Zeeland PZCI13 Proef breed gebruik dorpshuizen De pendule loopt, het carillon slaat en het verkeer raast Wereldvrouwen op een keerpunt Vletjes strijden op Oosterschelde SCHOUWEN-DUIVELAND 19 1 f Jt 17 Provincie steunt project Goed onderbouwd verhaal moet toekomst project veiligstellen. Gebroken- ■Bf'* <IIB flBSPBfc». Elke muziekgolf te horen op Anywave |H|"m .JÊm Havendagen trekken duizenden bezoekers Maandag 2 juni 2008 Tip? redzzee@pzc.nl Hart van leefbaarheid Schouwen-Duiveland. door Ali Pankow zierikzee - De provincie is bereid geld te investeren in een proefpro ject met bundeling van voorzienin gen in de dorpshuizen op Schou wen-Duiveland. Door het dorps huis tot zogeheten 'hart van de leefbaarheid' te maken, moet het volgens Gedeputeerde Staten mo gelijk zijn met slimme oplossingen allerlei voorzieningen in een klei ne kern te behouden. Van de ge meente wordt verwacht dat zij sa men met woningbouwvereniging Zeeuwland een goed onderbouwd plan indient. „Afhankelijk van de ideeën die daarin op tafel worden gelegd, wordt bepaald hoeveel geld de pro vincie hierin gaat bijdragen", zegt beleidsambtenaar Thijs ter Louw. Een belangrijke voorwaarde daar bij is, volgens hem, dat het plan straks ook toe te passen is in ande re gemeenten met kleine kernen. „Natuurlijk heeft iedere kern speci fieke wensen en zal er dus maat werk geleverd moeten worden, maar daarnaast is er een algemene aanpak die in een rapportage moet worden vastgelegd", zegt Ter Louw. Het geld moet komen uit de provinciale subsidiepot 'Nieu we Verbindingen'. „De gemeente en Zeeuwland heb ben Scoop opdracht gegeven dat plan te gaan opstellen", laat wet houder Roel van der Wekken we ten. Hij stelt dorpshuis Zuudende in Kerkwerve als voorbeeld. Daar zijn na een lange periode van voor bereiding inmiddels verschillende zaken gebundeld. De accommoda tie geldt in deze kern als service punt met onder meer een bood schappendienst en een inloopfunc tie voor dorpsbewoners die elkaar op een centrale plek willen ont moeten. Volgens Van der Wekken geldt een breder gebruik van de dorpshuizen ook als logisch ver volg op de conclusies die enkele ja ren geleden al werden getrokken 1^ De provincie is bereid breder ge- bruik dorpshuizen te steunen. Ge meente en Zeeuwland moeten met concrete voorstellen komen. Scoop stelt plannen daarvoor op. uit een onderzoek van Scoop naar de leefbaarheid in de kleine ker nen. Daarin prijkt een gemeen schapsruimte in elk kern boven aan de aanbevelingslijst. Met de verkoop van de dorpshuizen aan Zeeuwland hoopte de gemeente al de exploitatie van de dorpshuizen voor de langere termijn veilig te stellen. Volgens de provincie lukt dat alleen als tegelijkertijd vanuit de bevolking een impuls wordt ge geven de dorpshuizen meer te gaan gebruiken. Een scala aan idee ën moet de mensen verlokken zich daarvoor in te zetten. yerseke - De ruim tweehonderd deelnemers aan de jaarlijkse zeil wedstrijden voor scoutinggroepen in Zeeland en West-Brabant trof fen het zaterdag in Yerseke. Met windkracht vier in combinatie met een lekker zonnetje was het perfect zeilweer. De 44 lelievletjes konden daardoor alle vijf de rond jes afmaken. De door de Yersekse Ridder Bou- dewijngroep georganiseerde wed strijd werd voor de veertigste keer gehouden. Sommige vletjes die nu meededen, waren de eerste edi- tie(s) ook al van de partij. De 'over all' winnaar, de Karei Doorman- groep uit Bergen op Zoom, mag deelnemen aan de Landelijke Scou- tingzeilwedstrijden, op 27 en 28 september in Harderwijk. door Ali Pankow zierikzee - Wordt het terug naar af of kunnen de Wereldvrouwen een nieuwe weg inslaan? Die vraag staat centraal voor het breed geschakeerde integratieproject van Sociaal Cultureel Werk de Licht boei in Zierikzee. Dit project heeft enkele jaren met subsidie van de overheid succesvol kunnen bestaan. In augustus dit jaar echter stopt die specifieke geld stroom. „Alleen met een goed on derbouwd en breed gedragen plan zijn er kansen om nieuwe subsi dies aan te boren", zegt project coördinator Jessica Stein. Volgens haar hebben zowel de provincie als het rijk integratie hoog in het vaandel staan. Zij doelt op projec ten als Niemand aan de Zijlijn van de provincie en Ruimte voor Con tact van de rijksoverheid. „Dat al les sluit naadloos aan op wat We reldvrouwen doen", benadrukt Stein. Doelstelling van het project is immers ontmoeting en uitwisse ling tussen allochtone en autochto ne vrouwen. In 2004 kreeg het project een forse subsidie voor drie jaar van het rijk, waardoor het initiatief kon uit groeien tot een organisatie met Project Wereldvrouwen beraadt zich op de toekomst. Driejarige overheidssubsidie loopt in augus tus af. Goed onderbouwd verhaal nodig voor geld en draagkracht. een breed aanbod aan activiteiten met vier professionele medewer kers en een coördinator. Onder het motto Kwaliteiten ontwikkelen, Kansen vergroten kwamen zaken tot stand als een zwemproject, een reizende fototentoonstelling, cate ring, excursie en het project 'We reldvrouwen op de Banenmarkt'. Bovendien kregen de Wereldvrou wen internationale erkenning met de toestemming het label 1001 Ac tions for dialogue te mogen voeren. De Wereldvrouwen komen woens dagmiddag vanaf 14.00 uur bijeen in het MFC in Zierikzee om over het veiligstellen van de eigen toe komst te praten. Voorafgaand aan de discussie over het verwerven van geld en voldoende draag kracht wordt een presentatie gege ven van de activiteiten. ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Een 46-jarige Middelburger had zich uitermate goed voorbereid op de PZC-familieloop. Eerst zou hij niet meelopen, maar op het laatste moment nam hij het startnummer van een zieke colle ga over. Met een goed gevulde rugzak verscheen hij aan de start. In de rugzak zat onder meer een flesje water, een droge sweater en een telefoon wantje zou onderweg toch maar gebles seerd raken. Na een paar kilome ter sloeg echter het noodlot toe. Het koord van de rugzak brak en zodoende moest hij 7 kilome ter met z'n rugzak in de hand af leggen. Uiteindelijk eindigde hij toch nog als eerste. In de catego rie met bepakking. zierikzee - De plek oogt bij uit stek geschikt voor een sfeervol en afwisselend optreden van een zanggroep en een dichter. Maar de praktijk blijkt wat weersbarstiger zaterdagmiddag op het pleintje voor de Noordhavenpoort in Zie rikzee. Dat middenin het refrein van het lied De Gezusters Karama- zov het carillon in de toren gaat slaan, valt nog wel te overkomen. Veel meer overlast veroorzaken au to's en brommers die zodra ze de poort uitkomen stevig optrekken. Die herrie maakt de teksten van zanggroep Speelgoed en de voor dracht van dichter Thom Schrijer vaak moeilijk verstaanbaar. Desalniettemin is het goed toeven hier voor wie even wil ontspan nen bij een vrolijk lied en lichte poëzie. De zangformatie brengt een vrolijk repertoire waarin vis sersvrouwen, het zout van de zee, het verlangen naar een man en de geneugten van de wijn worden be zongen. Thom Schrijer speelt daar op in met gedichten van onder meer Slauerhof, Jean-Pierre Ra- wie, Elsschot en van zichzelf Enke le stappen verder in de poort zelf kan het publiek terecht om kunst te bekijken van Rijnhard Schregar- dus, Goos Verwoest en Jacob Teije. Deze drie kunstenaars exposeren hier elke zaterdag van 13 tot 17 uur. Zanggroep Speelgoed bezingt de liefde tijdens een optreden op het pleintje voor de Noordhavenpoort. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53