Soedanees moest beschermen vrouw met dood bekopen Staatssecretaris geeft Zeeuwse inzet tegen schooluitval een zetje Eigenlijk is het AZC een Vlier P ZC De krant 5 weken voor 15 euro! Staatssecretaris Van Bijsterveldt jut de strijd tegen schooluitval op. 2 j Dinsdag 3 juni 2008 PZC MARLEEN BLOMMAERT n.i Het smaakt Wanneer u uw kinderen of gasten eens inheems culi nair wil verrassen moet u het volgende doen. Vlier- bloesemschermen frituren. Het is net zo eenvoudig als het leuk is. U knipt vlierbloesem, liefst met de kinderen, dan komen die ook weer eens buiten. Bij voorkeur een beetje weg van al te veel uitlaatgassen. Als u niet weet hoe vlierbloesem er uitziet, laat u uw kind of kleinkind een plaatje opzoeken op internet. Zij kunnen im mers alles uit die doos tevoorschijn toveren. U maakt een be slag van ei, melk en zelfrijzend bakmeel, ietsje dunner dan pannenkoekbeslag. U vult een wok met ruim een halve liter olie (moet schoon anders smaakt het naar kroket of patat). Doop de bloemen in het beslag naar een en frituur het handeltje, (kort). Bestrooien met poedersuiker lenteochtend met een vleugje kaneel en klaar. De smaak is zachtblauw met een vleugje lila. Het smaakt naar een lenteochtend en het ziet eruit als slapende kinderen. Kortom, het heeft een zeer eigen, zachte zoetige smaak. Mijn stadse vrienden denken dat iedere Zeeuwse vrouw dit soort kennis heeft, eeuwenlang overgedragen van moeder op doch ter. Niets is natuurlijk minder waar, want in de kern ben ik nog stadser dan zij. Het recept heb ik van een chefkok uit de stad Groningen. Even min als ik een echte plattelander. Maar ik laat ze graag in de waan. Dat het gemiddelde Zeeuwse kind nog geen den van een notenboom kan onderscheiden vermeld ik maar niet. Ik krijg hier geregeld kinderen over de vloer die hun eerste pijnlij ke kennismaking met een brandnetel aan mij komen melden. Overigens vertel ik ze dan wel wat weegbree is. Dat helpt een beetje. Stomverbaasd zijn ze dan, over de kracht van een plant je- Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van Rekeningnummer mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal O ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Gezichtsverlies zou volgens bewoners van het asielzoekerscentrum de oorzaak zijn van de dodelijke steekpartij van afgelopen vrijdag. door Emile Calon Achteraf, ja achterafhad den enkele bewoners van het Middelburgse asielzoekerscentrum wel het idee dat de 21-jarige Soeda nees gevaar liep na zijn ruzie met een 38-jarige Libiër. Die man, die vrijdag met twee messteken de Soedanees dodelijk verwondde, staat op het centrum namelijk be kend als iemand die vaker moei lijkheden zocht. Iemand ook die regelmatig met een mes dreigde. Maar dat hij zo dodelijk zou uitha len, zomaar iemand zonder par don zou neersteken, hadden ze niet verwacht. Uit de verhalen van bewoners van Incidenten in het AZC In mei 2003 vindt op het ter rein van het AZC aan de Stro- menweg in Middelburg een massale vechtpartij plaats om een meisje. Op 26 april 2004 escaleert een ruzie tussen een groep Albane zen en een 35-jarige Montene grin. Om de Albanezen af te weren, schiet hij enkele malen in de auto van één van hen. In maart 2007 raakt een 17-jari- ge bewoner van het AZC ern stig gewond na een steekpar tij. Op 30 mei 2008 vindt een do delijke steekpartij plaats. Inzet van het conflict was een vrouw die lastig werd gevallen. het asielzoekerscentrum blijkt dat de Libiër vorige week woensdag een jonge Somalische vrouw lastig viel. Hij betastte haar in het open baar onzedelijk en kneep daarbij in een borst en een bil. De Soeda nees, afkomstig uit de westelijke provincie Darfour, zag dat en liet duidelijk horen dat de Libiër daar mee moest stoppen. De Libiër keerde zich daarop tegen de Soedanees en beet hem toe dat hij zich nergens mee moest be moeien. Daarop ontstond tussen de woningblokken van het cen trum een gevecht tussen die twee. Andere bewoners haalden ze uit el- Dat hij zo dodelijk zou uithalen, hadden ze niet verwacht kaar, waarna die Libiër gezegd zou hebben dat hij nog wat van zich zou laten horen, omdat de jonge Soedanees hem gezichtsverlies had laten lijden. De Soedanees hield volgens ande re bewoners geen rekening met een echte wraakactie. Om die re den stond hij vrijdagavond ook rustig met enkele vrienden in de kantine te tafelvoetballen. Zonder dat hij dat in de gaten had, bena derde de Libische man hem van achter en stak hem onverhoeds met zijn mes. Eerst in zijn schou der en vervolgens in de borst, waarna de dodelijk gewonde jonge man naar de receptie strompelde en in elkaar zakte. Na aankomst in het ziekenhuis overleed hij. Op dat moment had de politie, dankzij aanwijzingen van de bewo ners van het centrum, de dader al opgepakt. Inmiddels heeft hij be kend. In totaal hebben acht agen ten van de surveillancedienst, 10 tactische rechercheurs, vijf techni sche rechercheurs, een informatie rechercheur en twee officier van justitie onderzoek gedaan naar de moord op de Soedanees. Provinciegenoten van het slachtof fer proberen geld bij elkaar te krij gen om het lichaam te laten ver voeren naar Soedan om het daar te begraven. De Somalische vrouw is dit weekeinde overgeplaatst naar een ander asielzoekerscentrum. door Ondine van der Vleuten Asielzoekers zijn net men sen, zegt Martijn van de Koolwijk altijd. Waarmee de woordvoerder van COA (Cen traal Orgaan Opvang Asielzoekers) maar wil zeggen, dat het onrealis tisch zou zijn te verwachten dat ze géén conflicten zouden hebben, of ruzies die uit de hand lopen. In het AZC in Middelburg zitten mo menteel 450 mensen. Daarmee zit die locatie bijna op zijn maximum van 485. Dat is dus eigenlijk ge woon een hele woonwijk, zegt hij. „Zo bezien vind ik dat het nogal meevalt met het aantal ernstige in cidenten de afgelopen jaren." Dat de bewoners dicht op elkaar wonen, maakt het er niet makkelij ker op. Van de Koolwijk schetst hoe het leven van die asielzoekers er uit ziet, in de circa twee jaar dat zij in een AZC verblijven: „Er zijn 64 appartementen en evenveel keukens. In elk appartement zit ten acht asielzoekers. Per persoon is er vijf vierkante meter leefruim te. Er staan stapelbedden en ieder heeft een kastje, in het midden staat een tafel met vier stoelen, er is een gezamenlijke ijskast, één tv en er zijn gezamenlijke ruimtes voor ontspanning." Bij de plaatsing wordt erop gelet dat 'botsende culturen' niet samen in één appartement komen. Bij voorkeur hebben ze dezelfde ach- door Claudia Sondervan GOES - „Het was mijn redding", zegt Dylan Methorst (14) met ze kerheid. Als de leerplichtambte naar de Goese scholier niet in de speciale Time Outklas voor jonge ren met gedragsproblemen in Goes had gekregen, was Dylan een 'voortijdig schoolverlater'. Drie keer van school gestuurd, maar na de zomer begint hij weer op het Pontes in Goes. Hij wil kok en/of theatertechnicus worden. Ricardo Meertens (15) is op zijn drieën twintigste gymleraar, als het goed gaat. Drie keer geschorst, maar na Time Out doet hij volgend jaar eindexamen vmbo-t bij het Ostrea in Goes. „Dit is mijn laatste kans. Ik wil geen zwerver worden of van een uitkering leven." De twee praatten gisteren in Goes met staatssecretaris van onderwijs Mar- ja van Bijsterveldt over voorzienin gen tegen schooluitval. Zij was ge tuige van afspraken die scholen en Zeeuwse gemeenten maakten om IJl Scholen en gemeenten willen per jaar tien procent schooluitval- Iers terugwinnen voor het onder wijs. Voor elke herwonnen scho lier krijgt de school 2000 euro. jaarlijks tien procent schooluitval- Iers terug te halen, vier jaar lang. El ke teruggewonnen leerling levert de school 2000 euro op. Per jaar. In Zeeland stoppen 1300 tot 2000 scholieren hun opleiding te vroeg. Verzuimcoaches die ziekmeldin gen nagaan en Time Outklassen veranderen dat. Maar de Time Out Walcheren heeft gebrek aan maat schappelijk werkers en die in Goes juist weer aan onderwijzenden. Zeeuws-Vlaanderen doet het nog zonder en voor het mbo is nog niks geregeld. Van Bijsterveldts mi nisterie heeft daar geld voor. Kom- maar met dat plan, liet ze gisteren blijken. Ricardo: „Onderwijs kan altijd beter. Dit werkt. Dat zie ik."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2