'Eerlijke' prijs voor melk is een illusie Nederlander verwacht komende twee jaar meer te verdienen Groen Rijk De wereld kan niet zonder olie, maar wel zonder melk. Eerste vaatje Hollandse Nieuwe voor 55.000 euro Openingstijden: maandag t/m vrijdag: 10.00 - 21.00 uur, zaterdag: 09.00 - 17.00 uur Zaterdag 7 juni LEEUWARDEN - Boeren strijden voor een hogere melkprijs, omdat de huidige prijs de kosten niet dekt. Wie bepaalt de prijs die boe ren voor hun melk krijgen? Zuivelfabrieken betalen een voor- schotprijs per liter aan de boeren. Die wordt bepaald door vraag en aanbod van melkpoeder, boter en - vooral in Nederland - kaas. Voor de Nederlandse boeren gaat het daarbij in de eerste plaats om de Europese markt, en voor een klei ner deel om de rest van de wereld. Dat betekent dat de prijs die Ne derlandse melkveehouders krij gen, verandert als de vraag naar zuivel in China sterk stijgt, maar ook als Amerikaanse boeren meer melk aanbieden. De boeren ko men nu in actie als uitvloeisel van groeiende onzekerheid. Stabiele prijzen waren de laatste decennia de regel, dankzij de steun van de Europese Unie voor de landbouw- export en de bescherming van de buitengrenzen. Kostenstijging kon den de boeren opvangen door meer te melken. Maar nu die be scherming is afgebouwd, schom melt de melkprijs sterk. Tegelijker tijd worden de melkveehouders ge confronteerd met stijgende prijzen De boeren hopen dat de blokkades tot tekorten en dus prijsstijgingen leiden van energie en veevoer. De vraag is of je de melkprijs kunt beïnvloe den door het aanbod te regelen, zo als de Opec doet voor olie. De Dutch Dairymen Board (DDB) wil dat zuivelfabrieken een vaste minimumprijs betalen van 47 cent. De DDB-boeren hopen dat de blokkades tot tekorten leiden, waardoor de melkprijs weer zal gaan stijgen. Een melktekort ont staat inmiddels door de acties, ook in Duitsland. Maar het grote ver schil met de Opec is, dat de wereld economie niet zonder olie kan, maar wel zonder melk. De prijs voor melk in de super markt is slechts beperkt van be lang voor de prijs die de boeren voor hun melk krijgen. Van de melk van Friesland Foods wordt slechts acht procent verkocht als dagverse melk. Fïet overgrote deel van de productie is bestemd voor de export, als kaas, poeder of wat anders. De grote winst van de zui- velcoöperaties zit in de verkoop van luxeproducten als vlaflips en andere toetjes. De coöperaties beta len hun leden, de boeren, behalve de voorschotprijs achteraf nog een deel van de winst uit. De DDB vreest dat vooral veel klei ne zuivelboeren failliet zullen gaan door de hoge kosten en de lage melkprijs. SCHEVENINCEN - Het eerste vaatje Hollandse Nieuwe heeft gisteren op de afslag in Scheveningen 55.000 eu ro opgeleverd. De vis gaat naar de online restaurantgids lens. De opbrengst is dit jaar voor het Fonds Psychische Gezondheid. Twee jaar geleden ging het eerste vaatje voor 75.000 euro van de hand. De symbolische veiling van het eerste vaatje vond dit jaar voor de 24e keer plaats. foto Cees Zom/GPD DEN BOSCH - Een derde van de Ne derlanders denkt dat zijn inkomen de komende twee jaar zal stijgen. Zij verwachten er gemiddeld 257 euro per maand bij te krijgen. Dit blijkt uit onderzoek dat bureau Motivaction heeft uitgevoerd voor GGN Incassospecialisten en Ge rechtsdeurwaarders. Over de economische situatie in het algemeen zijn de Nederlanders minder optimistisch. Slechts 6 pro cent denkt dat de hypotheekcrisis in de Verenigde Staten geen in vloed zal hebben op de economie in Nederland. Bijna een derde verwacht hier ook een hypotheekcrisis. Bijna de helft van de Nederlanders betaalt reke ningen wel eens te laat, blijkt uit het onderzoek. Dat komt meer door vergeetachtigheid en gemak zucht dan door gebrek aan geld. „Nederland kent drie betaaltypen: risicomijders, spenders en noncha- lanten", zegt Pieter Paul Verheg gen van Motivaction. De risicomij ders zijn zuinig en betalen stipt. De spenders geven meer uit dan zij hebben en de nonchalanten zijn met hele andere dingen dan geldzaken bezig. Zij vergeten te be talen of springen slordig met reke ningen om. De betaaldiscipline is het grootst bij de huur of hypotheek. Circa 85 procent zegt er ook bij geldproble men alles aan te doen om de huur of de hypotheek te betalen. Ener gie en de zorgpremie komen met afstand op de tweede en derde plaats. hmbémHHHÉÉHH PZC Woensdag 4 juni 2008 Zet de roosjes op een zonnige plek. Geef de pot regelmatig water en mest ze bij met een in water oplosbare meststof Verwijder de uitgebloeide bloemen. Advies op maat over snoeien, onderhoud en bemesting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17