Goedkoop: nieuw systeem van betonwapening Gezocht: Nederlandse bouw ondernemers voor Slowakije oc bouw en bedrijfsmarkt» 23 Een nieuw kantoor, bedrijfspand of openbaar gebouw realiseren zonder dat er verlaagde plafonds of afwerkvloeren nodig zijn om leidin gen in weg te werken, is nu mogelijk dankzij een nieuw systeem van be tonwapening. Holcon heet het sys teem, dat betonnen overspanningen tot vijfentwintig meter mogelijk maakt zonder dat er een massief voorgespannen vloer met een dikte van een meter voor hoeft te worden gestort. door Gerben Kuitert MARKELO - De nieuwe manier van be tonnen vloeren met een grote oppervlakte realiseren bespaart vijftien tot twintig pro cent op de bouwkosten, stellen de initia tiefnemers. Constructeur Chiel Bartels be dacht het inmiddels gepatenteerde sys teem. Bartels gaat het op de markt brengen met Holterman Wapeningsstaal in Marke- lo, dat de ontwikkeling financierde en de verkoop op zich neemt. "Met dit systeem kun je een twintig meter brede vloer realiseren die een belasting van drie ton per vierkante meter kan dragen, zonder dat er een meter dik beton met wa pening gestort hoeft te worden", zegt con structeur Chiel Bartels. Bij het Holcon sys teem is er sprake van een betonnen onder- vloer met een dikte van tien tot vijftien centimeter. Daartussen komt de staalwa- pening en op die wapening rust een weer tien tot vijftien centimeter dikke boven- vloer. De crux van het systeem zit in de wijze waarop de wapening is gelast. Bij traditionele wapening wordt gebruik ge maakt van hechtlas-techniek, bij het Ho- tec systeem is de wapening constructief ge last; de las is net zo sterk als de stalen staaf waarop de las is gemaakt. Tussenruimte De tussenruimte die op die manier tussen de twee betonnen vloeren ontstaat kan worden gebruikt om leidingen door te leggen of om installaties in aan te brengen. "Een gebouw veroudert doorgaans niet doordat de muren dreigen in te storten, maar doordat installaties en leidingen niet meer aan de modernste eisen voldoen. Met dit nieuwe systeem van prefab vloe ren kun je installaties en leidingen vervan gen zonder te hoeven slopen. Je kunt er Chiel Bartels: 'de crux zit in de wijze waarop de wapening zit gelast. makkelijk bijkomen", zegt directeur Ger ard Holterman van Holterman Wape ningsstaal. "Bovendien buigt onze vloer bij een overspanning van twintig meter maar één centimeter door en betonvloeren met klassieke betonwapening zeven centi meter bij een overspanning van zeventien meter. Je hebt bij ons systeem bij grote overspanningen minder kolommen en wanden nodig en ook daarin zit een deel van de besparing op de bouwkosten." Bij een aanbesteding voor een school in Midden-Nederland, waarin betonnen vloeren met een totale oppervlakte van 14.000 vierkante meter moesten worden aangebracht en een overspanning van achttien meter, schreef Holterman als laag ste in. Het verschil in prijs met de één na laatste inschrijver bedroeg bijna tien pro cent. Hotec Om de markt te overtuigen van de zege ningen van het Holcon systeem, laat Hol terman de nieuwbouw van een kantoor op zijn bedrijfsterrein - totale vloeroppervlak- Directeur/eigenaar Gerard Holterman van Holterman Wapeningsstaal in Markelo heeft 70 hectare industriegrond gekocht in de Slowaakse plaats Palankovo, op 1260 kilometer afstand van zijn eigen bedrijf. Holterman gaat in Slowakije met partner Van Merksteijn Staalbouw uit Almelo een fabriek bouwen waar wapeningsstaal voor hoofdzakelijk de lo kale bouwnijverheidmarkt wordt geproduceerd. Maar met de bouw van de nieuwe fa briek is het bedrijventerrein in aanbouw nog lang niet vol. Holterman: "Ik heb daar grond gekocht, omdat er in Slowakije nog voldoende zand, grind, staal en cement voor handen is. Op het bedrijventerrein zouden zich andere Nederlandse bedrijven kunnen vestigen, die actief zijn in deJaouw, ruwbouw, wegenbouw of beton- en staalsector. Het is ook zeer geschikrvoor Nederlandse bedrijven die een logistiek centrum willen in Mid den-Europa. Een Nederlandse enclave in Slowakije, zou dat niet leuk zijn?" Foto's: Tubantia te 6.000 vierkante meter - in slow motion uitvoeren. "Ik wil graag dat potentiële klanten komen kijken. Hier kun je zien hoe het Ho-tec systeem wordt toegepast." Bij een overstelpende vraag uit de markt, is productiecapaciteit zijn enige probleem, erkent Holterman. "Ik heb twee betonfa- brieken in Duitsland met een gezamenlijke productiecapaciteit van 250.000 vierkante meter per jaar. Binnen twee jaar kan ik die capaci teit opschalen naar een miljoen vierkante meter. Ik heb stille hoop dat dit noodzakelijk zal blijken." 3 O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 115