Binnenland de andere dag ongewenst Horeca niet klaar voor rookverbod PvdA in peiling kleiner dan ooit Ondernemers vragen om uitstel van invoeringsdatum Boekencollectie TU overleeft brand Man valt stomdronken uit invalidenwagen Steenwijkenaar sterft na vechtpartij Politieauto rijdt 7-jarig meisje aan Ziekenhuis schrapt operatie na bliksem Peuter verdrinkt in zwembad Varsseveld Spannend nieuws voor kinderen i_ PZC Maandag 2 juni 2008 5 HILVERSUM - De horeca is nog niet klaar voor de invoering van een rookverbod. Twaalf van de vijftien regiovoorzitters van Horeca Neder land zeiden dat zaterdag tegen RTL Nieuws. Acht gaven aan dat uitstel nodig is. Het rookverbod, dat ertoe moet lei den dat personeel rookvrij kan werken, moet t juli ingaan. Negen van de vijftien regiovoorzitters zeg gen dat er nog geen voorbereidin gen zijn getroffen door de onder nemers. Dit komt voorai omdat onduidelijk is wat wel en niet mag. Veertien van de vijftien voor zitters vinden dan ook dat de infor matieverstrekking vanuit de over heid onvoldoende is. Kleine horecaondernemer' vere nigden zich afgelopen maand in de hoop via de rechter uitstel, en uiteindelijk afstel, van het verbod af te kunnen dwingen. Hun onder nemingen lijden volgens de vereni ging meer onder de regels omdat zij niet in de gelegenheid zijn rook- faciliteiten in te richten. Op 1 juli komt een einde aan de uitzondering die voor de horeca was gemaakt op het recht op een rookvrije werkplek, dat sinds be gin 2004 geldt. Roken wordt niet alleen taboe in de kroeg, maar ook in onder meer het restaurant, de coffeeshop, het theater, de bio scoop, de studentenvereniging en de sportkantine. Wel mogen horecagelegenheden afzonderlijke rookruimten inrich ten. De rokers hoeven daar echter niet op bediening te rekenen. Ook kunnen op het terras roken, mist dat niet aan alle kanten is afgeslo ten. 1*5 Horeca-exploitanten vinden dat er veel onduidelijkheden bestaan rond de invoering van het rookverbod per 1 juli. Zij dringen aan op uitstel. Een demonstratie, eerder dit jaar, van zogenoemde IF'ers op het Plein in Den Haag. Staatssecretaris Albayrak worstelde lang met het dossier van deze ver onderstelde (oorlogs)misdadigers en hun gezin. foto Phil Nijhuis/CPD ken omdat ze daar soms niet wette lijk bevoegd toe is. Zo mag ze oor logsmisdaden op grond van inter nationaal recht wel vervolgen, maar 'gewone' misdrijven die in een ander land hebben plaatsge vonden niet. Die zaken mogen al leen door justitie in dat land wor den opgepakt. Zo gebeurt het dus dat de immigra tiedienst IND iemand verdenkt van een ernstig misdrijf, maar dat het voor justitie vaak onmogelijk hard te maken is. Daardoor is er een groot verschil tussen een 'ver oordeling' in het kader van het asielbeleid door de IND en een ver oordeling van de rechter in een strafzaak. Dat zijn twee heel ver schillende zaken, stelt minister Hirsch Ballin van Justitie. Tot nu toe zijn slechts vier zaken behandeld. Twee Afghaanse oud-generaals en één Congolees werden veroordeeld, en een Af ghaan vrijgesproken. Dat zijn vier zaken op honderden andere. „Ik wil iets van bewijs! Ze moeten me straf geven of vrij laten leven, maar dit is niets", verzucht Kari- mian. Een geluk heeft hij nog wel: zijn vrouw kreeg op eigen gronden een verblijfsvergunning. Zij en zijn twee kinderen, mogen daar om wel blijven. Binnengekomen 1F-zaken In 2003 kwam een grote bulk zogenaamde 1 F-zaken over veronderstelde oorlogsmisdadigers binnen bij het Landelijk Parket. Toen werden 694 dos siers die er nog lagen van de periode 1998-2003 vanuit de IND naar het Landelijk Parket gezonden. Het overgrote deel ervan werd op de plank gelegd bij gebrek aan opspo ringsmogelijkheden, bewijsmateriaal of wettelijke bevoegdheden. In 2004 kreeg het Landelijk Parket 75 dossiers binnen: alle werden beoor deeld en stilgelegd. - Een jaar later belandden er 21 dossier op de burelen: achttien werden be oordeeld en stilgelegd, drie zijn nog in behandeling. In 2006 kreeg het Landelijk Parket vijftien dossiers: twaalf werden beoor deeld en stilgelegd, drie zijn nog in behandeling. Vorig jaar ontving het Landelijk Parket ordners van 37 zaken. Twintig wer den beoordeeld en stilgelegd, tien zijn nog in behandeling, zeven volgen nog. DELFT - De spullen uit de biblio theek en het prentenkabinet van de faculteit Bouwkunde van de TU Delft lijken de grote brand van 13 mei te hebben overleefd. Een woordvoerder meldde dat zaterda gochtend op het moment dat de berging van duizenden historische boeken, prenten, kaarten en schet sen werd afgerond. „Alles is onge schonden", aldus een zegsman. UTRECHT - De politie heeft zater dagavond in Utrecht een man aan gehouden die stomdronken uit zijn invalidenwagen was gevallen. Agenten troffen hem liggend aan op de Sint Jacobsstraat aan. De man had een hoofdwond opgelo pen. Op het politiebureau bleek dat de 36-jarige Utrechter een 'onwaar schijnlijk hoog promillage alcohol' in zijn bloed had, aldus een zegs man van de politie gisteren. STEENWIJK - Een 22-jarige man uit Steenwijk is gisteren overleden na een vechtpartij. Korte tijd later werd een 34-jarige man aangehou den vanwege betrokkenheid bij die mishandeling, meldde de poli tie. Agenten troffen de gewonde man aan op een stoep. Ondanks re animatiepogingen overleed het slachtofer in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. AMSTERDAM - Een politieauto heeft zaterdagochtend in Amster dam een 7-jarig, Engels meisje aan gereden. Het kind brak daardoor een been, maakte een politie woordvoerder bekend. Het voertuig was op weg naar een melding, toen ter hoogte van de IJ- tunnel juist een gezin uit Groot-Brittannië de weg overstak. De bestuurder kon de auto niet tij dig tot stilstand brengen en raakte het meisje. AMSTERDAM - Het Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis in Am sterdam heeft alle operaties voor vandaag geschrapt. Door bliksem inslag werkt de noodvoorziening niet. Alle patiënten die vandaag voor een ingreep naar het zieken huis zouden komen, zijn geïnfor meerd. De nodige herstelwerk zaamheden zijn waarschijnlijk van avond afgerond. VARSSEVELD - Een 2-jarig meisje is zaterdagavond overleden in het zie kenhuis, nadat zij eerder op de dag in een zwembad in Varsseveld te water raakte. De peuter ontsnapte tijdens de uitreiking van zwemdi ploma's aan de aandacht van haar familie en kwam in het peuterbad je terecht. Daar werd zij bewuste loos door een medewerker aange troffen. Het kind is met een trau mahelikopter naar het ziekenhuis gebracht, maar stierf daar alsnog. DEN HAAG - De PvdA heeft in de laatste peiling van Maurice de Hond een dieptepunt bereikt. Als er nu verkiezingen zouden wor den gehouden, zou de PvdA zes tien zetels krijgen. De socialisten hebben er nu 33 in de Tweede Ka mer. In de peiling vorige week kreeg de PvdA nog negentien ze tels. Het CDA zou nu 35 zetels krij gen tegen 32 vorige week. De WD zou een zetel winnen en op vijf tien komen terwijl ook de Chris ten Unie een zetel zou kunnen bij schrijven en op acht zou komen. Trots op Nederland zakt naar twin tig zetels, drie minder dan vorige week. D66 blijft op veertien. Wist jij dat er elke eerste woensdag van de maand in deze krant een hele leuke kinderpagina staat? Hou de krant dus goed .i onmid- nei voorstel, '""-zoek zocht met een voors. De LSVb toonde zich voorstander de termij ven op vijftien jaar. 14a» zelf over de periode var ling beslissen, liet hij we

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5