, au tomatisering en service." door Claudia Sondervan De kans is groot dat medi- cijngebruikers voortaan elk halfjaar de doosjes met hun pillen zien wisselen van merk en kleur. Zorgverzekeraars, waaronder CZ (bijna drie miljoen verzekerden) en Uvit (ruim vier miljoen polishouders) bepalen sinds deze maand elk halfjaar op nieuw welke fabrikant het genees middel mag leveren dat de zorgver zekeraar vergoedt. Uitgangspunt is de laagste prijs. Het gaat om zoge naamde generieke middelen, waar van het merkpatent verlopen is en die elke fabrikant mag maken en verkopen. Uvit doet dat sinds deze maand met dertig middelen, CZ hanteert een lijst van tien. Artsen schrijven waar mogelijk de goedko pe middelen voor. Daar hebben ze afspraken over met de zorgverzeke raars en daar worden ze voor be loond. Als een patiënt het goed koopste middel niet goed ver draagt of er te weinig baat bij heeft, kan de arts een duurder mid del voorschrijven. Dat wordt nor maal vergoed. De patiënt heeft voordeel noch nadeel van de nieu we inkoop, zegt apotheker Piet Baltus uit Oost-Souburg. „Belang rijk is dat mensen niet in de war raken of het vertrouwen verliezen door het andere doosje: het medi cijn is echt hetzelfde. We zullen het veel en vaak uit moeten leg gen." Voor enkele middelen geldt een uitzondering, zoals het an- ti-psychoticum Risperidon: alleen nieuwe gebruikers krijgen het goedkoopste middel voorgeschre ven. Mensen die al Risperidon slik ken, houden hun eigen merk. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Ondine van der Vleuten GOES - De tien grootste plattelands gemeenten van Nederland - waar onder Sluis, Hulst en Schouwen- Duiveland - treden vandaag voor het eerst naar buiten als de Pio. „Kabinetten excelleren steeds meer in Randstaddenken, maar het grootste gedeelte van Neder land is nog steeds platteland", ver klaart burgemeester Jack Assel- bergs van Schouwen-Duiveland de oprichting van de lobbyclub. De Pio wil duidelijk onder de aan dacht brengen wat er op het platte land speelt. Een voorbeeld: de ge meente Goes en de gemeente Schouwen-Duiveland tellen alle bei rond de 34.000 inwoners. Maar Schouwen-Duiveland heeft zeventien kernen en dus een x-aan- tal dorpshuizen en verenigingen méér. Bekend zijn de problemen met het openbaar vervoer. Zijn col lega-burgemeesters Jaap Sala van Sluis en Jan-Frans Mulder vullen het rijtje plattelandsproblemen aan: de terugloop van het aantal in woners en de leefbaarheid van de kleine kernen, de infrastructuur, riolering, aanrijtijden van brand weer en ambulances: daar is alle maal geld voor nodig, maar dat vloeit naar de grote steden. Assel- bergs benadrukt dat de Pio belan gen van alle plattelandsgemeenten behartigt. De officiële presentatie van de lob byclub vindt vandaag plaats op het congres van de Vereniging Neder landse Gemeenten, die het initia tief volledig steunt. En vandaag al wordt actie ondernomen: de Pio praat met TNT over de loketten op het platteland. Zorgverzekeraars hebben per 1 juni fabrikanten van geneesmiddelen gedwon gen hun prijzen te verlagen, door alleen nog de goedkoopste middelen te vergoeden. Voorbeelden van medicijnen die extreem goedkoper zijn geworden: PZC Rolant Quist bron KNMP €"5ïSQf>_ €3,41 €0,58 -94% -91,3% €~5i>Q§j= prijs in mei 2008 3,41 prijs na 1 juni 2008 €"T6rtQ^ €T6&^ €ÏSïOft_ €5,50 €1,19 €1,34~ €3,99 -88,7% -88,2% -87,7% -86,3% €137 3J0 -85,4% -85%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2