Zeeland we zijn een beetje te groot gegroeid Lonink ijvert voor cannabisbeleid Graaf Jansfeest brengt saamhorigheidsgevoel terug in dijkdorp. 1^1 CP tl #)£K tl ll£IVPt1CPlt£lft Zweefvliegkampioen Goederen weg uit Wielrenner raakt ljlJV'11 iiavtuauiap ,aat op zjch wachten Terneuzense woning gewond in Graauw Gemeenten: deel winst van zelfstandig schap moet naar samenleving. Gebroken Groep Leers acht tijd rijp voor geloofwaardig en effectief beleid. 1 4 I Maandag 2 juni 2008 PZC Westdorpe stond vol getunede auto's tijdens de succesvolle Graaf Jansfeesten. door Conny van Gremberghe WESTDORPE - De 24e editie van de Graaf Jansfeesten trok het voorbije weekeinde meer dan achtduizend mensen naar Westdorpe. Het vrij goede weer en een beperkt aantal evenementen elders in Zeeuws-Vlaanderen maakte het meerdaags festijn in het dijkdorp tot een aardig uitje. De groei van het bezoekersaantal ten opzichte van vorig jaar - bijna twintig pro cent - deed de leden van het orga niserend comité een beetje schrik ken. „De Graaf Jansfeesten dreigen een beetje te groot te worden voor het dorp", constateerde Maurice de Vleeshouwer, de pr-man van het comité. Ook voorzitter Paul van Himst kwam gisteren tot die slotsom. „Als je een tentoonstel ling van getunede auto's organi seert en er komen er dertig dan zeg je, dat is leuk, maar staan er op eens 150 belangstellenden op de stoep, dan wordt het moeilijk om ze een plekje te geven. Dan komen we in het dorp straten te kort", foto Wim Kooyman wist Van Himst. Het comité buigt zich over enkele weken over de or ganisatie van de nieuwe uitgave. „En dan zullen we toch eens goed moeten praten over hoe we in de toekomst verder moeten gaan. Een nieuw centraal feestterrein zou na tuurlijk mooi zijn, maar veel keus hebben we in Westdorpe niet." Voor Sjonny Pluym hoeft er niet veel te veranderen aan de organisa tie en het karakter van het feest. „Die gasten van het comité verdie nen een grote pluim", zegt hij ter wijl hij zijn kraampje opruimt, „ze hebben hun zaakjes op orde en zien elk jaar kans om nieuwe din gen aan het programma toe te voe gen. Ik vind dat ze ontzettend goed bezig zijn." Pluyms opmerkingen staan niet op zich. Na het concert van het da meskoor Congrazia uit Terneuzen klinken soortgelijke reacties. „Fan tastisch dat de kerk ook voor dit soort zaken nu gebruikt wordt." De Vleeshouwer heeft die reacties ook opgetekend. „Samen met het 'Die gasten van het comité verdienen een pluim, ze zijn ontzettend goed bezig' kerkbestuur zijn we er in geslaagd om de kerk met een concert, met een kunsttentoonstelling, voor het eerst een meerledige bestemming te kunnen geven. Dat is nu zo goed bevallen dat we met het kerk bestuur gaan praten over vervolg activiteiten", meldt De Vleeshou wer. Zaterdag en zondag flaneer den de bezoekers door de Molen straat, over de Graaf Jansdijk en het feestterrein bij de brandweer kazerne. Langs rommelkramen, kraampjes van kunstenaars en am bachtslieden. In de feesttenten klonk muziek (voor ieder wat wils) en ook exposeerden kunste naars uit de streek in de parochie kerk en De Baeckermat. De aller jongsten konden zich laten schminken, meedoen aan een play- backwedstrijd of hun evenwichts organen op de proef stellen op een springkussen. En overal was straat artiest Berry Knapen die de bezoe kers met zijn enorme fototoestel 'op de korrel' nam. TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen gaat niet zomaar akkoord met de voorgenomen verzelfstandiging van havenschap Zeeland Seaports. Het college van burgemeester en wethouders wil dat havenschaps voorzitter en gedeputeerde Toine Poppelaars de gemeente waarbor gen geeft dat in een nieuwe organi satievorm - een overheids-NV - de maatschappelijke doelstelling van het schap overeind blijft en de ge meenten daar nadrukkelijk in vloed op kunnen blijven uitoefe nen. Het gaat dan vooral om ZSP's rol als motor voor de Zeeuwse eco nomie. Wethouder Co van Schaik: „In een NV wordt winst maken het belangrijkste doel. Wij willen de zekerheid hebben dat een deel van die winst in de samenleving geïnvesteerd wordt." Ook in Vlissingen wordt zo ge dacht. Poppelaars heeft daar geen moeite mee. „Momenteel zijn we nog meningen aan het peilen voor de verzelfstandiging. Hoe we die precies in het vat gieten, daar kun nen de gemeenten mede over be slissen. Ik denk dat we ook in een NV die maatschappelijke doelstel lingen overeind kunnen houden", zegt Poppelaars. AXEL - Voor de tweede keer in drie jaar tijd vond het Zeeuws Kam pioenschap Zweefvliegen in Axel geen doorgang. Te weinig zicht en te weinig thermiek deed de wed strijdleiding ertoe besluiten zater dag op het zweefvliegterrein van EZAC de wedstrijd af te gelasten. „Zuur, heel zuur. Zeker omdat we dit jaar met 23 deelnemers het hoogste startaantal hadden van de afgelopen jaren", aldus wedstrijd leider Brian van Acker. TERNEUZEN - Onverlaten hebben in de nacht van vrijdag op zater dag verschillende goederen ont vreemd uit een woning aan de Amberstraat in Terneuzen. Dat moet gebeurd zijn tussen 4 en 7.30 uur. De bewoners misten 's och tends diverse sieraden, een mobie le telefoon en een portemonnee met inhoud. Het totale schadebe drag is niet bekend. Er is onduidelijkheid over sporen van inbraak. GRAAUW - Doordat hij de bocht te ruim nam raakte een wielrenner gisteren gewond op een kruising in Graauw. De man (62) uit Sint Gilles Waas, die behoorde bij een groepje van 5 renners, gleed bij een correctiepoging onderuit en ondanks dat een 63-jarige automo biliste uit de gemeente Hulst nog de berm was ingereden, botste de wielrenner op de voorzijde van haar auto. Hij liep een geschaafde knie en een hoofdwond op. FITCH ALMANAK Een 46-jarige Middelburger had zich uitermate goed voorbereid op de PZC-familieloop. Eerst zou hij niet meelopen, maar op het laatste moment nam hij het startnummer van een zieke collega over. Met een goed gevulde rugzak ver scheen hij aan de start. In de rug zak zat onder meer een flesje wa ter, een droge sweater en een tele- Tip? redactie@pzc.nl foon want je zou onderweg toch maar geblesseerd raken. Na een paar kilometer sloeg echter het noodlot toe. Het koord van de rugzak brak en zodoende moest hij 7 kilometer met z'n rugzak in de hand afleg gen. Uiteindelijk eindigde hij toch nog als eerste. In de categorie met bepakking. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Burgemeester Jan Lo nink van Terneuzen gaat de ko mende maand met leden van de groep Leers, waartoe ook de burge meesters van Tilburg (Vreeman), Nijmegen (De Graaf) en oud-pre mier Dries van Agt behoren, bij het kabinet pleiten voor een her ziening van het cannabisbeleid. De groep-Leers bestaat uit voor standers van het gedogen van soft drugs, maar ijvert nadrukkelijk ook voor het reguleren van de teelt van met name wiet. Door het ontcriminaliseren van de teelt denkt de groep politie- en justitie- capaciteit te kunnen vrijmaken voor de aanpak van andere crimi nele zaken. In officiële termen heet het dat de groep 'een geloofwaardig en effec tief alternatief wil voor het huidi ge cannabisbeleid'. Een alternatief dat ook internationaal 'verkoop baar' moet zijn. Achter die doelstelling schaart Lo nink zich nog steeds. „De voorbije weken heb ik als bestuurder in Ter- neuzen, met een bestuursrechtelij ke procedure tegen een coffeeshop en een actie van justitie tegen een coffeeshop weer zoveel zien passe ren dat ik denk dat een herijking van het beleid nodig is. Ik heb de voorbije week gezegd dat het ge doogbeleid nationaal failliet kan worden verklaard. Als we lokaal een gedoogbeleid voorstaan, dat positieve effecten heeft voor de ge meenschap, dan is het op zich vreemd dat justitie - met op zich een rechtmatige actie - ons beleid onderuit haalt. Als het succes van een coffeeshop reden is om straf rechtelijk op te treden in Terneu zen, dan kan het niet zo zijn dat soortgelijke acties in bijvoorbeeld Venlo uitblijven", stelt Lonink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64