Chinees moet afkicken van plastic Geweld bij verkiezing Macedonië Londen viert Koninginnedag in metro als protest tegen drankverbod Frankrijk in ban van mysterieuze jongen Antoine Met ban op gratis tasjes bespaart China dagelijks drie miljard zakken. Europees noodnummer bij weinigen bekend Neushoorns Nepal slachtoffer stropers Baskische steden onder water door hoosbuien Vulkaanuitbarsting op Galapagos-eilanden Duizenden jongeren proosten voor het laatst in de Underground. PZC Maandag 2 juni 2008 9 door onze correspondent Remko Tanis SHANGHAI - Kritisch kijkt Xu Bing (31) naar de onderkant van de wit te plastic tas. Hij komt net de su permarkt uit, waar hij 2 jiao (2 eu rocent) voor de tas moest betalen. Hij trekt een paar keer hard aan het plastic. „Ik heb hier voor be taald, dan wil ik dat die goed is ook", zegt hij. Het plastic houdt het. Het is wennen. Jarenlang stopten Chinezen alles wat ze kochten in dunne plastic tasjes. Nooit te vol, want daarvoor waren ze niet sterk genoeg. Op die manier gingen er per dag drie miljard plastic tasjes doorheen in China. Maar sinds gisteren zijn de dunne zakken verboden. Alle winkels mo gen alleen nog dikkere plastic tas sen aan hun klanten geven die va ker te gebruiken zijn. Per tas moe ten ze er minimaal de kostprijs voor vragen. Gisternacht, klokslag twaalf uur, is Sun Su Hua (48) gestopt met het weggeven van plastic tasjes. Ze staat deze zondagochtend nog steeds in de kleine 24-uurs-buurt- super in Shanghai. Vrijwel alle klanten weten dat ze nu moeten betalen voor een tas. „Ze vinden het wel oké. Maar voor wie er echt lang over doorzeurt, heb ik nog wel wat achtergehouden", zegt Sun, terwijl ze vanonder de toon bank een rol van de oude, dunne zakjes tevoorschijn haalt. Alsof ze illegaal drank verkoopt, verstopt ze die daarna weer. Winkels die nu nog zulke zakjes geven, riske ren een boete van bijna duizend euro.Winkel na winkel komen Chi nezen naar buiten met stevige, her bruikbare tassen. Wie tot gisteren zo'n tas kocht, kreeg die in een dun plastic tasje mee. Langzaam groeit in China het be sef dat ingrijpende maatregelen no dig zijn. De snelle groei van de eco- 'Tegenwoordig leren we over het milieu, vroeger werd er niet over gepraat' nomie en de welvaart vergen te veel van het milieu. Sinds kort is in Shanghai begon nen met het gescheiden inzame len van afval. In Peking is alleen nog 'schone' benzine te krijgen, die aan Europese normen voldoet. Ambtenaren hebben afgelopen week toestemming gekregen om zich deze zomer informeler, dus koeler, te kleden. De overheid hoopt zo te besparen op de ener gieverslindende airconditioning. Chen Wei Lan komt met een her bruikbare tas een Tesco-super- markt in Shanghai uit. De 23-jarige studente is er tevreden over dat de plastic zakjes verbannen zijn. „Jon geren snappen beter dat we goed op het milieu moeten letten. Te genwoordig leren we erover. Vroe ger werd er niet over gepraat." Om de hoek voelt Pan Yu Ping (48) in haar kleine kledingwinkel nog eens aan de tassen. „Net kwam er nog een oude man hier klagen", vertelt ze. „Volgens hem moeten we nu betalen omdat de overheid alleen maar geld uit onze zakken wil kloppen. Ik heb gepro beerd hem ervan te overtuigen dat het echt beter is voor het milieu." BRUSSEL - Acht op de tien Europea nen weten niet dat ze in de hele Europese Unie 112 kunnen bellen in geval van nood. De Europese Commissie wil daarom meer be kendheid geven aan het Europese alarmnummer, vooral met het oog op de zomervakantie. Het num mer werd in 1991 geïntroduceerd naast de nationale noodnummers. In Nederland is 112 al jaren het eni ge alarmnummer. KATHMANDU - Stroperij in de Hima laya eist een zware tol onder de be dreigde neushoorns in Nepal. Vo rig jaar waren er in de jungle van het zuidwesten van Nepal nog 31 exemplaren. Nu zijn er in het na tionale park Bardiya negen ver mist. In april arresteerden de auto riteiten een militair die in het park twee neushoorns zou hebben ge dood. In Nepal zijn nog ongeveer 425 eenhoornige neushoorns over. MADRID - Door stortregens staan verschillende plaatsen in Spaans Baskenland onder water. Dat heb ben de autoriteiten gisteren ge zegd. Rivieren traden buiten hun oevers door de stortregens. Red dingsteams zijn naar de kustplaats Getxo gestuurd. Mensen zitten er vast in huizen en auto's. In voor steden van Bilbao zijn de autoritei ten in verhoogde staat van paraat heid. QUITO - Op de Galapagos-eilanden voor de kust van Ecuador is de 1690 meter hoge vulkaan Cerro Azul uitgebarsten na tien jaar rust. Gevaar voor de bijzondere popula tie reuzenschildpadden van het ei land Isabella is er niet, aldus na tuurbeschermers. Tijdens de laat ste uitbraak, in 1998, takelden red dingswerkers met helikopters reu zenschildpadden uit de krater. SKOPJE - De parlementsverkiezin gen in Macedonië zijn gisteren ont sierd door schietpartijen, waarvan een met dodelijke afloop. Er vielen volgens het ministerie van Binnen landse Zaken acht gewonden. Der tien personen werden gearres teerd. Bij twintig stembureaus, of wel 1 procent van het totale aantal, is het stemmen opgeschort we gens onregelmatigheden of intimi datie. Nadat de stemlokalen om 19.00 uur sloten meldde de rege ring dat de verkiezingen bij die bu reaus moeten worden overgedaan. Volgens peilingen voor de verkie zingen kon de conservatieve VM- RO-DPMNE van premier Nikloa Gruevski rekenen op circa 30 pro cent. De oppositionele sociaal-de mocraten van Radmila Sekerinska zouden op 20 procent uitkomen. door onze correspondent Esther Gotink LONDEN - Op het Londense station King's Cross lijkt het deze zaterdag avond Koninginnedag. Honderden verklede en uitbundige jongeren wachten op het perron bij de Cir cle Line op de volgende metro- trein, de Tube. Er wordt geproost met blikjes bier en glazen sterke drank, maar af en toe stijgt ook een protestkreet op die door de menigte wordt overgenomen. Een 'Undergrond party' als demonstra tie tegen het alcoholverbod in de Londense metro dat gisteren van kracht werd. De maatregel komt van Boris Johnson, die bij zijn aantreden als burgemeester vorige maand met een beloofde om drank op de Lon don Underground te verbieden. „Totale onzin", vindt Becky Johns- son (25), die met elf vrienden op de demonstratie is afgekomen. „Er is nooit een probleem met drin ken in de metro. Vaak zijn pro bleemreizigers al dronken vóórdat ze de metro instappen." De Noor Dag Rorvik (29), die acht jaar in Londen woont en ook met een vriendenclubje is komen opda gen, vindt het meer een feest dan een protest. „Zo'n evenement als dit hadden we jaarlijks moeten or ganiseren, dat is nu te laat", zegt hij met champagne in zijn hand. Hartstikke boos zijn ze op Johnson, zeggen zijn vrienden. „We drinken graag in de metro, maar andere reizigers hebben nooit last van ons. Zullen we pubs ook maar afschaffen omdat een en keling het voor de meerderheid verpest?" De Circle Line is de enige metro in Londen die in een cirkel rijdt en dus onafgebroken doorgaat. Via de website Facebook is deze lijn daar om aangemerkt als het traject waar het protestfeest zich zal con centreren, met station Liverpool Street als opstaphalte. Maar we gens de grote drukte gaat het sta tion op slot. Daarna loopt het uit de hand. De gestrande jongeren zetten buiten de metropoorten hun feest voort in de centrale treinhal. De alcohol mist zijn uitwerking niet. De feest gangers klimmen overal op, bre ken informatieborden af, kotsen en vechten tot de politie ingrijpt. Zeventien mensen worden gearres teerd. Volgens Jeroen Weimar van de Londense transportpolitie heeft deze avond alleen maar bewezen dat het alcoholbeleid van Johnson gerechtvaardigd is. PARIJS - Het Franse jongetje Antoi ne dat zaterdag ontwaakte uit zijn coma, heeft gisteren gezegd dat de ex-vriend van zijn moeder hem in een meer had gedumpt. De man is aangehouden en gisteren ver hoord. Antoine werd vrijdag bui ten bewustzijn en hevig onder koeld gevonden in een meer in het westen van het land. Frankrijk volgt de zaak op de voet. Toen het jongetje ontwaakte ver telde hij dat zijn naam Antoine is en dat hij acht jaar was. De politie ging op aanwijzingen van het jon getje op zoek naar zijn familie en trof zijn moeder dood aan in het ouderlijk huis. Zij lag in een plas bloed en had enkele verwondin gen aan het hoofd. De moeder en de vriend zouden twee weken eer der probleemloos uit elkaar zijn ge gaan. o.2x/-T rfM 0.3s/-!- Een Chinees gebruikt zijn eigen tas in de supermarkt. Op het bordje bij de kassa staat dat plastic zakken niet meer gratis zijn. foto Andy Wong/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9