Sport ook de Giro Kirsten van der Kolk en Marit van Eupen liggen op olympische koers Lievens roeit zich in de kijker Valentino Rossi steelt de show op Mugello Na elf Italianen pakt een buitenlander weer eens de eindzege. Donkere wolken pakken zich samen boven diverse boten. Lichte vier zonder stuurman presteert wederom teleurstellend. Italiaanse motorcoureur wint voor de negende keer op thuiscircuit. Zijspancrosser Willemsen is onnavolgbaar PZC Maandag 2 juni 2008 I 31 door Edward Swier DEN HAAG/MILAAN - Voor het eerst in twaalf jaar is de eindzege in de Ronde van Italië weer eens voor een buitenlander. Na elf Italianen op rij heet de winnaar dit jaar Al berto Contador. Een renner waar van twee weken voor aanvang van de ronde nog mocht worden aan genomen dat hij niet eens zou star ten. Contador lag op het strand toen de Astana-ploeg hoorde dat ze alsnog mocht vertrekken in de Giro. Dat de 25-jarige Spanjaard niette min won, zegt veel over Contador en diens capaciteiten, maar ook over de Italiaanse concurrentie. De Giro is en blijft een stuk minder competitief dan de Tour de Fran ce. Dit jaar negeerde zelfs een thuisrijder de strijd om het roze. Damiano Cunego, misschien wel de beste Italiaanse klassementsren- ner van dit moment, koos voor de Tour. Hij zal het daar nog knap las tig krijgen met Cadel Evans, de ge broeders Schleck, en vele anderen. Contador ging echter maar wat graag naar de Giro. Hoewel niet in topvorm, wist hij dat hij zich niet hoefde te sparen. Astana is immers niet welkom in Frankrijk, de Tourwinnaar van 2007 kan zijn geel niet verdedigen. De immer goedlachse Contador, eerder dit jaar al winnaar van de meerdaagsen Castila y Léon en het Baskenland, heeft in korte tijd zijn naam als klassementsrenner geves tigd. Vorig jaar startte hij niet bepaald als topfavoriet in de Tour. Maar na het wegzenden van Rasmussen manifesteerde hij zich zeer nadruk kelijk. Nu heeft hij, nog geen jaar later, al zijn tweede Grote Ronde gewonnen.De eerste voorzichtige vergelijkingen met Miguel Indu- rain beginnen, niet in de laatste plaats omdat Contador een goede tijdrit in de benen heeft. Indurain was tot gisteren de enige Span jaard die (in 1992 en 2993) ook ooit de Giro won. Dat Contador de eindzege in de Ronde van Italië opeiste was eigen lijk helemaal niet raar.Van het lijst je favorieten was Contador, hoe wel nog jong en dus niet optimaal voorbereid, gewoonweg de meest complete. Weliswaar niet zo'n pu re klimmer als bijvoorbeeld Ema- nuele Sella, die in de Dolomieten een dubbelslag sloeg en zaterdag ook nog de koninginnerit pakte, maar wel constant. Bovendien is Contador simpelweg de beste tijdrijden In een Giro met een ploegentijdritje en drie indivi duele chrono's was dat bepaald een voordeel. Op het geitenpad richting Kronplatz verloor hij wel iswaar enkele seconden op Simo- ni, maar de rest kreeg een tik. De echt goede klimmers konden Contador, die regelmatig gesteund werd door de super-de-luxe-knech- ten Levi Leipheimer en Andreas De eerste voorzichtige vergelijkingen met Miguel Indurain beginnen Klöden, bovendien amper pijn doen. Na de klimtijdrit naar Kron platz spraken de routiniers Di Lu- ca en Simoni en de jonge durfal Riccardo Ricco stoere woorden. Ze zouden gaan aanvallen, alles op al les zetten. De Giro was nog niet be gonnen, zeiden ze. Contador rea geerde koeltjes, zowel verbaal als met de benen. Geen moment leek de Madrileen in paniek te raken, zelfs vrijdag niet. Ricco knabbelde nog wel veel van zijn achterstand af Zaterdag kwam Contador in de moordende rit van Rovetta naar Tirano, met beklimmingen van onder meer de Gavia en Mortirolo, echter niet in gevaar. En in Milaan was zijn voor sprong uiteindelijk toch bijna twee minuten op Ricco (1.57) en bijna drie minuten op Bruseghin (2-54)- De vier Nederlanders in de Giro - Theo Eltink, Bram de Groot en Gerben Löwik namens Rabo - en Quick Stepper Addy Engels speel den tussen Palermo en Milaan geen rol van betekenis. LUZERN - De enige Nederlandse roeiploeg die opgewekt afscheid kon nemen van de Rotsee, was de lichte dubbeltwee. Kirsten van der Kolk en Marit van Eupen wonnen zilver en liggen op koers voor een olympisch ticket. Net als de twee achten moeten Van der Kolk (32) en Van Eupen (37) in Poznan (Polen) bij het olympisch kwalificatietoernooi strijden om plaatsing voor Peking. Een plek bij de eerste twee is vol doende. Het duo beschouwt dat toernooi echter nadrukkelijk als tussensta tion. Bij hun hereniging, eind vo rig jaar, spraken de roeisters duide lijk uit slechts voor één ding naar Peking te gaan: het goud. Tijdens de Spelen van 2004 wonnen ze al brons. Na twee wereldbekerwedstrijden lijkt in hun veld alles mogelijk, maar de echte krachtsverschillen moeten nog zichtbaar worden. Van der Kolk: „Je weet niet wat het resultaat waard is. Iedereen heeft zijn eigen opbouw van het seizoen." De mannen vier-zonder pakte in Luzern knap het zilver, maar moest ook concluderen dat weer twee landen zich vanuit het niets meldden aan de top. Austra lië (twaalfde op de laatste WK) won goud, de Verenigde Staten (achtste op de WK) namen na een verloren sprint van Nederland ge noegen met brons. Waar de strijd van de vier-zonders lang ging tussen de oranje boot en Groot-Brittannië, zijn inmiddels ook Italië, Duitsland en Tsjechië geduchte tegenstanders. Die lan den waren wegens blessures niet of op halve kracht aanwezig in Lu zern, iets waarvan Matthijs Vellen- ga zich ten volle bewust was. Vellenga: „Je kan nergens iets laten liggen. Niet in de voorwedstrijd, niet in de halve finale. Als je er gens verslapt, ben je gezien. Dat is absoluut niet leuk, want er staat veel op het spel." De mannen acht lag wederom in de B-finale, de mannen lichte vier-zonder voer zonder enige snel le Bij de lichte vier, al geplaatst voor Peking, wordt een nieuwe stoelendans niet uitgesloten in verband met teleurstellende we reldbekerprestaties. heid. Na de tweede serie wereldbe kerwedstrijden zijn er dus zorgen in het Nederlandse roeikamp. Vooral de acht bewees zichzelf een bijzonder slechte dienst. De inter nationale roeifederatie Fisa heeft slechts één olympisch ticket te ver geven, met Frankrijk (zesde) en Kroatië (afwezig) als voornaamste concurrenten. Om naar Peking te kunnen moet de acht nu in Poznan twee keer binnen vier dagen een toppresta tie leveren. Eerst door het kwalifi catietoernooi te winnen, daarna door zich bij de eerste zes te roeien tijdens de aansluitende we reldbekerwedstrijden. Bij de lichte vier, al geplaatst voor Peking, vallen wellicht beslissin gen tegen de wil van roeiers in. Ivo Snijders, Gerard van der Lin den, Arnoud Greidanus en Mars hall Godschalk vinden dat zij de sterkste vier vormen. Maar met hun derde plek in de B-finale over tuigden ze absoluut niet. Bondscoach Susannah Chayes sloot in Luzern niet uit wederom een stoelendans te beginnen. Daar mee zou de ploeg die zich vorig seizoen presenteerde als medaille kandidaat voor de Spelen, terug bij af zijn. door Ad Pertijs LUZERN - De voor Peking aangewe zen lichte vier zonder stuurman dreigt in zijn huidige bezetting ten onder te gaan. „We zullen coach Susannah Chayes vragen wat er ge beurd is. Het verschil is te groot", zei Koen van Nol, de topsportcoör dinator van de roeibond na afloop van de teleurstellend verlopen Rot see Regatta. Het kwartet Marshall Godschalk, Arnoud Greidanus, Gerard van der Linden en Yvo Snijders strand de in de halve finale op de vijfde plaats. Meer dan negen seconden achter de winnende Duitsers. „In deze boot is nog ruimte voor een andere keuze. Misschien kunnen we het proces wat sturen na een goede analyse", zegt Van Nol, die de wereldbekerwedstrijd in Zwit serland bezocht met de Olympi sche chef de mission Charles van Commenée. Van Nol dacht daarbij aan de twee reserves Roeland Lievens en Paul Drewes, die op de Rotsee zilver pakten in de niet-Olympische twee-zonder-stuurman. „Ik denk dat de knoop nu binnen een paar dagen doorgehakt moet worden, zodat we nog deze week aan een nieuw kunnen gaan bouwen", zegt Lievens. De 24-jarige Zeeuw hikt al een jaar aan tegen het feit dat hij bui ten de boot is gevallen. „Vorig jaar klopten we met de B-boot het A-team. Paul en ik presteren sinds dien heel constant." Volgens student Civiele Technie ken Lievens zijn er geen zwakke schakels aan te wijzen. „Zo'n boot is geen optelsom van individuele tijden. Het geheel moet kloppen en op een of andere manier moet het anders." Ook verwijt hij de coach niets. „Ze heeft een keuze gemaakt op gevoel. En dat hoort ook zo. Nu moet ze echter durven ingrijpen." MUGELLO - Valentino Rossi beloof de gisteren voor de race een one- manshow op zijn thuiscircuit Mu gello en de Italiaanse motorcou reur loste zijn belofte in. Met over macht won de veelvoudig wereld kampioen de Grote Prijs van Italië in de MotoGP. 'The doctor' won de race voor het zevende jaar op rij en de negende keer in totaal. Alleen in de eerste ronde reed de coureur van Yamaha stroef Hij startte vanaf poleposition, maar verloor enkele plaatsen in de eer ste bocht. De Australiër Casey Sto- ner (Ducati) en de Spanjaard Dani Pedrosa (Honda) haalden hem in. Na zes ronden herstelde Rossi zijn valse start en haalde binnendoor eerst Pedrosa en daarna Stoner in. Vanaf dat moment reed hij soeve rein naar de zege. Regerend wereld kampioen Stoner eindige op gepas te afstand als tweede. Pedrosa fi nishte als derde. „Ik doe het aardig op dit circuit", zei de winnaar na afloop met ge voel voor understatement. Hij schotelde de 94.000 fans een mees terlijk optreden voor. Rossi verste vigde met zijn 9te GP-zege zijn lei dende positie in het WK. Hij was ook al de beste in de vorige twee GP's en Yamaha lijkt de overscha keling op de banden van Bridgesto- ne volledig onder de knie te heb ben. Rossi's Spaanse ploeggenoot Jorge Lorenzo, die twee races verrassend goed presteerde met een gebroken enkel, had zondag minder geluk. De tweevoudig wereldkampioen in de kwartliters ging na zes ron den onderuit en moest de strijd staken. WtBSSÊ&i De Italiaanse MotoCP-rijder Valentino Rossi is op weg naar zijn negende ze- foto Claudio Onorati/EPA ge op zijn thuiscircuit in Mugello. Simone Corsi won na een enerve rende wedstrijd de Grote Prijs van Italië in de 125CC. De topvijf finish te binnen tweetiende van elkaar. De Hongaar Gabor Talmacsi werd tweede en de Spanjaard Pol Espar- garo derde. Corsi is door zijn der de seizoenszege gedeeld koploper in de stand om het wereldkampi oenschap. Hij achterhaalde de Fransman Mike Di Meglio, die in Mugello als vierde arriveerde. De Nederlander Hugo van den Berg kwam wederom niet uit de verf en eindigde met een 29e plaats in de achterhoede. Marco Simoncelli zegevierde in de 250CC. De Italiaan bleef de Span jaard Alex Debon en de Zwitser Thomas Lüthi voor. De Fin Mika Kallio blijft na zes wedstrijden lei der in de WK-stand. CINGOLI - Zijspancrosser Daniël Willemsen heeft zijn foutje van twee weken geleden hersteld in de Grote Prijs van Italië. Moest hij veertien dagen geleden de Let Kris- ters Sergis nog voor zich dulden in de GP van Oekraïne, op het circuit van Cingoli herstelde hij gisteren de pikorde. Zesvoudig wereldkampioen Wil lemsen en zijn Zwitserse bakke nist Reto Grütter wonnen beide manches en daarmee de wedstrijd. De Duitser Mario Happich en de Let Sergis streden ver achter Wil lemsen om de plaatsen twee en drie. Happich mocht door een be tere tweede reeks de tweede tree op het podium beklimmen. In de stand van het wereldkampi oenschap verstevigde Willemsen zijn eerste plek. Hij gaat op voor zijn zevende titel. Willemsen was al de beste in 1999, 2003, 2004, 2005, 2006 en 2007.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 67