Zeeland 'Je kunt ons bedrijf niet eens zien' Walcherse duinen UIT VERKOOP! Vrijspraak voor man Nieuwland t Noodweer veroorzaakt veel overlast KOOPJES Varkenshouder Arie van Dam is bemoeizucht overheid onderhand zat. Rechtbank legt geen straf op na rommelig onderzoek politie. w PZC Dinsdag 3 juni 2008 23 BRADERIE "CEEHiWTiW 01 18-61 31 72 - Middelburg door Wendy van den Hurk AAGTEKERKE - „Was je er voorbij gereden? Haha, dat deed die amb tenaar van de gemeente ook al." Waarmee Arie van Dam maar wil aangeven dat zijn varkenshouderij niet eens opvalt in het Veerse land schap, laat staan schaadt. „In het begin ging het heel goed. In 1989 heb ik het bedrijf gekocht en het bedrijf is de eerste jaren ge groeid. Daarna is de hetze tegen varkensbedrijven begonnen." De Aagtekerkenaar is ervan over tuigd dat de gemeente al lang van bedrijven als het zijne af wil. „In eens mochten we niet meer uit breiden. Want toerisme dit, toeris me dat. En dan halen ze er weer planbureaus bij, die totaal geen voeling hebben met de agrarische sector. Aan allerhande toeters en bellen moesten we gaan voldoen. Een stuk dichte vloer in de stal, bij voorbeeld. Omdat men, en dat zul len wel ambtenaren van Groen- Links zijn, denkt dat varkens liever vlak liggen. Onzin. Veel liever lig gen ze schoon. Nu liggen ze in de stront. Weet je wat de dierenarts zei? Die maatregel is goed voor mij: dat betekent meer medicijnen voor de longen en tegen wormen." En hoewel Van Dam zeker zegt te weten dat varkens 'het liefst liggen als in een sigarendoosje' hebben de 3300 beesten het inmiddels wat ruimer gekregen. Maar rollen in de modder? „Ach, dat doen ze ook al leen maar omdat ze jeuk hebben." Nee, nog meer bewegingsruimte is volgens hem niet nodig. Meer be drijfsruimte daarentegen wél. „Wij wilden graag van 3500 naar vijfdui zend vierkante meter, of meer. De 'Je ruikt 't bij oostenwind. Nou ja, gunst, dan weet je dat er varkens zitten.' provincie stond het toe. Daar heb ben we de gemeente aan herin nerd, maar die wil er niet aan. Ter wijl je toch moeten blijven ontwik kelen om een bedrijf gezond te houden. Zo'n megastal, dat hoeft niet eens. Gewoon, een familiebe drijf. Alleen ben ik nu in wezen al tien jaar achterop geraakt." Pas nu komt de aap uit de mouw, zegt Van Dam. „Want pas nu durft het college zich tegen intensieve veehouderij uit te spreken. En waarom? Je ziet mijn bedrijf niet eens. Ja, je zal 't ruiken bij oosten wind. Nou ja, gunst, dan weet je dat er varkens zitten. En ik wil best een ton investeren om het be drijf aangenamer te maken voor de omgeving, maar dan moeten er wel duizend varkens bij. Of an ders, als ze zo graag willen dat we opkrassen, laat dan maar geld zien. Ik ben het onderhand zo zat. De overheid gunt ons die ruimte ge woon niet. Ze knijpen langzaam je nek dicht, tot je erbij neervalt." Hét adres voor uw nieuwe badkamer, inclusief vakkundige installatie! Arp "S" nidróme Mortiereboulevard 7, Middelburg, tel. (0118) 55 10 80 De Noordse witsnuitlibel in de duinen van Klein-Valkenisse. foto René van Loo GIMBRÈRE - DAMESMODE MIDDELBURG BOBBE - DAMESMODE VLISSINGEN www.gimbreremode.com door Emile Calon MIDDELBURG - Vrijspraak en ont slag van rechtsvervolging. Zo luid de gisteren de uitspraak van de Middelburgse rechtbank in een strafzaak tegen een dertigjarige in woner van Nieuw- en Sint Joos- land. Volgens de aanklacht zou hij bij een caféruzie in zijn woonplaats anderen hebben geslagen en zelfs iemand hebben aangereden toen hij met zijn auto naar huis probeer de te vluchten. Officier van justitie W. Smeenk vroeg twee weken geleden al aan de rechters van de Meervoudige Kamer om de man geen straf op te leggen en te ontslaan van rechts vervolging omdat hij gehandeld zou hebben uit zelfverdediging. Ook had ze geen afdoende bewij zen voor de aanrijding waarbij ze ker een belager van de man ge wond zou zijn geraakt. Advocaat E. Smit stelde toen al dat het eerste onderzoek zeer knullig was uitgevoerd. Volgens hem had een aspirant-politieman het uitge voerd zonder dat hij daarbij ge steund werd door een meer erva ren agent. Zodoende waren er vol gens de advocaat cruciale fouten gemaakt. Zo was er bijvoorbeeld geen onderzoek gedaan naar de eventuele schade aan de auto. KRABBENDIJKE - Het slechte weer heeft gisteren op diverse plaatsen op Walcheren, de Bevelanden en in Zeeuws- Vlaanderen overlast veroorzaakt. In Krabbendijke sloeg de bliksem in de toren van de her vormde kerk en een huis aan de Drie Minuten. Ook in een nieuw bouwwoning aan het Baentje in Grijpskerke sloeg de bliksem in. En 150 deelnemers aan de avond vierdaagse in Krabbendijke beleef den door het noodweer gistera vond benauwde momenten. In Hulst rukte de brandweer uit omdat in de grensplaatsen Clinge, Heikant en Sint-Jansteen het riole ringsstelsel niet bleek opgewassen tegen de plotselinge kortstondige vloed in de straten. De brandweer in Terneuzen rukte om kwart voor acht uit voor wateroverlast in twee woningen aan de Schependijk en Westkolkstraat en twee woningen in Zuiddorpe. Varkenshouder Arie van Dam wil best investeren in landschaps- en dierenwelzijn. „Maar dan moeten er wel varkens bij. foto Lex de Meester www.arpas.sanidrome.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25