Wereld hongert, Japan zit op rijstberg Land heeft grote voorraden, waar het niet van afkomt. Tekort ziekenhuizen Sluis Sluis (2) Golfterrein Vrijheid van mening Afwatering Krabbendijke PZC Dinsdag 3 juni 2008 9 Japan importeert elk jaar - verplicht - honderdduizenden tonnen rijst. Deze is niet meer nodig om de bevolking te voeden, maar mag ook niet worden uitgevoerd naar landen waar honger heerst. De rijst wordt verwerkt tot rijst wijn of belandt in pakhuizen. foto CPD door onze correspondent Judith Stalpers T apan heeft een rijstberg van an- I derhalf miljoen ton. Gekoeld en goed geventileerd ligt de geïm porteerde rijst in de opslagruim ten. Maar geen mens zal die kun nen eten. En dat terwijl de honger om zich heen grijpt in Afrika en Azië. Het is één van de schrijnen de tegenstellingen waar de FAO-voedselconferentie zich dezer dagen in Rome over buigt. Japan wil zijn rijst graag uitvoeren. Onlangs maakte het bekend 200.000 ton te willen exporteren naar de Filippijnen waar een voed seltekort heerst. De Filippijnen hebben meer dan een miljoen ton rijst nodig, maar kunnen die niet meer op de wereldmarkt vinden. Japan bood ook - gratis - twintig duizend ton aan ter leniging van de nood in enkele Afrikaanse lan den en Afghanistan. Het aanbod werd door alle landen met graagte aanvaard, maar het is nog maar de vraag of Japan dit gebaar ook waar kan maken. Het land voert ieder jaar 770 dui zend ton rijst in, vooral uit de Ver enigde Staten, en daarnaast uit Vietnam en Thailand. Het zijn ver plichte importen, die voortvloeien LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Brieven maximaal 150 woorden Een echte directeur die wordt ge confronteerd met een financieel te kort meldt aan de buitenwereld: 'Wij hebben een financieel tekort en gaan ons uiterste best doen om dat weg te werken'. Opportunistische politici begin nen beschuldigingen te uiten - des noods aan eigen medewerkers - in de hoop zo hun eigen straatje schoon te vegen. Tot welke catego rie we Hans Simons moeten reke nen is in de afgelopen dagen wat mij betreft heel helder geworden. Inge Umbgrove Boulevard Bankert 858 Vlissingen Het zal voor de gemeente Sluis in de toekomst nog moeilijker wor den het financiële hoofd boven wa ter te houden. Ik verwacht dat door de invoering van de km-hef- fing de samenstelling van de inwo ners van de gemeente Sluis sterk zal veranderen op verrassend kor te termijn. Iemand die aan het be gin van zijn werkloopbaan staat zal gaan wonen dicht bij zijn werk. Dat is meestal in de gemeen te Terneuzen. Daardoor zal de werkgelegenheid die verbonden is aan de bevolking nog verder afne men in het westen. Hier blijft (sei- zoenjwerkgelegenheid in de recrea tie sector. De bevolking die hier blijft zal voornamelijk bestaan uit mensen die met pensioen zijn en overigen die buiten het arbeidspro uit vrijhandelsakkoorden. De VS hadden jarenlang aangedrongen op openstelling van de streng gere glementeerde Japanse rijstmarkt. De Japanners, die hun eigen rijst boeren wilden beschermen, sloten hierover in 1993 een compromis. In dat jaar was de Japanse ces staan. Doordat de beter betaal den naar Terneuzen vertrekken zullen de huizenprijzen daar stij gen en hier dalen. Dat trekt hier meer mensen aan die niet van werk afhankelijk zijn. Niet alleen rijken maar ook zij die financiële ondersteuning van de gemeente krijgen. Dat wordt een haast onmogelijk dure situatie voor de gemeente Sluis, die niet op te lossen is door wat bezuini gingen. Kees Foks Herenweg 30 Aardenburg Geïnteresseerd in het wel en wee van mijn gemeente bezocht ik donderdag j.l. de gemeenteraads vergadering. Ik wilde graag weten hoe de raad uiteindelijk zou reage ren op de kadernota. Vanaf half acht tot half twaalf luis terden de vele aanwezigen naar monologen en opmerkingen van fractiewoordvoerders en wethou ders. Er werd stelling genomen voor of tegen de vele amendemen ten en moties Toen er na vier uur vergaderen nog geen duidelijkheid was, ben ik - en met mij meerde ren, o.a. de Europa-school-moe- ders van Zuidzande - opgestapt. Hoe kan voorkomen worden dat burgers - na vier uur - voortijdig de raadsvergadering verlaten? Ant woord: zindelijker vergaderen, dus de spreektijden begrenzen en geen overbekende stokpaardjes berij den, een efficiëntere volgorde van behandelen, het wethoudersloopje van het college-hoekje naar het spreekgestoelte bekorten en herha lingen van standpunten voorko men. Trouwens: de kaarten zijn door de fractie- en commissiever gaderingen toch geschud? Raadsle den laten zich toch niet meer beïn vloeden door politiek handig ope rerende wethouders? rijstoogst door aanhoudende re gens mislukt en begon de import van een jaarlijks 'minimumquo tum'. Die importrijst is nu niet meer nodig om de Japanse bevol king te voeden, en wordt deels ver werkt tot rijstwijn. Het overgrote deel belandt echter in pakhuizen. Het was toch een besluitvormen de vergadering en geen menings vormende vergadering? College en raad van de gemeente Sluis, neem uw burgers serieus en vergader kort, maar vooral krachtig. Guus Langeraert 't Schuttebocht 21 Oostburg BPM PZC van 30 maart: 'BPM helemaal opgeheven', maar de overheid krabbelt terug en er moet nog tot 2018 worden betaald. Dan gaat er dus voor de kilometerheffing én de BPM betaald worden. De kilometerheffing zal geen op lossing voor de files zijn, zoals nu ook enkele politieke partijen toege ven... Er is nog nooit een over heidsmaatregel betreffende het au torijden geweest die niet duurder uitviel. Hoewel de overheid en ook de ANWB steeds beweerden dat het autorijden met de km-heffing niet duurder zou worden, ziet het Cen traal Plan Bureau dat andersHet CPB zegt: 'Als het rijden veel duur der wordt, zullen mensen minder sociale ritten maken, zoals naar opa en oma'. Dit is een wel zéér asociale uit spraak,en geeft weer dat de min der bedeelden straks helemaal niet meer kunnen rijden, óók niet naar opa en oma. Merkwaardig dat ook de PvdA voorstander van het rekeningrij den is. T.W. Rosmolen Lange Blokweg 3 Zierikzee Op 26 mei besloot de Middelburg se gemeenteraad de Westelijke Oude Havendijk bij Nieuw- en Sint Joosland aan de openbaarheid te onttrekken. De dijk toont de his Al jaren probeert Japan de rijst berg als noodhulp in te zetten. Maar de wereldhandelsorganisatie WTO, opgericht om vrijhandel te bevorderen, is tegen. De WTO wil dat deze rijst juist op de Japanse markt terechtkomt: dan kunnen de kunstmatig hoog gehouden prij torische loop van het Havenka naal, waarover eeuwen geleden VOC-schepen de stad in- en uit voeren. Helaas doorkruist hij het nieuwe golfterrein in de Mortiere, wat bij behoud van openbaarheid volgens B8tW onoplosbare geva ren tot gevolg zou hebben (quod non). De coalitiefracties (CDA, WD, SGP en PvdA) stelden zich tevreden met de garantie dat de be schermde status van de dijk ge handhaafd wordt. Dat met het af sluiten van het fietspad over de dijk ook cultuurhistorisch erfgoed aan de openbaarheid wordt ont trokken, leek hen niet te deren. Erfgoed hebben is blijkbaar belang rijker dan het te kunnen waarne men. Letterlijk, want de laatst inge diende plattegrond van exploitant Burggolf toont de treurige aanblik van een tussen metershoge heu vels verstopte dijk die enkel toegan kelijk zal zijn voor de betalende be zoekers van het golfterrein. Over de aanlegvergunning van het terrein dient B&W zich nog te bui gen, maar zijn glans heeft de dijk voorgoed verloren. Eline Dekker Uilenstede 240-1652 Amstelveen In het wat huilerige artikel 'Vrije meningsuiting aan banden gelegd' (PZC 31 mei) zegt PvdA-Kamerlid Dijsselbloem bang te zijn voor mensen die grenzen willen stellen. Hij noemt hen 'fundamentalisten' en de gewenste situatie is volgens hem: 'alles kan (kon) in Neder land'. Juist dat laatste klinkt echter erg fundamentalistisch. Ik vraag mij af of Dijsselbloems mening ook gedeeld wordt door het gros van de werknemers die zijn partij blijkens haar naam (Pv dA) zou moeten vertegenwoordi gen. Het principe 'alles moet kun zen van rijst daar omlaag en kan de subsidie aan Japanse rijstboe ren worden afgebouwd. Japan, dat een sterke boerenlobby heeft, ver zet zich daartegen. Ook de VS wil len dat de Japanse importover schotten niet opnieuw op de we reldmarkt terechtkomen. De Ame rikanen zijn bang dat de Japanse autoriteiten dat aangrijpen om van de verplichte rijstimport af te komen. Daarnaast wordt wel aan gevoerd dat Japan over de hoofden van de armen geld wil verdienen, omdat het de rijst tegen veel lagere 'Die importrijst is nu niet meer nodig en wordt deels verwerkt tot rijstwijn' prijzen heeft ingekocht dan nu op de wereldmarkt worden gerekend. Ondertussen zijn hulporganisaties tegen het eventuele schenken van Japanse rijst aan arme landen, om dat de lokale prijzen dan sterk on der druk komen te staan en dat de boeren treft. Tatsuya Kajishima van het Japanse ministerie van Landbouw betreurt het dat de VS de afbouw van de rijstberg blokke ren, vooral nu de voedselprijzen exploderen. „Als we die voorraden op de markt brengen beïnvloeden we de marktprijzen. Die zullen da len. Dat is toch goed voor de arm ste landen?" nen' op cultureel gebied lijkt eer der het credo van een zelfbenoem de, nihilistische elite en leidt tot verwording. Zie het boek Bescha ving, of wat ervan over is van Theodore Dalrymple. Werden gro te Nederlanders op cultureel ge bied als Wim Sonneveld en Toon Hermans niet populair zónder het 'alles moet kunnen' te (hoeven) huldigen? Overigens is ondergete kende géén fan van het 'wakend oog' van vadertje staat oftewel Piet Hein Donner. Jan Zwemer Bisschopstraat 4 Serooskerke In de krant (PZC 31-05-2008) stond een stukje over een stuk af watering dat verbeterd moet wor den langs de Noorddijk en de Noordschans te Krabbendijke. Gelijk dacht ik: het zal toch niet waar zijn, het betreft hier een sloot met een lengte van meer dan 400 meter. Dat dit karwei gedaan moet worden staat buiten kijf, maar waarom nu weer precies in het broedseizoen? Ik ben eerst nog poolshoogte we zen nemen en inderdaad: alles was al gehakseld en het riet tot gort ge slagen. Een moedereend met vier jongen zwom er nog wat verdwaasd rond, die hebben overigens nog geluk ge had, maar van de kleine karekiet valt dat niet te zeggen. Waterschap Zeeuwse Eilanden, wanneer nemen jullie je verant woordelijkheid nu eens, want je maakt mij niet wijs dat dit karwei niet ook best twee maanden later gedaan had kunnen worden. Dus na het broedseizoen. J. Kamerling Poststraat 16 Krabbendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9