eelc Grens aan winst waterbedrijven 'Die busstaking is écht niet meer om te lachen' Rutte wil mosseldebat met premier Tweede Kamer noemt tarief Evides 'verkapte belastingheffing' Er rijden in Zeeland nauwelijks bussen door busstaking. WD-leider biedt in Yerseke mosselkwekers alleen morele steun. PZC Dinsdag 3 juni 2008 [27 door Jeffrey Kutterink OEN HAAG - Waterbedrijven mo gen geen exorbitante winsten meer maken. Ze moeten water le veren tegen een zo laag mogelijk tarief. Houden ze geld over, dan moeten ze daarmee de tarieven verlagen. Minister Cramer (PvdA, Vrom) heeft gisteren onder druk van de hele Tweede Kamer toegezegd om in te grijpen. Hoe ze dat precies gaat doen - grenzen stellen aan kosten, winst en solvabiliteit - laat ze deze week in een brief aan de Kamer weten. De Tweede Kamer behandelde gisteren de nieuwe Drinkwaterwet. Daarin wordt gere geld geregeld hoe waterbedrijven moeten omgaan met tarieven en winst. PvdA en CDA dienden een wets wijziging in waarin ze paal en perk stellen aan de winsten en winstuitkeringen. Want die zijn in sommige gevallen exorbitant hoog, stellen ze. Het amendement kreeg gistermiddag Kamerbrede steun. Volgens de nieuwe drinkwa terwet mogen waterbedrijven straks een beperkte hoeveelheid geld overhouden om te kunnen in vesteren. Met wat overblijft moe ten de tarieven worden verlaagd. Als voorbeeld werd waterbedrijf Evides genoemd, waarvan het Zeeuwse energiebedrijf Delta de NV De Tweede Kamer vindt dat drinkwaterbedrijven hun tarie ven moeten matigen. Evides, dat water in Zeeland levert, verdient volgens de Kamer veel te veel. helft van de aandelen in handen heeft. Over 2007 wordt dit jaar door Evides 138 miljoen euro aan dividend uitgekeerd aan de aan deelhouders. De helft daarvan gaat naar Delta die weer een deel uit keert aan haar aandeelhouders (provincie Zeeland en gemeen ten). De Kamer vindt dit een 'excessief hoge winst', een verkapte belas tingheffing en stelt dat dat niet kan. Het CDA schat in dat Evides aan 22 miljoen euro genoeg heeft om investeringen te kunnen doen. De minister verwacht zelf niet dat de prijzen van drinkwater in Ne derland sterk zullen dalen. „Voor duizend liter drinkwater betalen mensen 1,50 euro. Dat is een laag tarief Het beeld dat alle waterbedrijven torenhoge win sten maken is onjuist. De meeste keren geen dividend uit aan aan deelhouders." Maar het CDA ver wacht dat met name Evides op ba sis van de nieuwe wet volgend jaar de tarieven voor drinkwater zal moeten verlagen. Doet ze dat niet, dan kan ze daartoe worden ge dwongen door de VROM-inspec- tie. door Cornelleke Blok GOES - „Dit is écht niet meer om te lachen!" Shyama Walhout, leerlin ge van het Calvijn College in Krab- bendijke is de staking van bus chauffeurs meer dan beu. Net als haar schoolgenoten. Met z'n vijftie nen staan ze maandagochtend rond kwart over zeven tevergeefs te wachten op lijn 45 van Goes naar Krabbendijke. Ze mopperen. „Eén dag, dat begrijp ik nog, maar een hele week!" Misschien gaat het nog wel langer duren, want de chauffeurs van Connexxion, Veolia en Arriva sta- 'Eén dag staken kan ik nog wel begrijpen, maar een hele week!' ken vanaf afgelopen zondag voor onbepaalde tijd. „We verwachten dat het de komende dagen nog voortduurt", zegt Jack d'Hooge, ac tiecoördinator Zuid-West Neder land. „Ruim 95 procent van de chauffeurs doet mee. Dit is ons laatste middel. Het liefst vervoeren we mensen, maar we kunnen niet anders." De chauffeurs van de bus maatschappijen Van Oeveren en AMZ rijden wel, omdat ze onder een andere cao vallen. Voor de scholieren van het Calvijn College zit er niks anders op dan een treinkaartje kopen. „We heb ben een buspas, die 1200 euro per jaar kost. Zo'n treinkaartje kost 3,50 euro voor een enkele reis. Dat hebben we al negen keer be taald!", zegt Lisanne Kooijman. De meeste mensen hebben alterna tief vervoer gevonden, want het Goese busstation is nagenoeg leeg, net als de bussen die wél rijden. Toch is niet iedereen op de hoog te. Priscilla de Waal zucht diep. „Echt, staken ze vandaag ook? Ik dacht dat 't alleen dinsdag, woens dag en donderdag was. Pfff.. ik moet naar Hulst! En m'n ouders zijn allebei aan het werk. Dit is be hoorlijk irritant. Het is altijd wat met die bussen. Vorige week kon m'n intakegesprek voor school ook al niet doorgaan en deze week kan ik niet naar school. Ik zou niet weten hoe ik er moet komen." Even later start een buschauffeur z'n motor. En hij gaat naar Terneu- zen! „Dan kom ik in elk geval aan de overkant. Zit er nog iets mee." zie ook filmpje op www.pzc.nl. door Harmen van der Werf YERSEKE - WD-leider Mark Rutte wil op korte termijn in Yerseke een debat met premier Jan-Peter Balkenende over de mosselsector. Hij wierp Balkenende gisteravond deze handschoen toe op een partij bijeenkomst in Yerseke waar tien tallen mosselkwekers met hun ge zinnen Rutte opwachtten. Rutte had buiten een grote mosselpan van slot moeten halen, maar door de vele regen met onweer viel de ze actie in het water. Rutte nam wel de sleutel van de mosselpan in ontvangst, meldde dat hij met Balkenende wil debat teren in Yerseke en gaf de mossel kwekers vooral morele steun. „Het is ongelooflijk dat een sector die al zo lang bestaat en zo vernieuwend is, zo wordt behandeld." Hij haal de de actieleuze 'de groene leugen' aan, tegen de bezwaarmakende na- tuur- en milieuorganisaties. „We moeten de discussie over de mos selsector verbreden tot andere sec toren die daar last van hebben." Rutte wil de geboren Zeeuw Bal kenende graag in die discussie be trekken. „Hij moet in zijn achter tuin uitleggen waarom dit de mos selsector is overkomen en wat hij nu gaat doen." WD-voorzitter Jan Rozenzaal in Kapelle stelde de vraag waarop het aankwam: „Wat kunnen wij van de WD in Den Haag eigenlijk ver wachten voor de mosselsector?" Rutte antwoordde eerlijk. „Ik kan WD-leider Mark Rutte genoot van actie mosselkwekers in Yer seke, zegde hen alle steun toe, maar weigerde 'al te mooie din gen te beloven'. hele mooie dingen beloven, maar wij zitten niet in het kabinet. We moeten met de mosselsector het vraagstuk constant op de agenda blijven zetten en het CDA achter de broek blijven zitten." Hans van Geesbergen van de mos selsector liet in Yerseke na afloop weten dat het er de komende tijd vooral op aankomt hoe het minis terie van Landbouw de diepergele- gen mosselbanken in de Wadden zee gaat omschrijven. Dat ambtelij ke verhaal wordt cruciaal voor de toekomst van de mosselzaadvisse rij. De politiek heeft daar nauwe lijks invloed op. DEN HAAG - Hoe kunnen de fusie ziekenhuizen in Goes en Vlissin- gen een tekort van vijf miljoen voor dit jaar en zeven miljoen over vorig jaar oplopen? Dat wil de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer weten van minister Klink (Ge zondheidszorg). Woordvoerder ziekenhuiszorg Van der Veen wil van Klink de verzeke ring dat de tekorten de gezond heidszorg in Noord- en Mid den-Zeeland niet schaden. Hij vraagt Klink vandaag wat het ge volg is voor de fusie en voor de steun die de ziekenhuisdirecteu ren nog hebben om te besturen. Priscilla de Waal uit Hulst probeert alternatief vervoer te regelen, nu de Connexxion-chauffeurs staken. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29