Binnenland Een op zes ontevreden over bevalling 'Maximum snelheid caravans verhogen' Baybasin komt met nieuw bewijs Nederlandse vrouwen ontevredener over zorg dan buitenlandse. Chantabele ambtenaar zou aan vals bewijs hebben meegewerkt. Bovag wil dat 90 kilometer eerder van kracht wordt. 4 Dinsdag 3 juni 2008 PZC 'In geen jaren zulke goede haring' door Marijn Kramp DELFT - Een op de zes vrouwen kijkt ontevreden terug op haar be valling. Van de vrouwen die voor het eerst een kind kregen, is een kwart niet gelukkig met de zorg rondom de bevalling. Vrouwen die thuis een kind kre gen, oordelen gemiddeld geno men positiever. Dat blijkt uit een TNO-onderzoek waarvoor meer dan 1300 vrouwen zijn onder vraagd, drie jaar nadat zij een kind kregen. Het is voor het eerst dat er in Ne derland een groot onderzoek is uit gevoerd naar hoe vrouwen na ver loop van tijd hun bevalling erva ren. De termijn van drie jaar is ge kozen om te voorkomen dat de commentaren gekleurd werden door de 'roze wolk'. Onderzoekster Simone Buitendijk van TNO publiceerde het onder zoek gisteren samen met collega Marlies Rijnders in het Ameri kaanse wetenschappelijke tijd schrift Birth. Opvallend is dat Nederlandse vrouwen negatiever zijn dan bui tenlandse. In Engeland is maar 1^ Vrouwen die thuis bevallen, zijn achteraf tevredener dan vrouwen die in het ziekenhuis baren. Cru ciaal is of ze zelfde controle over hun bevalling houden. PETER één op de negen ontevreden en ook in België kijken vrouwen ge middeld genomen positiever te rug. Vrouwen die thuis bevallen, zijn tevredener dan vrouwen die hun kind in het ziekenhuis krijgen. In het ziekenhuis, stelt Buitendijk, wordt een bevalling sneller tech nisch. „Hoe dichter bij de gynaeco loog, hoe groter de kans dat hij in grijpt. De vrouw wordt dan pa tiënt en krijgt het gevoel dat ze niet veel meer heeft in te brengen en dat er niet meer naar haar wordt geluisterd." Of vrouwen wel of geen pijnbe strijding krijgen, maakt niets uit in hun oordeel. Wél of ze zelf daar in een keus hebben. Om die re den, denkt Buitendijk, scoort de thuisbevalling waarschijnlijk het best. „Thuis beval je met mensen die vertrouwd zijn. De verloskun dige ken je al en is bovendien te gast in jouw huis. Dat is een heel andere situatie dan in een vreemd ziekenhuis waar er al snel veel meer, en bovendien onbekende, mensen rondom je bed staan die daar de dienst uitmaken." Het meest negatief zijn vrouwen die thuis wilden bevallen, maar vanwege complicaties naar het zie kenhuis moesten. Onderzoekster Buitendijk: „Die overdracht gaat vaak gepaard met veel onrust en stress voor de moe der. Iedereen begrijpt dat dat niet bevorderlijk is voor de bevalling." Het systeem van thuisbevalling hoeft van haar niet op de schop. ix AMSTERDAM - De in Nederland tot levenslang veroordeelde Turkse Koerd Hüseyin Baybasin wil via de rechter opnieuw een strafrechtelijk onderzoek afdwingen tegen de hoogste ambtenaar van het minis terie van Justitie. De man zou heb ben meegewerkt aan vervalsing van bewijsmateriaal en schuldig zijn aan seksueel misbruik van minderjarigen in onder meer Tur kije. Vorig jaar deden de advocaten van Baybasin al aangifte tegen de top ambtenaar, maar het openbaar mi nisterie (OM) zag toen geen aanlei ding voor vervolging. Volgens Baybasins advocaat Adèle van der Plas heeft eigen onderzoek in Turkije nieuw bewijs opgele verd. Daarom heeft zij bij het ge rechtshof van Den Haag alsnog een verzoek ingediend om een strafrechtelijk onderzoek naar de topambtenaar af te dwingen. De zaak dient op zijn vroegst in sep tember. De verdachte ambtenaar raakte na de aangifte van vorig jaar april in opspraak. Hij zou chantabel zijn ge weest, omdat de toenmalige Turk se autoriteiten wisten dat hij seks zou hebben gehad met minderjari ge jongens. Om die reden zou hij hebben mee gewerkt aan het manipuleren van telefoontaps die de basis vormden voor de veroordeling van Baybasin. De Turkse Koerd, die destijds in Nederland verbleef, kreeg in 2002 levenslange gevangenisstraf opge legd wegens opdracht tot moord en drugshandel. Zelf zegt Baybasin onschuldig te zijn. De Turkse autoriteiten zouden hem monddood hebben willen maken, omdat hij een invloedrijke Koerd is en informatie zou hebben dat Turkse politici betrokken zijn bij drugshandel. Een rapport dat afkomstig zou zijn BUNNIK - Veel caravanbezitters den ken dat zij op de weg met hun ca ravan 90 kilometer per uur mogen rijden, terwijl dat 80 kilometer per uur is. Dat meldt de Bovag. De branchevereniging concludeert na onderzoek op Nederlandse cam pings dat driekwart van de onder vraagden denkt dat hij 90 kilome ter per uur mag met de 'sleurhut' achter de auto. De Bovag verduidelijkt dat minis ter Camiel Eurlings (Verkeer) vo rig jaar weliswaar heeft ingestemd met een verhoging van de maxi mumsnelheid voor caravanners, maar dat die verruiming pas op zijn vroegst over twee jaar ingaat. Die periode is nodig om aanpassin gen te doen in geautomatiseerde bekeuringssystemen. De Bovag bepleit nu dat de verho ging van de maximumsnelheid eer der van kracht wordt. „Wat ons be treft moeten we dit invoeren voor dat iedereen deze zomer op vakan tie gaat." De handhaving zou dan via mobiele controles van het KLPD moeten gebeuren in plaats van met flitspalen en trajectcontro les. Overigens waarschuwt de Bovag andermaal voor versleten gasslan gen in caravans. Had vorig jaar nog driekwart van de caravans een versleten gasslang, dit jaar was dat twee derde. „Dat is iets beter dan vorig jaar, maar nog steeds alarme rend." Volgens Bovag moeten de oranje slangen iedere vier jaar ver vangen worden, de zwarte na twee jaar. [Tl Driekwart van de caravanbezit- ters denkt dat 90 kilometer per uur is toegestaan met de caravan achter de auto. Maar de nieuwe wet gaat pas over twee jaar in. van een Turkse inlichtingendienst diende als bewijs voor zijn on schuld. Daarin stond dat de tele foontaps waren vervalst en dat de topambtenaar werd gechanteerd. Het OM twijfelde aan de authenti citeit ervan en zag af van vervol ging- Volgens Van der Plas heeft oud-re cherchechef Klaas Langendoen, die de zaak in opdracht van haar on derzoekt, nieuw bewijs vergaard. Hij zou hebben gesproken met de gene die de telefoongesprekken heeft vervalst. Ook zijn er verkla ringen op video, gemaakt door een Turkse onderzoeksjournalist, van een voormalig chef van de politie in Istanbul en een jongen die zegt te zijn misbruikt door de topamb tenaar. Ze zouden allemaal bereid zijn in Nederland te getuigen. PJ"J De tot levenslang veroordeelde Koerd Baybasin zegt nieuw be wijs te hebben tegen een chana- bele ambtenaar die meewerkte aan zijn onterechte veroordeling. X. Mk «mm. Bbtt. i 4U& Mfe. SCHEVENINCEN - Medewerksters van een visverwerkingsbedrijf in Scheven- ingen maakten gisteren de eerste Hollandse nieuwe schoon. De haringen werden zondagavond binnengebracht. Volgens de vissers hebben ze 'in geen jaren zulke goede haring gevangen', wat te danken zou zijn aan het vele plankton in de zee. foto Lex van Lieshout/ANP PAT -Z£<ST HEAA AVIkS... DOCTOKANDUSVEN KdNNtW OOK HEEL- PvM- Z-JJN VAN STRAATEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4