Zeeland De FSI Partners brachten een bedrijfsbezoek aan de viskwekerijen in Kamperland en op Neeltje Jans. Willy Reijniers van Syntens lichtte samen met de ondernemers een en ander toe. Foto: duofoto Zeeland heeft een voortrekkersrol op het gebied van duurzame innovatie. In het kader van het Europese programma Facilitating Sustainable Inno vation (FSI, duurzame innovatie) waren onlangs ambtenaren en onderzoe kers uit Zweden, Duitsland, Denemarken, Engeland en de provincie Fries land drie dagen in onze provincie bijeen om kennis te maken met de Zeeuw se expertise. De afdeling Milieu, Ruimte en Water van de provincie Zeeland presenteerde onder leiding van Leo Minnaar (beleidsmedewerker Duurzame Ontwikkeling) een afwisselend programma. Thema was 'Onderwijs en be wustwording als succesfactoren bij duurzame innovatie'. door Henk van de Voorde GOES - "Wij hopen dat jullie iets kunnen leren over onze inspanningen op het ge bied van duurzame innovatie, education and awareness en vooral ook dat we ko men tot vervolgafspraken. Education and Awareness is het thema waar Zeeland vo rig jaar bewust voor gekozen heeft. Het zijn namelijk precies de items die hier veel aandacht krijgen bij de inspanningen voor duurzame innovatie", aldus Leo Minnaar in zijn inleidende woorden tot de FSI Partners. Education richt zich op partnerships tussen de 'drie O's'. Het streven is een structure le samenwerking tussen Onderwijs, On dernemers en Overheid op het gebied van duurzame ontwikkeling en innovatie. "Wij zijn er trots op om die samenwer king, waarin de partijen elkaar versterken en die tot tastbare resultaten leidt, deze drie dagen aan jullie te presenteren. Onze provincie neemt ook deel aan het landelijk programma Leren voor Duurzame Ont wikkeling. Zij krijgt daar geld voor en dat geld wordt besteed aan processen, activi teiten en projecten waarmee kennisinstel lingen, burgers en ook de provincie zich de benodigde kennis kunnen verwerven." Aan de theorie werd een praktische invul ling gegeven met de projecten duurzame innovatie, duurzame voortstuwing en Cradle to Cradle (workshops van Michael Braungart en de Hogeschool Zeeland). De FSI Partners maakten kennis met de Zeeuwse aquacultuur in Kamperland en op Neeltje Jans waar de samenwerking tussen ondernemer, onderwijs en overheid al onmiskenbaar zijn vruchten heeft afge worpen. Uiteraard was het gezelschap ook te gast op het MVO Congres in de Zee landhallen. Communicatie "Bij awareness denken wij vooral aan on ze actieve communicatie naar de doel groep bedrijven. Zo brengen we ieder jaar brochures uit over onze projecten en pro jectresultaten, onderhouden we intensief contact met onze bedrijven en bedrijven verenigingen en geven we presentaties op bedrijvenbeurzen. De ultieme vorm van actieve communicatie is voorlopig het door de provincie georganiseerde landelij ke Congres Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen te Goes. Bij awareness den ken we ook aan succesvolle projecten als de Masterclass Duurzaam Ondernemen industriële bedrijven en de MKB Milieu barometer. De Provincie Zeeland won sa men met de ondernemers op het eiland Tholen in 2006 de tweejaarlijkse prijs 'Ei van Columbus'. De training 'Duurzame Ontwikkeling' voor de provincie ambte naren is eveneens een succes. Deze trai ning wordt inmiddels ook in andere pro vincies en gemeenten georganiseerd. Het leert de beleidsambtenaren van de ver schillende disciplines - zoals van econo mie, welzijn en milieu - dat samenwerking vereist en ook lonend is voor het bereiken van een duurzame ontwikkeling", aldus Minnaar. De succesformule bij zowel de MKB Mi- lieubarometer als de Masterclass Duurzaam Ondernemen is vooral 'samen leren en van elkaar leren', door middel van bijeenkom sten en het toepassen van een 'tooi'. In Kamperland maakten de FSI Partners kennis met innovatieve ontwikkelingen in de mariene aquacultuur, een chique term voor viskwekerijen die werken aan nieu we manieren van visproductie met aan dacht voor kwaliteit en energiebesparing. Stichting Zeeschelp in Kamperland ex ploiteert een proefstation waar men erva ring op doet met kweektechnieken van schelpdieren. In een bassin krioelen dui zenden mossellarven die moeten uitgroei en tot stevige, smakelijke mosselen. Se- afarm, eveneens gevestigd in Kamperland, heeft een viskwekerij voor tarbot. De Vis- kwekerij op Neeltje Jans is de grootste van de zeven Nederlandse bedrijven die mos selen kweken via de hangcultuur. Tevens ontwikkelde dit bedrijf een innovatieve oogstmethode: door middel van een nat stofzuigsysteem worden de mosselen gelei delijk in een dubbelwandige buis verza meld zonder dat er schelpen verloren gaan. Zeeschelp en Seafarm werken intensief sa men met studenten en docenten van de Hogeschool Zeeland voor kennisuitwisse ling en praktijkervaring. Lectoraten In het monumentale Abdijgebouw in Middelburg vonden presentaties en discus sies plaats. Pieter Vollaard, plaatsvervan gend lector bij het Lectoraat voor Duur zaamheid en Water van de Hogeschool Zeeland, was de eerste spreker. De HZ heeft 4000 studenten, waarvan 500 uit het buitenland. In alle studierichtingen volgen de studenten minimaal een module over duurzame ontwikkeling. Daarnaast kun nen ze in verschillende richtingen een duurzame specialisatie kiezen. De vijf lec toraten vormen de schakel met overheid, bedrijfsleven en andere kennispartners. Elk lectoraat participeert in innovatieve pro jecten en doet toegepast onderzoek. Vol laard illustreerde het belang om jongeren te betrekken bij duurzame toekomstscena rio's. Derk Hueting van het adviesbureau CE in Delft gaf een toelichting op de be wustwordingstraining die uitgevoerd is in verschillende provincies en gemeenten. Jos van Damme, manager Externe Betrekkin gen bij kunstmestgigant Yara in Sluiskil en bestuurder van de BZW (Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging) blikte terug op de masterclass Duurzaam Onder nemen waaraan Zeeuwse en Vlaamse be drijven uit het Sloegebied en de Kanaalzo ne deelnamen. Achterliggende filosofie van de masterclass is door samenwerking het parkmanagement van het industriege bied te verbeteren, met inachtneming van duurzaamheid en veiligheid. Beeld van het FSI-congres in Goes. Foto: FSI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 111