Sport Oranje kan KNVB rijk maken op EK EUR02r Zeldzaam pessimisme bij achterban NVP laat slechtste club uit betaald fetbal naar hoofdklasse degraderen Donadoni kijkt uit naar duel met Van Basten Twee Tuinboeken LEZERSEMTRA PZC Realiseer uw droomtuin Actieprijs 25,95 zoek vino Miljoenen te verdienen als Nederland finale van het toernooi haalt. dsvoorzitter Kesler spreekt op vergadering van een doorbraak. Europese kampioenen voetbal PZC Dinsdag 3 juni 2008 35 door Leon ten Voorde Maar tien procent van de Neder landers denkt dat het Nederlands elftal winnaar van het EK wordt. Onze jongens zijn wel eens en thousiaster uitgezwaaid door de achterban. Tien procent... dat is maar één op de tien die denkt dat we de titel wel even gaan halen. Het is een zelden vertoonde be scheidenheid, want meestal is het andersom en denkt één op de tien dat we niet kampioen worden. Waar al dat pessimisme vandaan komt? Is het de poule? Of is het toch onze eigen verdediging die ons afschrikt? Nog een cijfer dat bevreemdt: slechts twee procent van de Neder landers denkt op dit moment dage lijks aan het EK. Het schijnt een ge tal uit een betrouwbaar onderzoek te zijn, maar wie om zich heen kijkt, moet denken dat dit is uitge voerd op een zondagmorgen in de dorpsstraat van Staphorst. Is er dan helemaal niets te vinden dat Oranje een prettig gevoel be zorgt als de ploeg op het vliegtuig naar Zwitserland stapt? Ja toch wel, eentje. Zeventig procent van de Nederlanders is ervan over tuigd dat Oranje de tweede ronde gaat halen. We worden volgens het volk dus geen kampioen, maar halen wel de tweede ronde in een poule met Italië, Frankrijk en Roe menië. Je zou er in deze tijd van somberheid direct voor tekenen. Een tuin die bij je past van tv-tuinman Rob Verlinden ontwerpen, aanleggen en onderhouden van uw tuin Zoek vind tuinvragen-gids Naslagwerk voortuinproblemen Het antwoord op al uwtuinvragen ikbestelsnelop www.pzc.nl/webwinkel ZEIST - Het Nederlands elftal kan de KNVB bij het komende EK in Oostenrijk en Zwitserland rijk ma ken. De startpremie van de Uefa bedraagt alleen al zeven miljoen euro. Voor een overwinning keert de Europese voetbalunie 1 miljoen uit, een gelijkspel levert een half miljoen op. „Het droevigste scenario, met nul punten uit drie groepsduels, is nog altijd goed voor een winst van om streeks twee miljoen euro", rekent KNVB-directeur Henk Kesler voor. „Als we de finale halen, loopt dat bedrag al snel op tot on geveer negen miljoen. Voor de bond is het financieel beter als we de titel dan niet winnen. Dat scheelt flink in de premies voor de spelers. Maar dat is natuurlijk al leen maar een rekensommetje." De KNVB werkt met een EK-be- groting van zeven miljoen euro. Het budget voor het komende sei zoen bedraagt 55 miljoen. gemiddelde bondscoach bij het is een honkvaste vijftigplusser an Nederlandse nationaliteit. Dat leeft het Spaanse persbureau EFE astgesteld na een grondige bestu- ■ng van de zestien dienstdoen- uners op het EK. De doorsnee-coach bij het EK is 56 jaar, heeft een Nederlands pas poort en is 4,5 jaar in functie. Met Marco van Basten (Nederland), Guus Hiddink (Rusland) en Leo Beenhakker (Polen) aan het be wind is de inbreng van de Holland se trainersschool het grootst. Nog meer feitjes over de bonds- Austria-Switzerla nd coaches: Luis Aragones (Spanje) is met 69 jaar de oudste, op de voet gevolgd door de Duitser Otto Rehhagel. De bondscoach van titel houder Griekenland is slechts twaalf dagen jonger dan zijn Spaanse collega. Ook Karei Bruckner van Tsjechië is met 68 jaar een oudje. Beenhakker (bijna 66) en Hiddink (61) behoren even eens tot de zestigers, Van Basten (43) maakt duidelijk deel uit van de nieuwe generatie. De jongste EK-coach is de Kroaat Slaven Bilic (39). De Roemeen Victor Piturca, de Zweed Lars Lagerback, de Zwitser Jacob Kuhn en Otto Rehhagel zijn met zeven jaar op rij het langst in flinctie. Rehhagel is met zijn sensa tionele triomf bij het EK in Portu gal (2004) de enige bondscoach bij het komende toernooi al kan pron ken met een Europese titel op zijn erelijst. Ruud van Nistelrooij heeft het in zich op het komende EK )ohan Cruijff te evenaren (of voorbij te streven) op de eeuwige topscorers- lijst van het Nederlands elftal. Van Nistelrooij maakte in de afgelopen oefenperiode zijn 31e goal als inter national. Cruijff maakte er 33. Het moyenne van de legendarische nummer 14 ligt hoger. Cruijff had er 48 interlands voor nodig, Van Nistelrooij speelde er inmiddels 61. De lijst van topscorers wordt aan gevoerd door Patrick Kluivert: veer tig treffers in 79 interland. Daarna komt Dennis Bergkamp met 37. Verdediger Fabio Cannavaro heeft gisteren de training van het Itali ZEIST - Met ingang van het komen de voetbalseizoen is de Jupiler Lea gue niet langer een gesloten com petitie. De hekkensluiter degra deert naar de hoofdklasse bij de amateurs. Dat heeft KNVB-direc teur Henk Kesler gisteren na de vergadering betaald voetbal in Zeist bevestigd. „Een doorbraak", zei Kesler. „We moeten het een en ander natuur lijk nog wel even formaliseren. Maar daar hebben we tot 1 augus tus de tijd voor en dat is ruim schoots voldoende." De algemene vergadering amateur voetbal van de KNVB stemde za terdag al in met een degradatierege ling uit de eerste divisie. Kesler, in de rug gedekt door de Raad van Toezicht van de KNVB onder lei ding van voorzitter Benk Korthals, haakte meteen in op het besluit van de amateurs. De wereldvoet balbond Fifa stuurde Kesler eind vorig jaar nog een brief waarin het gesloten systeem van de bovenste laag in de Nederlandse voetbalpira mide ter discussie werd gesteld. „Nee, we hebben het degradatie- voorstel niet in stemming ge bracht. Zo democratisch als bij de amateurs zijn we niet bij de profs", grapte Kesler. „Het bestuur betaald voetbal gaat over de competities in de eredivi sie en Jupiler League. De eredivisie clubs waren in elk geval unaniem voor en ook uit de eerste divisie PVV De hekkensluiter van de Jupiler League degradeert volgend sei zoen naar de hoofdklasse. De invoering van een topklasse is nog niet van de baan. Al in 1927 bedacht de Franse secretaris-generaal van de Fifa, Henri Delauney, een Europees kampioenschap voor landenteams. Toch duurde het, mede vanwege de Tweede Wereldoorlog, nog tot 1960 voordat de eerste EK-eindronde plaatsvond. Delauney, naar wie de beker werd genoemd, maakte het niet meer mee: hij stierfin 1955 Gastland Jaar Kampioen 2004 Griekenland Tweede 1-0 Portugal Portugal 2000 Frankrijk 2-1 Italië Nederland/Belgiët 1996 Duitsland 2-1 Tsjechië Engeland J 1992 Denemarken 2-0 Duitsland Zweden 1988 Nederland 2-0 Sovjet-Unie Duitsland 1984 Frankrijk 2-0 Spanje Frankrijk 1 1980 West-Duitsland 2-1 België Italië 1976 Tsjechoslowakije 2-2 W-Duitsland Joegoslavië Strafschoppen 5-3 1972 West-Duitsland 3-0 Sovjetunie België 1968 Italië 1-1 Joegoslavië Italië Tweede wedstrijd 2-0 1964 Spanje 1960 2-1 Sovjet-Unie Spanje 2-1 Joegoslavië Frankrijk PZC Graphic News bron Uefa aanse voetbalelftal per brancard verlaten. De aanvoerder van het na tionale team raakte geblesseerd aan de linkerenkel en zal het toer nooi moeten missen. Italië, de eer ste tegenstander van Nederland, trainde voor het eerst in het basis- ra^ Het Nederlands elftal kan de bond rijk maken als het ver door dringt op het EK. De startpremie bedraagt al zeven miljoen. Een zege levert een miljoen op. kamp in Maria Enzersdorf in Oos tenrijk. Patrick Vieira, aanvoerder van het Franse voetbalelftal, mist de eerste wedstrijd. De middenvelder raakte vrijdag geblesseerd aan zijn dij been. Bondscoach Domenech be slist zondag of Vieira blijft voor de rest van het toernooi of definitief naar huis moet. Wel is Mathieu Flamini van Arsenal al aan de se lectie toegevoegd. kwam weinig weerstand. Die clubs hebben op 23 mei niet voor niets besloten dat in 2010 de Jupi ler League in principe nog maar uit zestien clubs mag bestaan." De eerste divisie telt komend sei zoen nog twintig clubs. „In 2009 is dan een versterkte degradatierege ling van kracht", legde Kesler uit. De amateurvergadering van de KNVB verwierp zaterdag het voor stel van het bestuur om met in gang van het seizoen 2009-2010 en kele topklassen te vormen. Verte genwoordigers van diverse geledin gen uit het betaalde voetbal en het amateurvoetbal gaan de huidige plannen de komende maanden nog eens onderzoeken en komen in de najaarsvergadering met een nieuw voorstel. De KNVB wil met de nieuwe top klasse de kloof tussen het betaalde voetbal en het amateurvoetbal ver kleinen. door Hans Leber OBERWALTERSDORF - De Italiaanse bondscoach Roberto Donadoni neemt het in zijn eerste wedstrijd op een groot toernooi op tegen een oude makker. „Ik beschouw Marco van Basten als een vriend, ik heb veel respect voor hem als voetballer, trainer en als mens", zei hij op een persconferentie van de Italianen. Tijdens Van Bastens gehele dienst verband bij AC Milan (van 1987 tot 1993) was Donadoni zijn ploeg genoot. Ze belden mekaar na de lo ting op, zoals ze dat wel vaker doen, zegt de 44-jarige Donadoni. „Maar we zijn allebei professional en zullen er maandag allebei staan. We hebben een heel zware poule. Ik onderschat de Roeme nen niet. Die vind ik net zo sterk als Frankrijk en Nederland." Ergens lijken ze ook nog op elkaar: Roberto Donadoni en Marco van Basten. De Nederlander had het aan de stok met ervaren internatio nals als Mark van Bommel, Claren ce Seedorf en Edgar Davids, Dona doni liet Alessandro del Piero lan ge tijd buiten de selectie (hij kwam er vlak voor het EK weer bij) en had geen plaats voor AC Mi- lans Filippo Inzaghi. Dat wordt hem door een groot deel van de Italiaanse voetballiefhebbers ver weten omdat die nogal dol zijn op_ deze onbetwiste garantie voor" doelpunten. Misschien zijn de persconferenties met Van Basten wat spannender. De bijeenkomst met de Italiaanse bondscoach in het pittoreske Ober- waltersdorf stond vooral in het te ken van rust en zelfvertrouwen. Donadoni verzekerde zijn gehoor:" „Nu is nog niemand zenuwachtig, maar naarmate de wedstrijd tegen de Nederlanders dichterbij komt,* zal dat veranderen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63