Zeeland Je kunt niet met je rollator in de kennel noot rekenkamer UIT VERKOOP! Provincie trekt streep door status zwemplas Neuzen partijen Natura 2000 in één richting 1 Tineke Bohg stopt na 34 jaar met dierenpension inKerkwerve. Ouwerkerkse kreek en Schelphoek niet langer bemonsterd. pzc Dinsdag 3 juni 2008 23 Tineke Bohg heeft, nu ze gestopt is met haar dierenpension, meer tijd voor haar drie honden. foto Dirk-Jan Cjeltema f door Martijn de Koning KAMPERLAND - Stoppen met wer ken: bijna iedereen krijgt er vroeg of laat mee te maken, weet de 64-jarige Tineke Bohg. Niks om dramatisch over te doen. Toch is haar situatie wel even anders dan f voor iemand die een 38-urige kan- f toorbaan afsluit. Vierendertig jaar lang runde ze in haar eentje Tine- ke's dierenpension op een boerde rij bij Kerkwerve. Vorige week sloot ze het hek voor de laatste keer. Tineke heeft wel een poosje moe ten wennen aan het idee van stop pen, geeft ze aan. Want het was niet zo dat ze er geen zin meer in had. „Het lichaam wilde niet meer wat de geest nog wil. En ik vind dat je dit voor honderd procent doet, en anders niet. Je kunt straks moeilijk met je rollator door de kennel gaan lopen." Vorige week was het zover en ver huisde ze definitief naar Kamper land. „Ik wilde het pension geen dag sluiten, dus de nieuwe eigena ren hebben het van de ene op de andere dag overgenomen." Hele maal zonder honden zit ze overi gens niet. Ze heeft er zelf drie, voor wie ze nu meer tijd heeft. „En ik ga op kleine schaal door met het trimmen van honden." Daarmee is ze terug bij hoe het ooit begon. Begin jaren zeventig deed ze hetzelfde in en rond haar geboorteplaats Zierikzee. Het idee van een pension kwam nadat ze met haar man Detlef een poosje in Duitsland had gewoond. „Het was toen pionierswerk. Er bestonden nog niet veel dierenpensions: oom en tante pasten op de hond als je 'Veel klanten keerden terug. En hun honden renden kwispelend naar binnen' op vakantie ging." Dat veranderde langzaam. „Nu brengen mensen hun dier ook als ze rust nodig heb ben, bijvoorbeeld rond een begra fenis of tijdens een scheiding." Tineke bouwde de aanvankelijk simpele accommodatie geleidelijk uit naar een grote voorziening met kennels en speelweiden, waar ze op drukke dagen wel vijftig hon den en dertig katten huisvestte. Maar ze lette wel op dat ze het de hele tijd in haar eentje kon blijven behappen. „Dat is fijner voor de dieren én hun baasjes. Als die te rugkwamen kon ik ze precies ver tellen wat hun dier gegeten had en hoe die zich had gedragen." Want ieder dier vraagt z'n eigen aanpak, weet Tineke. „Een verlegen hond kan echt van slag raken als hij in een grote groep moet verblijven. Die zet je dus apart, met eentje met net zo'n karakter." Het had ef fect. „Veel klanten kwamen jaar lijks terug. En de honden renden dan kwispelend naar binnen." www.arpas.sanidrome.nl Hét adres uw njeuwe badkamer, inclusief krijgen aangeboden. De rekenka mercommissie adviseert hier mee door te gaan, maar het aanbod be ter toe te snijden op de individue le cliënt. Voor sommigen dragen de relatief eenvoudige werkzaam heden niet bij aan een perspectief volle terugkeer op de arbeids markt. Evenals in de conclusies van een voorgaand onderzoek van de re kenkamercommissie betreffende het subsidiebeleid krijgt de ge meenteraad het advies zelf eens wat duidelijker kaders voor beleid he gaan stellen. „Het is een lande- [jjk gegeven dat vooral de colleges in B en W toch sturend blijven, fij zeggen hier inderdaad tegen gemeenteraad: veer op uit uw instoel", aldus Van 't Laar. Re-integratiebeleid Het aantal uitkeringsgerechtig den is afgenomen van 330 in december 2004 naar 250 in september 2007 (24 procent) Alle cliënten met een arbeids- verplichting zijn in een re-inte- gratieproject geplaatst. Het aantal ontheffingen van de arbeidsplicht ligt met 55% fors boven het landelijk cijfer (33). Work first: 175 trajecten beëin digd op peildatum 1-4-2007, daarvan zijn 144 cliënten naar een reguliere baan doorge stroomd; 35 van de 144 cliën ten zijn geplaatst op een maat schappelijke nutbaan. vakkundige installatie pas anidröi Arpas lanidrame Mortiereboulevard 7, Middelburg, tel. (0118) 55 10 80 GIMBRÈRE - DAMESMODE MIDDELBURG BOBBE - DAMESMODE VLISSINGEN www.gimbreremode.com door Esme Soesman OUWERKERK - De Schelphoek en de Ouwerkerkse kreek verliezen hun status als officieel zwemwater. Dat betekent dat er - te beginnen na het zomerseizoen - niet langer elke twee weken monsters worden genomen om de kwaliteit van het water te testen. Het verlies van die officiële status zegt niets over de kwaliteit van het water, benadrukt wethouder Ad Verseput van de gemeente Schouwen-Duiveland. Beide plas sen zijn nu gevuld met kwalitatief goed water en niets wijst er op dat dat op het punt staat te verande ren. Van verontreinigd water via lo zingen is nauwelijks sprake. De Schelphoek spoelt door het getij bovendien een paar keer per dag schoon. Desalniettemin is het ge daan met de officiële status 'zwem water'. Dat heeft te maken met aangescherpte regels, zoals die sinds februari 2006 in de nieuwe Europese zwemwaterrichtlijn opge nomen zijn. Volgens die regels is een plas pas zwemwater als er mi nimaal één dag per jaar minstens vijftig zwemmers in dat water aan de bak zijn. Pootjebaden of spelen telt niet mee. Schelphoek noch Ou werkerkse kreek voldoet aan deze eis. De provincie is dan ook van plan de bemonstering te stoppen. De gemeente Schouwen-Duive land (die daarop mag reageren) stemt daar op haar beurt mee in. Verlies van de status zwemwater betekent overigens niet dat er niet meer in deze twee wateren ge zwommen mag worden. Maar voortaan gebeurt dat geheel op ei gen risico. De gemeente vindt wel dat die verandering op een goede manier aan zwemmers moet wor den gecommuniceerd. zierikzee - De toeristische brancheorganisaties en de gemeen te Schouwen-Duiveland delen de zorg over de toekomstmogelijkhe den van de recreatie als de Kop van Schouwen Natura 2000-ge- bied wordt. Recreatief medege bruik mag niet ten koste gaan van de natuur. Maar als er geen sprake is van aantasting moet er evenmin een streep door activiteiten wor den gehaald, stelt de gemeente in reactie op een brief van Recron, VHP, Vekabo en VW. Met die in tentie wil de gemeente ook extra ruimte voor recreatief medege bruik creëren. Mochten er, omdat de natuur wél wordt aangetast, ac tiviteiten worden geschrapt - dan moeten alternatieven worden ge boden. Recronvoorzitter Ed Troost is tevreden over dat standpunt. Na tuurlijk moet zorg worden gedra gen voor de natuur. „Maar knijp niet alles in de toekomst af"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 67