ituur Mini-festival opmaat voor Film by the Sea Slotavond bij HZ Cult Elegant geklede burgerij schaatst over het ijs, kinderen glijden op priksleden Von Bracken Fock trof de juiste sfeer Bekijk 'Daily Music' van Douwe Eisenga Bezoekers van Amuse hebben de keuze uit drie voorpremières. Muziek herontdekte Zeeuwse componist voor het eerst op cd. op www.pzc.nl/specials/pzc250/bezoekkoningin yll li q i PZC Dinsdag 3 juni 2008 29 VLISSINGEN - Film by the Sea geeft dinsdag 10 juni een voorproefje van de komende, tiende editie van het Vlissingse filmfestival. Dat ge beurt in de vorm van een 'mi- ni-filmfestival' in bioscoop Cine City, getiteld de Amuse. Bezoekers hebben de keuze uit drie films. De avond begint om 19.30 uur met de feestelijke onthulling van het nieuwe affiche van Film by the Sea, dat tot en met het festival de gevel van Cine City zal sieren. Ver der komen de eerste wetenswaar digheden over het programma van dit jaar naar buiten. Rinus Ferdi- nandusse maakt bijvoorbeeld de jury voor het Film Litera tuur-programma bekend. Vanaf 20.00 uur worden er drie voorpremières tegelijk vertoond. Bezoekers hebben de keuze uit Clo sing the ring, In Bruges en Lemon tree. Closing the ring is de nieuwe film van Richard Attenborough, met Shirley MacLaine, Christop her Plummer en Mischa Barton in de belangrijkste rollen. Het verhaal FJB Het Vlissingse festival Film by the Sea beleeft dit jaar zijn tien de editie. Op 10 juni is er een voorproefje: de Amuse, met de vertoning van drie nieuwe films. begint met een jonge Amerikaan se piloot die neerstort tijdens de Tweede Wereldoorlog en beseft dat hij niet lang te leven heeft. Hij geeft zijn verlovingsring aan een voorbijganger, met het verzoek de ring terug te brengen naar zijn ver loofde in Amerika. De oorlog weerhoudt de voorbijganger ervan dit te doen. Vijftig jaar later is er een andere man die de ring vindt. Hij besluit deze alsnog terug te brengen. In Bruges van Martin McDonagh gaat over twee huurmoordenaars (rollen van Colin Farrell en Bren dan Gleeson) die zich in Brugge schuil moeten houden. Ook de Ne derlandse actrice Thekla Reuten en Ralph Fiennes spelen mee. Lemon tree van de Israëlische regis seur Eran Riklis gaat over Salma die sinds de dood van haar man leeft van de bescheiden opbreng sten van haar citroenbomen. Wan neer de Israëlische minister van de fensie en zijn echtgenote haar bu ren worden, eisen de geheime diensten dat de citroenbomen om veiligheidsredenen verdwijnen. Sal ma weigert echter. Vanavond heeft Film by the Sea haar reguliere voorpremière. Deze keer is dat Dialogue avec mon jardi- nier, een melancholieke film met Daniel Auteuil en Jean-Pierre Dar- roussin, naar de roman van de Franse schilder en schrijver Henri Cueco. Aanvang: 19.30 uur. VLISSINGEN - HZ Cult slaat van avond het seizoen 2007-2008 af met een dubbelconcert in het Arse naaltheater in Vlissingen. Zowel The Hype als Pickle Juice treedt op. HZ Cult organiseert vanuit Hoge school Zeeland culturele activitei ten voor studenten en andere be langstellenden. Elk jaar zijn er tien tallen activiteiten (theatervoorstel lingen, filmvertoningen, concer ten, lezingen, workshops, excur sies) rondom een thema. Dit stu diejaar was dat Passie. De bijeenkomst vanavond begint om 19.00 uur. Eerst worden het nieuwe thema en het programma voor het komend seizoen bekend gemaakt. Daarna treedt The Hype op, een band van jonge, enthou siaste popmusici. Na de pauze is het de beurt aan de Vlaamse formatie Pickle Juice, die ska en rock op het repertoire heeft staan. Christoffel van den Berghe, Winterlandschap, 1615-1620, collectie Mauritshuis, Den Haag. De expositie 'Terug naar Zeeland' in het Zeeuws Museum toont top stukken uit de 16e en 17e eeuw die uit de provincie zijn verdwenen. Ka tie Heyning belicht in deze serie telkens een van de stukken. Van daag deel 3: 'Winterlandschapje' van Christoffel van den Berghe. In de negentiende eeuw kwam behoud van het cultu reel erfgoed steeds hoger op de politieke agenda te staan. Het leidde ertoe dat minister-pre sident Thorbecke in 1862 het plan lanceerde op het Binnenhof een vaderlands museum in te richten. Het zou echter tot 1875 duren voordat het Nederlandsch Museum voor Geschiedenis en Kunst zijn deuren aan de Haagse Prinsengracht kon openen. Van allerlei gemeenten, instellin gen en particulieren zijn schen kingen aan dit museum bekend. Het legaat van jhr. Jacob de Wit te van Citters spande de kroon. Tientallen schilderijen, tekenin met seizoensgebonden activitei ten waren de voorstellingen voor iedereen herkenbaar. Vooral op het wintertje is van alles te bele ven. Elegant geklede burgerij schaatst over het ijs, kinderen glijden op priksleden en man nen spelen kolf op een bevroren rivier. Van Christoffel van den Berghe, die in de Korte Breestraat bij het Begijnhof woonde, is weinig be kend. Naast landschappen schil derde hij bloemstillevens en vo gelstukken. Zijn werk werd al vroeg gewaardeerd. Al vóór 1625 bevond zich in de collectie van de Engelse Prince of Wales, de la tere koning Charles I, een door Van den Berghe vervaardigd schilderij van zes dode vogels. Wie zijn schilderijen wil zien, moet tegenwoordig naar Antwer pen, Den Haag, Los Angeles, Phi ladelphia of New York. In Zee- land is geen werk van hem te vin den, behalve dan nu tijdelijk in het Zeeuws Museum. gen, boekbanden, meubels en ob jecten werden na zijn dood in 1876 aan het Rijk overgedragen. Alles was afkomstig uit Zeeland. Tot dit legaat behoorden ook twee minutieuze schilderijtjes die rond 1615 door de Middel- Tentoonstelling mei -14 september burgse schilder Christoffel van den Berghe op koper geschilderd werden en tegenwoordig deel uit maken van de collectie van het Mauritshuis in Den Haag. Ze stel len een zomer- en een winter landschap voor. Het thema van de jaargetijden was vroeger bij zonder populair. Gecombineerd door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het werk van de Zeeuwse componist en beeldend kunstenaar G.H.G. (Gerard) von Brucken Fock (1859-1935) is de af gelopen jaren herontdekt. De Mid delburgse pianist en organist Rien Balkenende voerde al regelmatig repertoire van hem uit. Samen met mezzo-sopraan Bernadette ter Heyne heeft hij nu een cd opge nomen met pianowerken en liede ren van Von Brucken Fock. Deze wordt vanavond gepresenteerd. Het is voor het eerst dat diens werk op cd verschijnt. In 1995 voerde Balkenende voor het eerst werk uit van de compo nist. Dat gebeurde in buitenplaats Ter Hooge in Koudekerke, waar Von Brucken Fock werd geboren. „Sindsdien ben ik die muziek blij ven uitvoeren, wat steeds succes vol was. Dat is al een teken dat zijn muziek van hoge kwaliteit is. Ik heb daarna lang gezocht naar een zangeres die het repertoire echt aankan: iemand met precies de goede stem, die de klank die Von Brucken Fock wilde kan bena deren en die ook de 'binnenkant' van de muziek snapt. Je moet er feeling mee hebben om het ook goed uit te kunnen dragen." In Bernadette ter Heyne vond hij, uiteindelijk, alle verlangde kwalitei ten verenigd. Samen namen ze de 'Als persoon was hij zeer gevoelig en dat hoor je terug in de muziek' cd op, met zeven pianowerken en zes liederen. De titel van de cd, te vens de naam van de pianoprelu de waarmee deze opent, geeft al de band van Van Brucken Fock met Zeeland aan: Laag water aan de Schelde. Niet alles was even goed, maar veel van wat de componist schreef is van hoge kwaliteit, aldus Balken ende. „Het zijn soms echt juweel tjes, die in de loop der tijd echter zijn ondergesneeuwd. Grieg noem de hem zelfs de Nederlandse Chopin. Zijn specialiteit was het treffen van de juiste sfeer. Als per soon was hij zeer gevoelig en dat hoor je terug in de muziek." De cd is een uitgave van de Stich ting G.H.G. von Brucken Fock Fonds. Het Zeeuwse label Zefir probeert de cd ook landelijk ver spreid te krijgen. De stichting, ge vestigd in de Zeeuwse Bibliotheek, is nog volop bezig met het in kaart brengen van het werk van Von Brucken Fock. Balkenende hoopt dan ook dat er meer cd's volgen. Het is verder de bedoeling Het Zeeuws Orkest te benaderen. „De pianobegeleiding is vaak orkestraal gedacht. We hopen daarom dat het orkest er iets mee wil doen." Cd-presentatie Rien Balkenende en Bernadette ter Heyne, vanavond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Aanvang: 20.00 uur. Rien Balkenende en Bernadette ter Heyne tijdens de opname van de cd in de Zeeuwse Concertzaal. foto jakko van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31