Experts wachten de zomer af d; «barometer 08 CIJFERS Dré de Jong Bourgondia Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Jan Hoppen Heja Lilianne van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ ZadelhofF Henk v. Koeveringe De Roompot Marlies Oggel Vedior Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Chris van Loon De Unie Geert v.d. Horst Rabobank 'Voor de wind.' zomer begint, mei was een f schitterende maand. Of ons ook economisch gezien een goede zomer te wachten staat, is nog even onduidelijk. De horeca en de toeris tensector zijn in hoge mate afhanke lijk van een goede zomer. Op zo merse dagen stonden al regelmatig files van en naar de Zeeuwse kust en ook de terrassen in de steden zaten vol. De experts, die maandelijks onze econo mische barometer samenstellen, zijn nog steeds voorzichtig. Hoewel het aan hun cijfers niet te merken is, aarzelen ook zij nog steeds. Niemand heeft het nog over de hypotheekcrisis. De blik is in deze tijd ge richt op eigen land en regio. Dat resulteert allemaal in het cijfer 6,4. Willem Jonkmans: 7 Winstwaarschuwing op de lippen Uit een landelijk onderzoek van onze re searchafdeling onder de beleggers in on roerend goed in Nederland blijkt dat men verwacht dat de markt zich zal stabiliseren ten opzichte van 2007. Of dit voor het zuidwesten van Nederland ook geldt, plaats ik een vraagteken. Het landelijke beeld wordt namelijk gedomineerd door de grotere institutionele beleggers. En zij hebben over de gehele linie gesproken voldoende financiële middelen ter be schikking om te blijven investeren. Insti tutionele beleggers zijn in zuidwest Ne derland in de minderheid als het om het beleggen in commercieel onroerend goed gaat. Het zuidwesten kent nog een groot aantal klei nere en particuliere beleggen en zij finan cieren hun aankopen voor een deel via derden. En nadat de banken in de afgelo penjaren Nederland eindeloos hebben be stookt met hun kredietmogelijkheden in een niet aflatende concurrentiestrijd, is de kredietkraan plotseling nog maar aan het druppelen. Alles of niets, heet dat. Partijen, die midden in de afronding van een deal zitten, worden gedupeerd omdat wat gi steren werd toegezegd vandaag niet meer telt. Ik heb vertrouwen in de mens en daarmee in het bedrijfsleven, maar er wordt wel aan de boom geschud. Gelukkig zit aan elk na deel ook een voordeel en dat zullen we moeten weten te vinden. Ik hou het voor deze maand nog öp een 7, maar een winst waarschuwing ligt op de lippen. Rob Franken: 7 Van bedreiging naar kans. Natuurlijk zijn er hier en daar donkere wolken zichtbaar. De kredietcrisis, de voedselcrisis, de energiecrisis- kijk eens naar de olieprijs. Maar gegeven het gezeg de dat "elke bedreiging een nieuwe kans oplevert", betekent het evenzoveel moge lijkheden voor duurzame en dus toe- komstbestendige oplossingen. We zullen bereid moeten zijn om onorthodox te denken en te handelen en daarvan zijn voorbeelden zichtbaar. Mijn instelling bij- David Luteijn BZW Zeeland f- voorbeeld, ROC West-Brabant, gaat in de komende jaren 5 scholen bouwen en deze zullen allemaal C02 -vrij zijn door duur zaam bouwen en gebruik van duurzame energie bronnen. Het oplossen van de voedselcrisis zou een wereldwijde kwali teitsnorm moeten zijn. Henk van Koeveringe: 7 Kop op, Yerseke We schijnen toch op één of andere manier te wennen aan slecht nieuws. Voortdurend nieuwe afschrijvingen bij banken en ver zekeraars maken steeds minder indruk. De economische groei in Nederland versus de Eurozone was niet goed en de president van de Nederlandse Bank doet steeds som ber. De consumptie blijft toch desalniette min op een goed pijl en de werkgelegen heid, voor de meesten de belangrijkste graadmeter, is prima te noemen, misschien zelfs wat overspannen. Het meest verve lende voor de gewone consument is de te rughoudendheid van banken bij de finan ciering van woningen. Dat is niet verstan dig, immers dat zijn de vermogens waar de mensen het meest naar kijken. Voor Zee land is vooral de enorme activiteit in de havens en de goede start van het toeristisch seizoen goed nieuws als we de mosselsec tor nou ook eens uit de gevarenzone zou den kunnen houden dan was er veel ge wonnen. Kop op Yerseke. Vanuit deze positieve gedachte toch een 7. Lilianne van der Ha: 7 Voedsel of biobrandstof? Juni grasmaand. De eerste snee gras zit bij de veehouders in de kuil. Een kapitaaltje dat rendement oplevert zodra er van ge voerd wordt en dus gemolken! Voor loon werkers is het piekdrukte, goed plannen is hier een must. Zij zijn net als de agrariërs afhankelijk van het weer. Dieselprijzen schieten de hoogte in, dat zal niet zonder gevolgen blijven. We kunnen nu nog niet zonder de dure diesel. Volop discussie waar onze steeds maar schaarser wordende cultuurgrond voor gebruikt zal worden. Voedsel of biobrandstoffen? En dat met een groeiende wereldbevolking en schaar ser wordende landbouwgrond. Dré de Jong: 6 Niet somberen Het vertrouwen in de economie is mijn inziens wat aan het dalen, de consumptie- markt stijgt maar voor korte duur. In di verse sectoren zijn harde onderhandelin gen over de lonen gaande, dit leidt vaak tot acties en vervolgens voor onrust op de markt. Vanuit mijn ervaringen met het bedrijfsle ven kan ik concluderen dat de markt erg 03-'08 04-'08 05-'08 06-'08 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 7,0 6,5 7,0 7,0 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhof 7,0 7,0 7,0 7,0 Chris Rutten Voorzitter Kamer van Koophandel 7,0 7,0 6,5 6,5 Guust Verpaalen Commissaris Philip Morris Benelux 5,0 5,0 5,0 5,0 Marlies Oggel Commercieel manager Vedior 6,0 5,5 6,0 6,5 Jan Hoppen Directeur Heja 6,5 6,5 5,9 6,0 Chris van Loon Bestuurder De Unie 6,5 5,9 6,0 6,0 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,0 6,5 6,0 6,0 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 7,5 7,5 7,0 7,0 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 7,0 7,0 6,5 6,5 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 5,5 6,5 7,0 7,0 Jan Pollemans Eigenaar Super de Boer Roosendaal 7,0 6,5 7,0 7,0 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 7,0 7,2 7,0 7,0 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 7,5 6,5 6,0 6,5 Dre de Jong Directeur Bourgondia 6,5 6,5 6,0 6,0 Guust Verpaalen Philip Morris Joris Jansen Auberge Des Moules voorzichtig is en dat investeringen die noodzakelijk zijn voorrang hebben. Te vens is men wel bereid om aan personeel en relaties meer aandacht te besteden. Dit resulteert dan in een omzetverhoging bin nen o.a. horeca. Al met al moeten we de toekomst niet te somber inzien want er zijn nog voldoende mogelijkheden en uit- dagingen in ons Brabant. Marlies Oggel: 6,5 Nog geen zomer De vooruitzichten zijn nog niet echt zo mers. In het eerste kwartaal 2008 is de eco nomie nauwelijks toegenomen. In het lo pende kwartaal is onder invloed van sei zoenseffecten wél een plusje te behalen, dat neemt echter niet weg dat de econo mische groei stagneert. De situatie op de arbeidsmarkt is van grote invloed. In het eerste kwartaal is het aantal vacatures met vier procent toegenomen. Daar staat tegenover dat het aantal werk zoekenden nog nooit zo laag is geweest. Een krimpende arbeidsmarkt dus, met als gevolg dat groei en continuïteit van be drijven onder druk staat. Bedrijven zijn zich helaas nog niet altijd voldoende bewust van de ernst van de si tuatie. Feit is dat de beroepsbevolking de komende jaren blijft krimpen. De oplos sing ligt in het alert, flexibel en creatief omgaan met de kansen op de arbeids markt. Geert van der Horst: 7 Blessing in disguise We kunnen er niet omheen dat het een aantal belangrijke handelspartners van Ne derland (de VS, het VK) economisch min der voor de wind gaat. Toch is dit in de handel nog nauwelijks merkbaar. Die neemt toe, zowel in volume als in waarde. Dit laatste hangt tevens samen met de ge stegen prijzen, vooral voor voedsel en mi nerale brandstoffen. Hierdoor is ook de omzet van de industrie fors gegroeid. Het is dan ook niet verwon derlijk dat het producentenvertrouwen nog altijd hoog is. Toch zal de groei dit jaar wat minder uit bundig zijn dan in 2007. Maar dit is een blessing in disguise gezien de krapte op de arbeidsmarkt. Krapte die anders tot onver mijdelijke maar onwenselijke loongolven zou leiden. Ook ondanks de meest recen te neerwaartse bijstelling van CPB inzake de groei van de economie is een zeven, maar dan wel een magere, wederom mijn rapportcijfer voor deze maand. West-Brabant heeft nog meer dan vol doende groeikansen; de voorgenomen vestiging van enkele Chinese bedrijven zijn daar gunstige voortekenen van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 100