Zeeland Oefening met inzet van kotter BRU 2 Deze religie heeft alleen verhalen nodig Strandwachten bereiden zich voor op Aanhoudingen wegens rijden onder invloed Meerdere gewonden en brand na explosie in machinekamer. Geschilpunten zonder scherpe kantjes tussen Hendrikse en Meester. Preventie belangrijk bij toezicht op 21 km Schouws strandgebied. 1 4 I Maandag 2 juni 2008 PZC NEELTJE JANS - De samenwerkende hulpinstanties KNRM, brandweer en ambulancedienst zijn tevreden over het verloop van een groot scheepse oefening zaterdagoch tend op de Oosterschelde ter hoog te van boei R24. Aan boord van mosselkotter BRU 2 ging het mis door een explosie in de machinekamer. Het schip voer met vijf personen aan boord. Na de explosie brak brand uit en er vielen meerdere gewonden. Hierop werd alarm geslagen naar het kustwachtcentrum, waarna eerst de reddingboot Harder van Noordland (binnen) werd opgeroe pen, gevolgd door de buiten boot Koopmansdank. Deze kwam met de brandweer groep Kamperland en ambulancedienst (RAVZ) van post Neeltje Jans opdraven. Doel van de oefening was het tes ten van de samenwerking tussen KNRM, brandweer en ambulance met daarbij bezien hoe de commu nicatie verloopt met het C2000 sys teem. Er werd geoefend in het ver zorgen van de gewonden, brand blussen en verdere schade voorko men. De slachtoffers werden gespeeld door de EHBO-vereniging Noord-Beveland. De oefening ver liep volgens plan. Ondanks de rookontwikkeling konden de slachtoffers worden gered. Ook de genen die in het ruim waren geval len, van wie één zelfs in een spoel- ruim met water. Opvallend was dat ondanks een in zet van totaal 17 hulpverleners op een betrekkelijk klein oppervlakte rond de ruimen de hulpverlening op de kotter zo goed verliep. Uiteraard volgde na de oefening de evaluatie waarin tevreden werd vastgesteld dat de samenwerking goed was verlopen. GOES - In de nacht van zaterdag op zondag moesten twee automobilis ten in de regio Oosterscheldebek- ken hun rijbewijs inleveren omdat ze veel te veel gedronken hadden. Zaterdag om 20.45 uur betrapte de politie een 38-jarige man uit de ge meente Reimerswaal. Hij reed slin gerend over de N289 bij Kruinin- gen en bleek vergeten te zijn om de auto van de handrem te halen. Hierdoor rook zijn auto verbrand. Controle wees uit dat de man bijna 7x de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Zondag om 04.30 uur werd in de Zusterstraat in Goes een 24-jarige automoblist uit de gemeente Schouwen-Duiveland betrapt op rijden onder invloed. Uit een afge nomen blaastest bleek dat hij meer dan 2x de toegestane hoeveel heid alcohol gedronken had. De man, een beginnend bestuurder, kon zijn rijbewijs inleveren. Ronald Meester(l) en Klaas Hendrikse in discussie met het pubiek in de Casthuiskerk in Zierikzee. foto Dirk-jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Deze religie heeft al leen verhalen nodig, geen exege ten en dogma's", schrijft Ronald Meester in de inleiding van zijn boek De man die God kende. De au teur is goede maatjes met Klaas Hendrikse, vrijzinnig predikant die op zijn beurt veel commotie opriep met zijn boek Geloven in een God die niet bestaat. En waar over hij binnenkort door de PKN op het matje wordt geroepen. Bei de auteurs zijn het niet op alle fronten met elkaar eens. Het gaat tussen hen echter om geschilpun ten zonder scherpe kantjes zo bleek gistermiddag in de Gasthuis- kerk in Zierikzee. Hendrikse en Meester gingen daar het gesprek met elkaar aan op uitnodiging van de werkgroep Horizon van de Vrij zinnige Gemeente. Meester is hoogleraar wiskunde aan de VU van Amsterdam. Een ra tionalist, die een boek schrijft over Jezus? Hendrikse vroeg een toelich ting. Voor Meester bleek het een heel natuurlijke weg om als weten schapper ook de rol van religie te gaan onderzoeken. De arrogantie dat wetenschappers zouden kun nen vertellen hoe de wereld in el kaar zit, ergerde hem. Meester baseert zich in zijn boek vooral op wat anderen over Jezus hebben gezegd. Daar plaatst Hen drikse kanttekeningen bij. Speci fiek het belang dat Meester toe kent aan de opstanding van Laza rus. In de optiek van Hendrikse is dat niet meer dan nog een wonder baarlijke genezing, omdat een Mes sias nou eenmaal wonderen moet verrichten en hij het verhaal van Lazarus als een gekopieerd verhaal 'Jezus heeft antwoord gegeven op de vraag waartoe wij op aarde zijn' beschouwt. „Voor mij zijn de gene zingen geen tovertrucs, maar een samenvatting van zaken die zich over een lange periode hebben voorgedaan als blijk van een pro ces dat door Jezus in gang is ge zet", aldus Meester. Over het wer kelijke bestaan van Jezus blijken de debaters het eens. „Jezus heeft antwoord gegeven op de vraag waartoe wij op aarde zijn" (Mees ter). „Hij heeft dat antwoord ge leefd" (Hendrikse). De vraag of God bestaat, volgde daarop. „Een verkeerde vraag", vol gens Meester. „Een existentiële vraag", volgens Hendrikse omdat het voor veel mensen een heel bouwwerk doet instorten als God niet zou bestaan." Zoals verwacht mocht worden vonden de ge sprekspartners elkaar in de consta tering dat 'God bestaat in de erva ring' en dat de mens niet bij mach te is van God meer dan een platte definiëring te geven. Strandwachten oefenen het redden van drenkelingen, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow RENESSE - Strandwachten moeten sociaal, leergierig en pro-actief zijn. Met andere woorden ze moe ten goed met mensen kunnen om gaan en zelf op de strandbezoekers af stappen om hen te waarschu wen ter voorkoming van gevaarlij ke situaties. Daarnaast is een EH- BO-diploma een eerste vereiste. Dat is een heldere les die de veer tien nieuwkomers bij de strandred- dingsbrigade op de Schouwse stranden dit weekend kregen te ho ren tijdens een uitgebreid trai nings- en kennismakingsprogram ma. Naast de veertien nieuwe strandwachten waren 35 ervaren leden zaterdag en zondag actief op het strand bij de overgang aan de Jan van Renesseweg. „Een belangrijk onderdeel in de training is het redden van drenke- 'De Schouwse kuststrook is wat anders dan de stranden van Malibu in Baywatch' lingen. Zwemmers in nood klam pen zich aan je vast en de strand- wacht moet leren zich uit die greep te bevrijden, de drenkeling door de al of niet zware branding naar de kant te brengen en daar over te dragen aan de andere hel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54