Bouwtechnieken voor de toekomst Meer informatie M bouw en bedrijfsmarkt Laat anderen maar het huis van de toekomst of het kantoor van overmorgen bedenken. Dura Ver meer Vastgoed en de Technische Universiteit Delft willen verder gaan. Zij hebben afgesproken samen kli maatneutraal vastgoed te ontwikke len. "Want als het huis van de toe komst klaar is en het lintje is doorge knipt, is het meteen een museum ge worden waarin de tijd stil staat. Kli maatneutraal ontwikkelen is een continu proces, waarin we aan de ene kant direct actie ondernemen, maar ook op de lange termijn ver nieuwingen blijven doorvoeren", zegt ir. Daan Hoogwater van de TU Delft. door Martin Ruesink BREDA - Duurzaam en C02-neutraal bouwen zijn inmiddels gesneden koek voor elke Nederlandse bouwonderne ming. Klimaatneutraal ontwikkelen en bouwen gaat een forse stap verder. "Daar bij letten we er niet alleen op hoe lang be paalde materialen en constructies meegaan, of hoeveel energie je moet gebruiken om een gebouw te verwannen, koelen en ver lichten", zegt ing. Erwin Wessels MRE MRICS directeur van Dura Vermeer Vastgoed. "Maar klimaatneutraal ontwik kelen is een integraal proces, waarbij alle aspecten van het bouwplan tot en met de sloop van vastgoed onder de loep worden genomen." Dura Vermeer Vastgoed ontwikkelt jaar lijks 500.000 vierkante meter woon- en werkruimte in Nederland. Het bedrijf wil leidend worden op het gebied van kli maatneutraal ontwikkelen. "Niet alleen omdat onze klanten daar om vragen en het dus een economisch belang vertegen woordigt, maar ook omdat we onze maat schappelijke verantwoordelijkheid willen nemen. We willen de volgende generaties niet opzadelen met een erfenis die het mi lieu belast", zegt Wessels. De ontwikkelende bouwer en de universi teit zetten in op een langdurige samenwer king. Dura Vermeer krijgt er een stevige denktank bij, de TU Delft een keur aan mogelijkheden om meer toegepast onder- Kantoor van Unilever in Rotterdam. zoek in de praktijk te testen. Aan Erwin Wessels, Daan Hoogwater en diens TU- collega ir. John Nijenhuis is de schone taak om de ambitieuze opdracht in een effectief model om te zetten. Hoe pak je zo'n breed onderwerp aan, zonder luchtkastelen te bouwen of juist te verzanden in een rommeltje aan onsamen hangende innovaties? "De aanpak moet integraal zijn, van begin tot eind en van eind tot begin", vindt Hoogwater. "Dit betekent dat je zowel energie steekt in ontwikkelingen die pas op de middellange en lange termijn bruikbare innovaties op leveren als in verbeteringen die vandaag al toepasbaar zijn. We kunnen ons niet ver oorloven om met dat laatste te wachten, dan wordt het betere de vijand van het goede." Flexibel handelen Flexibel denken en handelen. Dat is vol gens Wessels, Hoogwater en Nijenhuis de sleutel van het project. "We hebben na tuurlijk al een fors aantal milieubesparende technieken en maatregelen ontwikkeld". eer weten over het (late) bouwen van een bedrijfspand? Klik op het Themadossier Bouwen rechtsonder op www.DeOndernemer.nl. Daar treft u artikelen aan over: - Doelmatigheidsbeheer bij bouwprojecten - Projectbeheersing in de bouw - Programma's van eisen voor kantoorgebouwen - De bouwpraktijk - het opstellen van kwaliteitsplannen Doelmatigheidsbeheer bij bouwprojecten Doel van projectmanagement in de bouw is een doelmatige orga nisatie van bouwprocessen. De omstandigheden waaronder pro jectmanagement in de bouw plaatsvindt, zijn anders dan in de in dustrie. Redenen hiervoor zijn dat de organisatie van het produc tieproces in de bouw in beginsel een uniek karakter heeft en bouwwerken steeds op locatie worden uitgevoerd. Dit heeft tot gevolg dat bepaalde methoden van projectmanagement in de ene situatie beter voldoen dat in de andere, afhankelijk van de speci fieke productiesituatie. In de Nederlandse bouwpraktijk kunnen tientallen methoden van projectmanagement worden onderschei den. Deze zijn echter terug te brengen tot drie basisvormen die elk hun eigen doelmatigheid kennen: het traditionele bouwpro ces, het bouwteam en de turnkey-methode. Projectbeheersing in de bouw Gemiddeld tien tot vijftien procent van de kosten in de bouw zijn faalkosten. Het zijn kosten die door voldoende voorbereidingstijd en een goede systematiek voorkomen hadden kunnen worden. Omdat de bouwsector van oudsher wordt geconfronteerd met forse concurrentie, lage marges en veelal grote risico's, heeft men altijd al veel aandacht gehad voor projectbeheersing. Het resultaat is een aantal betrouwbare projectbeheersingssystematieken. Toch is het invoeren van dergelijke geïntegreerde systemen geen sinecure. De mate van projectbeheersing en hiermee reductie van de faalkosten is sterk afhankelijk van de kennis en ervaring van het projectteam en de beschikbare voorbereidmgstijd. Programma's van eisen voor kantoorgebouwen Over het algemeen wordt ervan uitgegaan dat het ontwerp voor i een nieuw te bouwen of te vernieuwen kantoorgebouw geba seerd is op de eisen, behoeften en wensen van de toekomstige ge bruikers. Dit geactualiseerde artikel geeft een kader voor het pro ces van programmeren waarin alle belanghebbenden aan bod ko- De bouwpraktijk - het opstellen van kwaliteitsplannen 'De bouwpraktijk - het opstellen van kwaliteitsplannen' biedt hulpmiddelen om opdrachtgeverrisico's te inventariseren en kwa- liteitsborgingsplan voor uw project te schrijven. zegt Wessels, "ons gebouw De Brug (Uni lever) in Rotterdam is daar een voorbeeld van. Dat wordt deels verwannd met rest warmte van de eronder liggende fabriek en gekoeld door water van de Maas. Die technieken kun je ook snel elders toepas sen." De samenwerkende partners hebben afge sproken direct drie fases te onderscheiden om klimaatneutraal ontwikkelen hanteer baar te maken. Wessels: "Wat kunnen we nu doen, wat is over twee jaar haalbaar en welke zaken over vijf of tien jaar? Daarbij gaat het niet alleen om die 500.000 vier kante meter nieuw vastgoed die we jaar lijks realiseren. Verbouw en aanpassingen in de miljoenen vierkante meters bestaan de bouw is natuurlijk nog belangrijker." Zo onderzoekt Dura Vermeer op dit mo ment de mogelijkheid om 500 bestaande woningen in de wijk Transvaal in Den- Haag aan te sluiten op een warmte en kou- de-installatie. "Daarmee bereik je pas vo lume en kun je het verschil maken", zegt Wessels. Er zijn zoveel factoren van belang bij kli maatneutraal ontwikkelen, dat Dura Ver meer en de TU Delft niet zonder ook de medewerking van andere partijen nodig hebben. De beslissing op welke plekken het beste kan worden gebouwd (zowel op land als water) bijvoorbeeld, hangt nauw samen met het overheidsbeleid op gebied van ruimtelijke ordening. Wessels: "Daar om nemen we ook samen met collega's en onze branchevereniging Bouwend Neder land een ketenverantwoordelijkheid, waarbij we normen en maatstaven voor al le betrokken partijen in de bouw willen ontwikkelen." Klimaatneutraal Ook de vraag hoe klimaatneutraal hande len precies en eenduidig kan worden ge meten, is onderwerp van studie en vraagt samenwerking. "Daarvoor nemen we deel aan de Dutch Green Building Council. Er wordt hard gewerkt aan maatstaven die voor iedereen binnen en buiten de bran che helder zijn." Een van de belangrijkste schakels van kli maatneutraal ontwikkelen is ook het meest lastig te beheersen, zeker voor de bedenkers en makers van vastgoed. "Het gaat er uiteindelijk om, hoe de gebruikers in een pand wonen of werken", vindt Nij enhuis, "daarbij kan de paradox ontstaan, dat een gebouw zoveel klimaatneutrale ei genschappen heeft, dat dit nonchalance bij de gebruiker uitlokt. Als de verwarming blijft loeien terwijl de ramen openstaan, gaat er onnodig energie verloren. Dat is een beetje hetzelfde effect als automobilis ten die zich dankzij de abs-techniek veili ger voelen en dan dichter op elkaar gaan rijden. Daarom moeten we ook gaan na denken over een vorm van monitoren en bijsturen van het gebruik van panden, als schakel van de gehele ke ten van klimaatneutraal handelen." cc IL O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 119