Gezondheid te voorspellen Te veel eten oorzaak epidemie overgewicht Aandoening aan longen maakt minder slim Testosteron sleutel bij aanpak prostaatkanker XTC-gebruiker merkt hitte en dorst te laat Afweercellen ruimen schade Alzheimer op PZC Woensdag4juni200fi] 1 9 Een 'vertrouwd' ingerichte kamer geeft dementerende ouderen meer rust. paar is doorverwezen door huis arts of specialist, de kwaliteit van het zaad, de beweeglijkheid van zaadcellen een dag na een vrijpar tij in het slijm van de baarmoeder- hals van de vrouw ('samenlevings test'), en een afwijking in één van beide eileiders. Op grond van die gegevens berekent het model de kans op een spontane zwanger schap. „Uit mijn onderzoek onder iets meer dan drieduizend stellen in heel Nederland bleek het percenta ge zwangerschappen dat door het model was voorspeld, goed over een te komen met het werkelijk aantal zwangerschappen", zegt de in Eindhoven opgegroeide Van der Steeg. Met andere woorden: het model van Hunault is betrouw baar. Zo betrouwbaar dat het inmiddels is opgenomen in de richtlijn voor gynaecologen voor vruchtbaar- heidsonderzoek. Naast een voor spellingsmodel voor de kans op een spontane zwangerschap is er inmiddels in Amsterdam ook een model ontwikkeld om de kans op zwangerschap na behandeling met intra-uteriene inseminatie (IUI) te voorspellen. Daarnaast bestaat er ook een model voor de zwanger schapskans na een reageerbuisbe vruchting (in vitro fertilisatie of IVF). Steures, begin deze maand gepro moveerd aan de Universiteit van Amsterdam, heeft twee van die modellen gebruikt bij een grote groep verminderd vruchtbare pa ren met een kans op een spontane zwangerschap in één jaar, van tus sen de 30 en 40 procent. Deze pa ren werden verdeeld in een groep 'afwachten' en een groep 'IUI'. Na een halfjaar bleken in beide groe pen evenveel zwangerschappen te zijn ontstaan. „In deze groep bleek moet dan afwisselende en gerichte activiteiten bedenken, zoals bij voorbeeld het opvouwen van thee doeken. Of geef ze een babypop die ze kunnen wiegen." De vierde categorie dementeren den is de zen-mens. Zij zitten stil op de stoel, verzonken in hun in nerlijke wereld. Voorkomen moet worden dat zij een overdaad aan prikkels krijgen. Voor deze groep is bijvoorbeeld rustige muziek een beheersbare prikkel. Niet alleen binnenshuis, maar ook in tuinen kan re kening worden gehouden met dementerenden. Bij het ont werpen van tuinen richten we ons op kleurrijke planten die ze nog van vroeger herkennen. Niet te hoog en wild om chaos te vermij den. In een grotere tuin maken we een circuit waarbij rust en symme trie belangrijk zijn. Ook kleine din gen zijn belangrijk. Zo mag er in de bestrating geen baan zitten, want dat wordt ervaren als een drempel waar mensen met een hersenbeschadiging niet overheen stappen", zeggen De Koning en Lanke. Samen met Van der Plaats en de- mentie-deskundige Jos Cuyten vor men De Koning en Lanke 'Het Brein Collectief. Van der Plaats on derzoekt de werking van herse nen, De Koning en Lanke geven op basis daarvan adviezen aan ar chitecten en maken tuinontwer pen. Cuyten begeleidt personeel van zorginstellingen in de omgang met dementerenden. De Koning: „Je moet veel kennis hebben van de hersenwerking, we stemmen namelijk de omgeving af op wat de hersenen kunnen waar nemen. Het is niet alleen zorgen voor een herkenbare stoel. Het gaat er ook om waar je hem neer zet. Niet bij een deur bijvoorbeeld, dat geeft onrust door in- en uitlo pende mensen. We kijken ook in de praktijk hoe onze adviezen en ontwerpen uitpakken, want op dit gebied leer je steeds weer bij." een behandeling met IUI geen meerwaarde te hebben. Met ande re woorden: bij een kans van meer dan 30 procent op een spontane zwangerschap heeft het geen zin om direct IUI toe te passen." Het model van Hunault is de laatste tijd nog verder aangepast, aldus Van der Steeg. „In het huidige mo del wordt nog gevraagd naar een spontane zwangerschap in een eer dere relatie van de vrouw. „Maar die gegevens blijken van geen waarde voor de kans op een spon tane zwangerschap van het huidi ge paar." Verder zal er gevraagd worden naar eventueel overge wicht. „Een vrouw met overge wicht heeft minder kans om zwan ger te worden." Het model van Hunault is te vinden op www.amc.nl/cw. Klik op 'sponta ne kans op zwangerschap' De vruchtbaarheid van een stel is in rekenkundige formules te vangen. De stijging in de laatste decennia van het aantal mensen met overge wicht is niet zozeer het gevolg van een afname van lichamelijke activi teit. Dat wordt weliswaar vaak ge steld, maar het is vooral toe te schrijven aan een toename van het aantal calorieën dat dagelijks naar binnen wordt gewerkt. Dit stelt K. Westerterp (Universiteit Maastricht) in het vakblad Interna tional Journal of Obesity. Hij trekt zijn conclusies op grond van gege vens over het gemiddelde dagelijks energieverbruik van mensen in Eu ropa en de VS sinds 1980. Een ongestoorde zuurstofopname heeft duidelijk invloed op het cog nitief niveau van kinderen. Een longaandoening bij kinderen, bij voorbeeld astma, heeft ook gevol gen voor de hersenen. Kinderen met goed werkende longen scoren beter op leer-, geheugen en intelli gentietesten dan kinderen met minder goed werkende longen, constateert S. Suglia (Harvard School of Public Health, Boston) in het vakblad Psychosomatic Me dicine op grond van gegevens van 165 kinderen. De behandeling van prostaatkan ker omvat medicijnen die de wer king blokkeren van testosteron, het hormoon waardoor de pros taat gaat groeien. Toch gaat na eni ge tijd de tumor opnieuw groeien. Dat komt, schrijft B. Montgomery (University of Washington, Seattle), doordat de prostaatkan kercellen na enige tijd zelf testoste ron gaan aanmaken. De behande ling zou daarom moeten worden uitgebreid met middelen die ook de aanmaak van testosteron blok keren. Het gebruik van ecstacy (XTC) maakt dat de gebruikers ervan zich minder bewust zijn van het feit dat de lichaamstemperatuur oploopt. Als gevolg daarvan drin ken ze niet genoeg en zoeken ze niet tijdig verkoeling. De lichaams temperatuur kan hierdoor zo hoog oplopen dat er (fatale) hersenbe schadiging ontstaat. Dit conclu deert E. Jaehne (University of Ade laide) op grond van onderzoek bij ratten. Zij presenteert haar bevin dingen deze maand tijdens een congres over drugs in Puerto Rico. Kun je de hersenschade van Alzheimer repareren? Door in af weercellen de aanmaak van een be paald eiwit (TGF-bèta) te blokke ren, ruimen deze afweercellen (ma- crofagen) de voor de ziekte van Alzheimer kenmerkende eiwitaf zettingen in de hersenen groten deels (90 procent) op. Dit meldt T. Town (Yale University, New Ha ven) in het vakblad Nature Medici ne op grond van proeven bij mui zen. De muizen konden door de behandeling ook weer beter hun weg vinden in een doolhof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19