Zoektocht naar verdedigend talent VOLOP GENIETEN MOOI WONEN 33 In de aanloop naar het EK laait de kritiek op de defensie weer op. Mourinho tekent voor drie jaar bij Inter Van Hanegem voldoet niet aan eisen KNVB Cascoigne vertoont weer bizar gedrag Casper Helling breekt rugwervels bij val MODELWONING OPEN! Dinsdag 3 juni 2008 Tip? sport@pzc.nl Mountainbiker Ruud Rentmeester na val even uit roulatie Nederlands elftal kan op het EK bond aan miljoenen helpen door Leon ten Voorde HOENDERLOO - Het Nederlandse voetbal slaagt er al jaren niet meer in om talentvolle verdedigers af te leveren. De kritiek op de defensie van Oranje laait in de aanloop naar het EK weer op. Foppe de Haan beklaagde zich vo rige week over de defensieve gebre ken van het olympisch elftal. Bondscoach Wim van Zwam was met Oranje onder 19 bij een kwali ficatietoernooi in Griekenland. „En daar liepen we het EK mis, omdat we twee keer naïef stonden te verdedigen. Andere landen zijn op dat gebied volwassener." Het zijn allang geen incidenten meer. De Nederlandse voetbal- school mag dan in het buitenland een bijna universitaire naam heb ben, de opleiding van verdedigers is in dit land verworden tot een veredeld bijvak. „Het verdedigen de aspect is bij de clubs jarenlang onderbelicht", zegt Van Zwam. „We hebben vanuit de KNVB het afgelopen jaar alle jeugdopleidin gen van Nederland bezocht en uit dat rondje bleek dat maar liefst ze ventig procent van de tactische trainingen zijn afgestemd op het aanvalsspel." In de zoektocht naar een oorzaak voor het ontbreken van verdedi gend talent komt Erik ten Hag, tot voor kort hoofd opleiding bij de bekroonde academie van FC Twen te en Heracles Almelo, bij vele as pecten uit. Een daarvan zoekt hij buiten de lijnen van het voetbal veld. „Door de welvaartsmaat schappij ontbreekt het veel kinde ren aan wilskracht", meent hij. „We hebben nu te maken met de computergeneratie en die hoeft maar op een knop te drukken en John Heitinga (links) is een jonge verdediger in het Nederlands elftal die nog wel wordt begeerd door buitenlandse clubs. alles wordt ze aangereikt. Wij heb ben geen klimaat om te moeten overleven. Het is dan ook geen toe val dat een verdediger als Douglas (jonge Braziliaan van FC Twente) nu zo gewild is. Die heeft van kinds af aan moeten vechten voor zijn bestaan. En dat neemt hij mee naar het voetbalveld." Het gebrek aan killers mag de voet balwereld zich ook aantrekken, vindt Ten Hag. „Het Nederlandse voetbal is zichzelf aan het verwur gen. Het ontbreekt in elke linie aan strijd." Ook Van Zwam mist de oppositie. „Jonge spelers van de grote clubs hoeven tot hun achttiende vaak nauwelijks te verdedigen, omdat ze bijna in elke wedstrijd beter zijn. Daarom is het niet belangrijk voor ze. Het zijn vooral de spelers van de kleine clubs die verdedi gen." Het Nederlands elftal blinkt al jaren niet meer uit door verdedigend talent. Dat baart zorgen in de aanloop naar het Europees kampioenschap. Jan Olde Riekerink, hoofd oplei dingen van Ajax, vindt het niet zo'n bezwaar dat spelers op jonge leeftijd nog niet in het defensief worden gedrongen. „Nederlandse voetballers zijn zonder bal altijd minder geweest dan mét bal. Wij draaien het liever om en zeggen daarom: als we nou zorgen dat we de bal nog langer in ons bezit kun nen houden, dan hoeven we ook minder te verdedigen. We moeten oppassen dat we onze natuur geen geweld gaan aandoen. Bij Ajax lei den we ook liever spelers op die foto Marcel van Hoorn/ANP positioneel sterk zijn, zoals Frank de Boer, dan fysiek sterke jon gens." „We moeten inderdaad niet de Ita lianen willen kopiëren", vult Vait Zwam aan. „We zullen ook bij het opleiden van verdedigers dichtbij onszelf moeten blijven. Ik heb in Griekenland gezien dat de andere landen bij balverlies met zijn allen rond het strafschopgebied gingen staan. Dat is niet onze stijl. Het zou zo moeten zijn: als je goede aanvallers hebt, heb je doorgaans ook goede verdedigers." MILAAN - Internazionale heeft Jose Mourinho aangesteld als coach. Hij volgt Roberto Mancini op, die vorige week werd ontslagen nadat hij de ploeg naar het derde opeen volgende landskampioenschap had geleid. De 45-jarige Mourinho moest afge lopen seizoen voortijdig weg bij Chelsea. Hij wordt vandaag door Inter gepresenteerd als coach voor de komende drie jaar. ZEIST - De KNVB sluit niet langer uit dat Willem van Hanegem ko mend seizoen geen licentie krijgt om als trainer van FC Utrecht te fungeren. De 'Kromme' heeft nog steeds niet voldaan aan het puntensysteem voor coaches betaald voetbal, dat enkele jaren geleden is ingesteld. De trainer heeft tot 1 juli de tijd om zijn licentie veilig te stellen. LONDEN - Paul Gascoigne is op nieuw opgenomen in de psychia trische afdeling van een zieken huis. De voormalige Engelse voet balvedette vertoont in toenemen de mate bizar gedrag. De politie trof hem aan in verontrustende staat. „Duidelijk niet in orde en erg opgewonden", stond in het rapport. De 41-jarige Gascoigne vecht tegen alcoholverslaving en geestesinzinkingen. WACENINCEN - Marathonschaatser Casper Helling heeft zondag bij een fietsongeval twee rugwervels gebroken. De werelduurrecordhou der (41,969 km) kwam in een afda ling in de Ronde van Limburg zwaar ten val. Helling brak de der de en vierde wervel. De 36-jarige schaatser won in fe bruari de alternatieve Elfsteden tocht in de Finse plaats Kuopio. 7 JUNI KLUNDERT Bezoek ons Open Huis in woningtype jur.gfrau op zaterdag 7 juni van 9.00 -12.00 uur. U bent. van harte welkom in onze geheel ingerichte modelwoning aan de Noordschans 8 te Klundert. SeiektHuis 4 Kabrukntmm j»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 51