Zeeland PZC De Honte in trek bij Zeeuwen Jongeren Hulst tellen weer mee Liefhebbers van rommelmarkten nemen massaal bezit van Sluis 13 Jeugd IJzendijke helpt cafébaas met concert weer boven Jan ZEEUWS-VLAANDEREN Elke muziekgolf te horen op Anywave 19 Havendagen trekken duizenden bezoekers 17 Terneuzens ziekenhuis trekt meer klandizie uit rest van provincie. Jeugd wil geen jongerenpanel, maar kiest voor adviesraad. Maandag 2 juni 2008 Tip? redtem@pzc.nl door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse zorginstelling Zorgsaam trekt steeds meer klandizie uit Walche ren en Zuid-Beveland. Het aantal mensen uit Midden-Zeeland dat de voorbije twee jaar bij het zie kenhuis in Terneuzen aanklopte voor klinische zorg nam met enke le honderden toe. Voor poliklini sche behandelingen meldden zich 900 patiënten van de andere zijde van de Westerschelde. Alge meen-directeur Paul Rademacher van Zorgsaam noemt de toename 'opmerkelijk'. Dat het Zeeuws-Vlaamse streekzie kenhuis een bredere basis in de Zeeuwse samenleving krijgt vindt Rademacher prima. Volgens hem heeft de groeiende belangstelling voor de medische zorg in Zeeuws-Vlaanderen specifieke oor zaken. „Patiënten zijn mondiger dan vroeger, maar weten ook de weg te vinden. Als ze geholpen moeten worden is het tegenwoor dig een kleine moeite om achter de wachttijden voor behandelin gen in ziekenhuizen te komen. Voor een flink aantal behandelin gen heeft ons ziekenhuis in ver houding tot andere kortè of geen wachttijden. Als het dan voor een patiënt uit Middelburg een kwes tie is van wachten in Goes of Vlis- singen of onmiddellijk geholpen fW Meer patiënten van buiten Zeeuws-Vlaanderen kiezen voor het ziekenhuis in Terneuzen. Dat is te danken aan korte wachttij den en de inzet van specialisten. worden in Terneuzen dan is die af weging, zeker nu met de Wester- scheldetunnel, snel gemaakt." Een ander aspect dat Zeeuwen sneller voor Terneuzen doet kie zen is het optreden van de specia listen zelf. „Onze specialisten on derscheiden zich meer van ande ren. Met bijvoorbeeld incontinen- tiebandjes, orthopedische herstel plannen en andere behandelme- thodieken. Ik verwacht dat deze tendens zich nog wel even door zet. Zeker als we straks het enige hartinterventiecentrum in Zee land hebben. De aanvraag daar voor is de deur uit. Wij gaan er ook vanuit dat dit Zeeuwse cen trum in Terneuzen komt en niet el ders." Ook de fusie- en financiële perikelen van de ziekenhuizen op Walcheren en Zuid-Beveland kun nen patiënten in die regio's doen kiezen voor Zeeuws-Vlaanderen. „Harde bewijzen daarvoor heb ik niet, maar onrust is natuurlijk nooit goed", aldus Rademacher. Overigens is de groei van de mid den-Zeeuwse klandizie op het to taal van 12.000 ingrepen en 65.000 poliklinische consulten niet groot, maar wel opmerkelijk. door Frank Gijsel SLUIS - 'Steeds tot onderhandelen bereid' stond op een groot bord bij een kraampje. Sluis werd het afge lopen weekeinde overspoeld door liefhebbers van rommelmarkten. Zaterdagmorgen vond de jeugd- rommelmarkt plaats en zondag stond in het teken van 'Brocant langs de waterkant'. Het laatste evenement is inmid dels uitgegroeid tot een echt snuis- terijfeest waar het voor de liefheb bers curiosa goed toeven is. Langs de Kaai, Sint Donaes en het Jaag pad waren een tweehonderd vijf tigtal standhouders actief. De fleu rige kraampjes met op de achter grond de Damse Vaart gaven het geheel een heel aparte en authen tieke Vlaamse sfeer. Zoals gebruikelijk was het al in de vroege uurtjes aanschuiven om een plaatsje te bemachtigen. Peter Moens van het evenementen bureau Zuid-West-Nederland viel de gemoedelijke sfeer op de markt op. „Zowel bezoekers als standhou ders genieten van deze markt en het aanbod is ook erg divers. Ik schrok wel van het vroege uur waarop verkopers en klanten al aanwezig waren." Ook Franky Standaert, bestuurslid van de plaatselijke middenstands vereniging, was tevreden over het verloop. „We zouden hier en daar nog kunnen uitbreiden, maar dan moeten we wat meer verkeers maatregelen nemen. Met dit aan tal standhouders zijn we al dik te vreden. Het moet ook nog over zichtelijk blijven. Dit rondje langs het water slaat duidelijk aan", al dus Standaert. Er heerste een gezellige Vlaamse sfeer op de Brocantenmarkt in Sluis. foto Wim Kooyman IJZENDIJKE - Het benefietconcert 'Zo kan het ook' van zaterdaga vond ten voordele van de cafébaas van La Porte d'Or in IJzendijke trok een tweehonderdtal bezoe kers. Tijdens de jaarlijkse pinkster- kermis werd de kluis met een flink deel van de opbrengst door inbre kers op de bovenverdieping leegge haald. Het concert was een initia tief van de IJzendijkse jeugd. De plaatselijke band Rakelinx verzorg de een optreden en het personeel verleende belangeloos medewer king. Café-eigenaar Bart de Smit toonde zich na afloop een tevre den man. „Niet alleen de plaatselij ke jeugd was present. Ook vanuit de buurt waren er veel bezoekers op af gekomen. We hebben heel veel positieve reacties gehad en de avond was geweldig." HULST - Burgemeester en wethou ders van Hulst hopen nog deze zo mer een jongerenraad te kunnen oprichten. Hulst volgt daarmee de gemeente Sluis waar sind vorig jaar een jongerenraad actiefis. De commissie samenleving be spreekt woensdag 11 juni het initia tief van het college. In februari van dit jaar riep het da gelijks bestuur Hulster jongeren in de leeftijd van 13 tot en met 22 jaar op om mee te denken over de wij ze waarop jongerenparticipatie in beleid en bestuur vorm zou moe ten worden gegeven. Vijftien jon geren meldden zich destijds aan voor de besprekingen. Ook werd een bezoek gebracht aan Borsele waar de jongerenparticipatie rede lijk functioneert. De jeugd sprak zich na dat bezoek en enkele over legrondes uit tégen een jongeren- panel, maar vóór de oprichting van een jongerenraad die het be stuur gevraagd en ongevraagd van advies kan dienen over jeugd- en jongerenzaken. De oprichting van een jongerencentrum is op dit mo ment het belangrijkste actiepunt van de Hulster jeugd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63