Binnenland Helft bussen Hermes moet van de weg Van de ene op Theo Maassen gooit camera journaliste stuk Politie tevreden over verloop Pinkpop Gijzeling bij winkeloverval Geen loting lopers Nijmegen 4 Maandag 2 juni 2008 PZC Inspectie constateert ernstige gebreken aan voertuigen Hermes. Festival in Langraaf trekt meer dan 90.000 bezoekers. EINDHOVEN - De Eindhovense bus maatschappij Hermes moet van daag maar liefst 35 van de 78 bus sen in de remise houden. Deze mo gen niet meer de weg op omdat er ernstige twijfel is gerezen over de technische staat van de voertui gen. Hiertoe besloot de Inspectie Ver keer en Waterstaat het afgelopen weekeinde na een onaangekondig de controle van vijftien bussen van vijf jaar en ouder. Tien wer den er afgekeurd vanwege zeer ern stige gebreken. Een woordvoerder noemt deze uit komst 'niet acceptabel'. De Inspec tie heeft proces-verbaal opgemaakt en dat naar de Officier van Justitie in Den Bosch gestuurd. De Inspectie kwam in actie omdat er signalen waren binnengekomen dat Hermes bussen zou inzetten die technisch niet in orde zijn. Her mes onderhoudt lijnen in Gelder land, Noord-Brabant en Limburg. Van de vijftien onderzochte bus sen werden bij tien ernstige man kementen aangetroffen. Dat betrof de remmen bij vijf voertuigen, drie bussen vertoonden manke- 1*5 Volgens de Inspectie van Verkeer en Waterstaat is de technische staat van tientallen bussen van vervoermaatschappij Hermes niet in orde menten aan de stuurinrichting en twee hadden een slechte wielop hanging. Aan de inspectie werkte ook het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) mee en de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RWD). Op grond van de uitkomst van het onderzoek mogen de 35 Her mes-bussen van vijf jaar en ouder geen passagiers meer vervoeren totdat ze een technische keuring hebben ondergaan. Hermes is 'geschrokken' van de uit komst, zegt een woordvoerster: „Wij zullen uitzoeken hoe dit kon gebeuren." Hermes zal de 35 bussen zo snel mogelijk een APK-keuring laten ondergaan. De tien afgekeurde bus sen worden direct gerepareerd. On dertussen probeert de maatschap pij elders bussen te regelen. De woordvoerster van Hermes bena drukt dat de maatschappij geen 'houtje-touwtje-bussen' de weg op stuurt. De woordvoerder van de Inspectie zegt dat er op zich geen bezwaar is tegen de inzet van oudere bussen, zolang die maar goed worden onderhouden. Het is niet de eerste keer dat de In spectie gebreken aantreft bij streek bussen. Begin 2006 werd een deel van het wagenpark van vervoerder Arriva afgekeurd. Arriva heeft zijn leven gebeterd en rijdt nu met mo dern materieel. Bij een controle van Con- nexxion-bussen, vorig jaar in Arn hem, bleek de staat van onder houd redelijk op orde. liaiilVAN STRAATEN I>IE NIE.OWÊ IS'.üELöeF lkC,E£M RE ET~)£. E&eJ Lu L LANDGRAAF - De politie is 'heel te vreden' over het rustige verloop van Pinkpop in Landgraaf Er wa ren tot gisteravond in totaal welis waar 25 festivalgangers aangehou den, maar dat is bijzonder weinig op ruim 90.000 bezoekers, zei een woordvoerder van de politie. De aangehouden muziekliefheb bers zouden zich onder meer schuldig hebben gemaakt aan openbare dronkenschap of bezit van drugs. Twee van hen waren be trokken bij een vechtpartij. De ver dachten zijn na verhoor weer vrij gelaten. Bij de politie kwamen 56 aangiftes binnen, hoofdzakelijk voor zakken rollerij (33) en diefstal (17). Was er vorig jaar nog sprake van een be hoorlijk aantal diefstallen uit de tenten, dit jaar was dat nauwelijks het geval. De organisatie had meer hekken geplaatst en meer beveili ging ingehuurd. Ongeveer tweehonderd mensen lieten zich voor schaaf- en snijwon- den behandelen bij de Eerste Hulp. Vijf mensen moesten met verwondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. Een van hen had een pin door zijn voet gekre gen en de wond moest worden ge hecht. GELEEN - Enkele onbekende man nen hebben zaterdag om 07.00 uur een gewapende overval ge pleegd op een supermarkt in Ge leen. Daarbij zijn personeelsleden gegijzeld, zo liet de politie weten. Bij de overval op de Albert Heijn aan de Rijksweg Zuid hielden de mannen het personeel met een wa pen in bedwang. Onduidelijk is of de overvallers iets buit hebben ge maakt. Niemand raakte gewond. NIJMEGEN - De inschrijflimiet van 45.000 deelnemers voor de Nij meegse Wandelvierdaagse is niet gehaald. Voor de 92e editie heb ben zich 44.033 wandelaars aange meld. Loting is daarom ook dit jaar niet nodig. Wel zijn er iets meer aanmeldingen dan vorig jaar. Vrijdagnacht sloot de inschrijving definitief Dit jaar zijn er 1.763 in schrijvers meer dan in 2007. De ervaring leert dat op het laatste moment altijd nog wandelaars af haken. „In 2006 verschenen 4.000 wandelaars niet aan de start, vorig jaar iets minder", aldus woordvoer der André Sonneville. „We hame ren erop dat deelnemers goed voor bereid aan de start moeten ver schijnen. Onze indruk is dat men sen die boodschap goed oppakken en zich ook bewuster inschrijven." Sonneville wijst erop dat het aan tal uitvallers daalt. „In 2007 was dat 1,5 procent minder dan in 2005." In 2006 is het festijn in ver band met de hitte voortijdig afge last. Ze krijgen geen verblijfsvergunning, maar kunnen ook niet terug naar hun land van herkomst. Staatssecretaris Albayrak van Justitie worstelt met het laatste hoofdpijndossier van het generaal pardon: veronderstelde (oorlogs-)misdadigers en hun gezin. door Jacqueline Steenwijk Mohamed Karimian vluchtte vijftien jaar geleden net als tiental len andere Afghanen naar Nederland. Hij leerde goed Nederlands, kreeg werk, een twee de kind en een huis. Tot al zijn rechten in 1998 werden ingetrok ken. Karimian werd namelijk ver dacht van oorlogsmisdaden. Zelf blijft hij volhouden slechts lid te zijn geweest van een politieke par tij. Wie vlucht uit vrees voor vervol ging vanwege ras, godsdienst, na tionaliteit, sociale groep of politie ke overtuiging, krijgt in Nederland in principe een verblijfsvergun ning. Dat gebeurt niet wanneer sprake is van verdenking van een ernstig misdrijf, zoals een in het buitenland gepleegde gewelddadi ge roofoverval, oorlogsmisdaden of het lidmaatschap van een orga nisatie die de mensenrechten schendt. tF'ers worden deze - meestal - mannen genoemd, naar het artikel in het vluchtelingenverdrag waar ze onder vallen. Ongeacht of ze daadwerkelijk schuldig zijn bevon den, zijn zij en in veel gevallen ook hun gezin niet welkom in Ne derland. Ze moeten het land uit. Maar dat is in de meeste gevallen niet mogelijk omdat ze in hun land van herkomst gevaar lopen. Staatssecretaris Nebahat Albayrak staat voor de taak om een goede oplossing te vinden voor het lot van Karimian en honderden ande re ïF'ers en hun families. „Het is een enorme spagaat", zegt Annerieke Dekker van Vluchtelin genwerk Nederland. „Veel van die mensen kunnen niet meer weg, maar ze mogen ook niet blijven. Het hele gezin wordt daar de dupe van." Onterecht, stelt de organisa tie. Maar ook zij wil haar handen liever niet branden aan vermeen de oorlogsmisdrijven. „We verwij zen ze alleen door naar een advo caat. Meer kunnen én willen we niet doen." Begin jaren negentig liepen vluch telingen uit het voormalige Joego slavië hun eigen beulen tegen het lijfin de Nederlandse straten. Ons land bleek een veilige haven voor oorlogsmisdadigers. Strenge regels van toenmalig staatssecretaris Schmitz (Justitie) volgden. Dat merkte Karimian in 1998. Van de ene op de andere dag was hij ongewenst burger. „Ik heb geen verzekering meer, geen werk en geen huis." Maar strafrechtelijk ver volgd wordt hij niet. Het openbaar ministerie (OM) legde zijn dossier, en dat van honderden andere tF' ers, voorlopig in de kast. Het kan niets met deze zaken omdat er te weinig aanknopingspunten zijn om een opsporingsonderzoek te starten. „Je moet een concreet feit hebben waar iemand van wordt verdacht, zoals namen van slachtoffers, de plek waar het gebeurd is", legt Desirée Leppens van het Landelijk Parket uit. Zolang dat niet bekend is, kan er ook geen onderzoek plaats vinden. Wil het OM ie mand daadwerkelijk voor de rech ter brengen, dan moet het boven dien in het land waar het gebeurd is onderzoek doen, getuigen ho ren. Maar daar is het lang niet al tijd veilig. Bovendien wil het be treffende land niet altijd meewer ken. Of de gebeurtenissen zijn al zo gedateerd, dat het bijna onmo gelijk is om bewijsmateriaal te vin den. De Nederlandse recherche kan ook niet altijd iets doen met tF-za- AMSTERDAM - Cabaretier Theo Maassen heeft zaterdagavond op het podium de camera van een fo tojournaliste kapot gegooid. Het in cident berust op een misverstand. Het Amsterdam Comedy Festival had Maassen toegezegd dat er niet gefotografeerd zou worden tijdens zijn voorstellingen. Het festival had echter ook toestemming ver leend aan fotografe Ilvy Njio- kiktjien om foto's te maken. Maassen gooide de camera van de fotografe kapot in de veronderstel ling dat zij opzettelijk zijn optre den verstoorde. De organisatie van het festival 'er kent dat de communicatie naar pers en publiek onvoldoende was. De boodschap was onduidelijk en is niet volledig gebracht'. Boven dien zegt de organisatie 'het gebeu ren te betreuren' en er alles aan te zullen doen om een schikking te treffen. Maassen werd na het incident door de politie meegenomen voor verhoor. De fotografe, die door de jury van de Zilveren Camera werd uitgeroe pen tot talent van het jaar, deed aangifte. De camera die werd ver nield, was haar prijs (ter waarde van 5000 euro). De lens die zij ge leend had van Canon sneuvelde ook en was circa 9000 euro waard. De fotografe wil in elk geval de ca mera en de gederfde inkomsten vergoed krijgen. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) wil Njio- kiktjien juridisch ondersteunen. De NVJ noemde de affaire 'zeer kwalijk'. Enkele bezoekers van de show konden de actie ook niet waarderen. Toen de fotografe hui lend de zaal verliet en sommige toeschouwers Maassen aanspraken op zijn gedrag, vroeg hij iedereen die het niet met het voorval eens was de zaal te verlaten. Enkele tien tallen mensen deden dit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4