Innovaties in bouw bereiken maar moeilijk de markt Speerpunt Bouw bouw en bedrijfsmarkt» Innovaties in de bouw bereiken maar moeilijk de markt. Oorzaak: de sector is nog steeds enigszins behoudend. De drie technische universiteiten in Nederland - Twente, Delft, Eindhoven - bundelen daarom de krachten in Speerpunt Bouw, dat Nederlands tot gids land moet maken. Initiatiefnemer prof. Mick Eekhout was tevens ju ry-voorzitter voor de BouwRAI Innovatieprijs. Het funderingssysteem van D.O.N.K. in Circa 120 prefab gefabriceerde woningen heef Kooi inmiddels neergezet in Noord-Nederland, maar de markt is beperkt. Kooi: "Je moet deze woningen in een straal van 80 tot 100 kilometer rond je bedrijf neerzetten. Naarmate je verder van huis komt, neemt door de relatief hoge vervoerskosten het kos tenvoordeel af." Kooi sprak in de achterliggende periode met andere bouwers over verkoop van het concept, zodat het el ders in Nederland kan worden toegepast. "Dat is nog niet ge lukt, omdat er eerst voor een miljoen of vier moet worden geïnvesteerd in de bouw van een productievestiging. Dat remt het enthousiasme." Bedrijf: VBI, Huissen Werknemers: 850, verdeeld over Gentle Vent zorgt voor de luchttoevoer in schoolgebouwen. vijf locaties Innovatie: VBI EcoPrefab klimaatsysteem VBI belooft een epc-reductie van 1.5 tot 0,8 en zestig procent besparing op de ener giekosten bij toepassing van een VBI kli- maatvloer in kantoorgebouwen. En dat al les zonder dat er sprake is van een hogere investering dan bij toepassing van traditio nele klimaatsystemen. VBI integreert koel- en verwarmingssystemen in een ge prefabriceerde betonvloer. Dat maakt de plaatsing van radiatoren overbodig. De lei dingen zijn gekoppeld aan een warmte pomp, die warme of koude onttrekt aan de bodem en/of omgeving. Zo wordt er ge bruikgemaakt van de massa van het ge bouw, dat is staat is koude of wamite te bufferen of af te geven. De waterleidingen lopen door de verharde plafonds en zorgen in de zomer voor een koeling tot zestien graden en in de winter voor een verwar ming tot 24 graden. Het klimaatsysteem van VBI, marktleider op het gebied van kanaalplaten, is recent toegepast in een vijftiental nieuwbouwprojecten, waar nieuwbouw van de Rijksuniversiteit Gro ningen. Funderingstechniek bestaat alleen nog op papier. Circa vijftien miljoen euro denkt eigenaar Oskar Pudelko nodig te hebben voor de bouw van een mobiele hei-instal latie. De Pudelko 01 gaat anderhalf mil joen euro per stuk kosten en je hebt er tien van nodig om tot een goed rendement te komen, heeft bedenker Oiskar Pudelko berekend. Belangrijkste eigenschap van de mobiele hei-installatie: het systeem is om- gevings- en bewonersvriendelijk doordat het geluidloos en zonder trilling paalseg- Circa tachtig hoogleraren van de technische universiteiten van Twente, Eindhoven en Delft zijn gevraagd mee te werken aan innovatief onderzoek waarmee het Speerpunt Bouw zich gaat bezighouden. Speerpunt Bouw moet Nederland als gidsland voor de bouwnijverheid op de kaart zetten. Voortrekker van het project is prof.dr.ir. Mick Eek hout, hoogleraar productontwikkeling aan de faculteit Bouwkunde van de TU Delft. Het is de bedoeling dat er op termijn, verdeeld over de zes Nederlandse bouwfaculteiten, een netwerk van 200 onderzoekers ontstaat dat op macro-, meso en micro-niveau on derzoek doet naar bouwtechnische zaken. Eind dit jaar moet er een afgerond plan liggen, waarmee Speerpunt Bouw aan de slag kan. menten de grond in draait. D.O.N.K heeft in Zuid- Nederland bekendheid verworven in het nieuw funderen van woningen en bedrijfsgebouwen, waarbij objecten met behulp van hydrauliek tot twee meter worden opgetild. Bedrijf: D.O.N.K Vijzel- en Funderingstechniek, Geldrop Werknemers: drie Innovatie: Pudelko 01 funderingssyteem Bouwbedrijf Kooi fabriceert in vijf dagen een huis in hun fabriek. Geldrop. door Gerben Kuitert BREDA - Tienduizenden bezoekers be zochten de BouwRai, de vakbeurs voor de bouwnijverheid. Van de ruim 300 expo santen dongen 47 bedrijven mee naar de BouwRAI Innovatieprijs. Onderstaand een overzicht met de winnaar en enkele interessante innovaties van andere geno mineerden. En de winnaar was: Bedrijf Gentle Vent, Amsterdam Werknemers: 6 Innovatie: FlowControl-School ventilatiesysteem In tachtig procent van de Nederlandse schoollokalen is de ventilatie gebrekkig. Genie Vent ontwikkelde een tochtvrij luchttoevoersysteem op natuurlijke basis. Tussen radiator en raam wordt een How- Control-unit geplaatst. De unit zorgt er voor dat via een koker of gat in de buiten muur een constante hoeveelheid frisse lucht in het lokaal wordt gebracht. In de unit zitten sensoren, die onder meer zor gen voor een vriesbevéiliging, detectie van de luchtrichting en de snelheid waarmee de lucht wordt ingelaten. Het systeem is ook toepasbaar in woningen en kantoren. Vooralsnog zijn er echter alleen enkele kantoren van woningbouwcorporaties mee uitgerust. De kosten maken Flow- Control-ventilatiesysteem aantrekkelijk; één unit kost circa 500 euro en voor een schoollokaal zijn twee tot drie gekoppelde kasten nodig. In het oog springende andere nominaties: Bedrijf: Bouwbedrijf Kooi, Appingedam Werknemers: 80 Innovatie: 1-2-3 Huis, casco bouwsysteem in prefab De Groninger bouwonderneming Kooi bouwt in vijf dagen in de eigen fabriek een woning, inclusief leidingen, riolering en afbouwelementen als kozijnen, tegels en sanitair. Vervolgens wordt het casco bouwsysteem naar de bouwplaats gereden, waar het huis wordt afgebouwd. De bouwtijd bedraagt volgens directeur Jaap Kooi de helft van de tijd die er normaal voor staat en Kooi zegt dat serieproductie de bouwkosten met twintig procent drukt. De innovatie van D.O.N.K Vijzel- en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 117