Irritatie over zweetvoeten en scheten J_ 'Dwang bij het plaatsen van twee mensen op één cel was nooit de afspraak.' jan Willem Dieten, ABVAKABO FNV PZC Woensdag 4 juni 2008 13 2004." Extra moeilijkheid is dat het voor justitie kennelijk heel moeilijk is om aan geschikt personeel te ko men. Twee gevangenen in een cel kan voor zowel inrichting als gevangene volgens Dieten slecht uitpakken in combinatie met het sobere regime in veel inrichtingen. „Er is wel tijd om te luchten en voor sport, maar er wordt niet veel meer gedaan aan resocialisatie en onderwijs aan gevangenen. Als het delen van een cel onder dwang is en spanning oplevert, kan ik me voorstellen dat de recidive (het be gaan van een nieuwe misdaad en te rugkeer naar de gevangenis - red.) al leen maar groter is. Er zijn te wei nig investeringen in de gedetineer den." Alleen na goede selectie en op basis van vrijwil ligheid kan de invoering van de meermanscel een succes worden. Dat was de conclusie van onderzoek uit 2004, in opdracht van het ministerie van Justitie. En precies aan die eisen is nog altijd niet voldaan, conclu deert Hans Moors van de Universi teit van Tilburg die bij het onder zoek was betrokken. Hij voelde sterke politieke druk om een posi tief advies te geven. Dat positief advies kwam er, al was het 'een dubbeltje op z'n kant'. „Ik betreur het dat er weinig is gedaan met onze aanbevelingen. Daar mogen best wat harde noten over worden gekraakt. Van goede matching is helaas kennelijk nog al tijd geen sprake. De agressie en in timidatie ontstaat sneller als je niet kijkt of ze wat betreft bijvoor beeld herkomst, geloof, leeftijd en achtergrond bij elkaar passen. Ge detineerden dwingen is een slech te zaak. Straffen voor wie niet mee werkt, werkt averechts." De onderzoeker vindt dat Neder land 'spastisch' doet over invoe ring van met het twee-op-een-cel- regime. „Wij doen alsof het een in breuk is op de mensenrechten. In alle landen om ons heen gebeurt het al vele jaren. Hier lag, en ligt, het politiek gevoelig omdat het hier geen traditie is. Moors deed ook onderzoek naar veranderingen in het gedrag van gevangenen die een cel moesten delen. Opvallend was dat vrouwen het gezelschap echt op prijs stel len. „Vrouwen vinden het fijn om aanspraak te hebben, zeiden ze zelf Vrouwen praten veel met el kaar, ze doen een spelletje, maken het gezellig. Mannen zijn geslote- ner, meer op zichzelf." Meermanscellen zijn niet voor ie dereen geschikt. Moors vindt het kwalijk dat enkele gevangenisdirec-- teuren zich daar weinig van aan trekken. „Sommige mensen wor den er prettiger gezelschap van, an deren vervelender. Uit ons onder zoek destijds, louter gebaseerd op vrijwillige kandidaten, kwam niets naar voren over agressie of seksu ele intimidatie. De ergernissen gin gen over zweetvoeten, snurken en scheten. Dingen waar iedereen die dicht op elkaar zit, ruzie over maakt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13