Twee-op-een-cel 12 I Woensdag 4 juni 2008 PZC 'Te makkelijk en te snel op één cel' Volgens de Raad voor de Straf rechtstoepassing en Jeugdbescher ming (RSJ) worden gevangenen te makkelijk en te snel met zijn twee ën in één cel geplaatst. Dat levert spanningen op. Veel gedetineerden voelen zich vol gens de raad onveilig en sommigen krijgen te maken met agressie en seksuele intimidatie. Gevangenen die weigeren een cel te delen, belanden soms maanden lang in een strafcel. Weigering tot gebruik van een zo genoemde meerpersoonscel leidt volgens de RSJ nu geregeld tot een 'prestigestrijd' tussen gedetineer den en hun bewaarders. Meerpersoonscellen werden in 2004 ingevoerd als noodmaatregel wegens cellentekort. Het huidige kabinet wil geld besparen door het aantal meerpersoonscellen fors uit te breiden, zowel in bestaande ge vangenissen als in nieuwbouw. De RSJ vindt dat bezuinigingen geen aanleiding mogen zijn twee gedetineerden in één cel te plaat sen. Zeker niet omdat er momen teel cellen leegstaan. Er moet meer onderzoek komen. De raad vindt dat alleen gevange nen die er baat bij hebben, een cel kunnen delen. Alle andere gedeti neerden hebben in beginsel recht op een eigen cel. Knus is toch anders Van officiële zijde is er flink wat kritiek op het beleid om gede tineerden in Nederland een cel te laten delen. De noodmaatre gel uit 2004 verloor gaandeweg zijn vrijwillige karakter. Som mige celgenoten vinden het plezierig, maar het gedwongen gebrek aan privacy is voor anderen 'een slechte voorbereiding op terugkeer in de maatschappij'. door John Jas en Tanja Kits foto GDP fotobewerking Anke Arts w at begon als een vrijwillig project, is bin nen de gevan genismuren uitgegroeid tot een volwaardige vorm van detentie: twee mensen op een cel. Van echte vrijwilligheid is geen sprake meer. Wie geschikt wordt bevonden, krijgt zonder pardon een celmaat toebedeeld. Protesteren heeft nau welijks zin, de keus is: samen op cel of de isoleer. Alleen langgestraften houden een eigen cel, en mensen die psychotisch zijn, drugsverslaafd of agressief In de Nederlandse gevangenissen wordt 13 procent van de cellen ge deeld. „We kijken of mensen ge schikt zijn en proberen zoveel moge lijk te bemiddelen. Maar van vrijwil ligheid is geen sprake, nee", zegt ge vangenisdirecteur André Arendsen. „We zoeken taalgenoten bij elkaar. Kijken naar rokers en niet-rokers. Aantal gedetineerden en cellen 20000 15000 10000 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 infógraphic: AA bron: CBS, DJI En sommigen gedetineerden zijn ge woon niet geschikt om een cel met iemand te delen. Soms moet je men sen tegen hun zin bij elkaar zetten. Als het niet gaat, haal je ze weer uit elkaar. Veel mensen vinden het ei genlijk wel prettig, met zijn tweeën op een cel." Het negatieve rapport van de Raad voor Strafrechtstoepassing en Jeugd bescherming (RSJ) dat gisteren ver scheen over de meermanscel, komt niet overeen met de bevindingen van het gevangeniswezen, oftewel de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). „Op basis van onze positieve bevindingen is juist besloten dat bij nieuwbouw de meerpersoonscellen de standaardnorm wordt", zegt woordvoerder Hans Janssen. Hij wil nog niet inhoudelijk op de negatieve punten uit het rapport reageren. „We moeten dat eerst be studeren. Wel kan ik zeggen dat we momenteel bezig zijn met een mo dernisering van het gevangeniswe zen. Vanaf volgend jaar komen er speciale afdeling, waar nieuw gearri veerde gedetineerden geobserveerd worden en beoordeeld op hun ge schiktheid voor verblijf in een meer persoonscel. Dat is een heel relevan te verbetering. Straks wordt iedere nieuwkomer individueel beoor deeld. Van vrije keus is wat ons be treft nooit sprake geweest." Maar daar is niet iedereen het over eens. „Dwang bij het plaatsen van twee mensen op één cel was nooit de afspraak", zegt Jan Willem Die ten. De bestuurder van AbvaKabo FNV, waarbij veel gevangenisbe waarders zijn aangesloten, staat vol ledig achter het rapport van de RSJ. De bond protesteerde hevig in 2004 bij invoering van de maatregel. Om de pil voor gevangenisbewaar ders minder bitter te maken, werd toen wel besloten om veel vrijwillig heid in de maatregel in te bouwen. Én dat bewaarders invloed zouden hebben op wie er samen op één cel kwamen. „Maar na de experimente le fase, zijn die voorwaarden ver dwenen. Het zaakje is scheefge groeid. Dat leidt in sommige gevan genissen tot een hoop gedonder. Er komen vervelende situaties waarin spanningen op bewaarders en celge noten worden afgereageerd", aldus Dieten. Hij zegt dat de bond niet tegen twee gedetineerden op één kamer is, maar stelt de vrijwilligheid voor op. „Ook een gevangene heeft recht op privacy. Als hij of zij wordt ge dwongen, is dat niet in de haak. Het is een slechte voorbereiding op te rugkeer in de maatschappij." De Europese Organisatie ter Be scherming van de Rechtspositie van Gedetineerden (EORG) deed on langs onderzoek onder gedetineer den die met z'n tweeën opgesloten zitten. Woordvoerder Pieter Vleeming: „Zestig procent van de mensen is negatief. En daarvan noe men vier op de vijf het gebrek aan privacy het grootste probleem: het feit dat een celgenoot soms naar het toilet moet in dezelfde kamer waar in de ander zit te eten." De noodmaatregel van 2004 volgde volgens Jan Willem Dieten heel dui delijk op een periode dat Nederland zwaarder ging straffen. Het aantal gedetineerden ging razendsnel om hoog. Er ontstond een cellentekort. „Die beweging is al een tijdje voor bij, dat blijkt ook uit de leegstand in Nederlandse inrichtingen. Toch ver andert het beleid in gevangenissen niet terug naar wat het was voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12