land voor snel, groot en bereikbaar Extf cruiseschepen c> controles na sluiting Checkpoint De consument vraagt om groter en meer Hulstenaar (18) mishandeld Jongetje (7) raakt bekneld in plantmachine Politie houdt acht mensen aan wegens bezit drugs. PZC Maandag 2 juni 2008 3 Woonboulevard De Mortiere heeft ruime parkeergelegenheid. foto Lex de Meester door Marcel Modde Minder winkels, maar sa men wel meer vloerop pervlakte. Gaat het dan goed met de detailhandel in Zee land? Niet wanneer het aantal banen er bij wordt gepakt. Volgens cijfers uit de sociaal-economische atlas van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland zijn er in acht jaar tijd in de Zeeuwse detail handel 2500 banen verloren ge gaan. Ook hier heeft schaalvergro ting zich steeds meer laten gelden, ten koste van de traditionele win kel op de hoek. Dat gebeurt niet zomaar, stelt de Kamer vast, maar onder invloed van de veranderen de vraag van de consument. „Die wil meer keuze, meer producten, meer aanbiedingen op merken. Om dat als winkel te kunnen pre senteren, heb je dus een groter vloeroppervlak nodig", legt woord voerder Mare Volleman uit. Het banenverlies ligt volgens hem genuanceerder dan sec de sluiting van winkels. „Dat verschijnsel kun je niet één op één aan de schaalver groting toewijzen. Je hebt ook te maken met bedrijfovernames, win keltjes die moeten sluiten omdat ze geen opvolger hebben. Waar wij als Kamer heel blij mee zijn, is dat de ondernemer bereidt is in te spelen op de consumentenvraag en investeert. Dat houdt de dyna miek in de regio. Ik heb liever dat de consument hier zijn euro's uit geeft, dan in Rotterdam." Maar het is wel oppassen dat de komst van grotere winkels niet ten koste gaat van de detailhandel in de dorpen en binnensteden, luidt gelijktijdig de waarschuwing die spreekt uit de economische atlas. De Zeeuwse situatie is erg gevoelig voor die ont wikkeling, stelt de Kamer vast. „Bij nieuwe grootschalige projecten zal steeds gekeken moeten worden hoe deze de bestaande winkels tructuur kunnen versterken." Aan de instandhouding van de ei gen bakker, slager, groenteboer en kleine supermarkt op een dorp wordt grote waarde gehecht. Nieu we winkels moeten niet meer van het zelfde zijn, is het oordeel, „Verbrugge werkt nu aan de aan passing van de vergunning voor de Scaldiahaven." Pas op het laatste moment dat een schip aankomt, wordt bepaald aan welke kade wordt afgemeerd. „Dat hangt af waar er plek is", vertelt Nelis. „De kade in de Bijleveldha- ven is van Daalimpex. Als daar on verwachts een schip ligt, moeten we kunnen uitwijken." Nog twee reders zijn geïnteres seerd om Zeeland in het program ma van cruiseschepen op te ne men. „We trappen nu even op de rem. We willen het wel kunnen waarmaken." Volgens Nelis wordt 2009 voor Zeeland Cruiseport het jaar om zich te bewijzen. „Om de tien da gen leggen er schepen aan. Ze me ren 's ochtends af en varen 's avonds weer weg. Tientallen men sen zijn nodig om dat in goede ba nen te leiden. Denk aan gidsen en hostesses. We huren die voorlopig in." Het plan is om vanaf 2011 aan te meren in de Bijleveldhaven. Zee land Cruiseport onderhandelt met Zeeland Seaports, de provincie en Vlissingen over faciliteiten. Vanaf dan is het ook de bedoeling dat passagiers in Vlissingen kunnen op- en afstappen. Daartoe moet ba gage kunnen worden afgehandeld. De belangstelling voor reders om Zeeland op te nemen in het pro gramma voor cruiseschepen is zo groot, dat een tweede aanleg plaats is gevonden. 'maar aantoonbaar iets toevoegen aan het winkelaanbod in Zeeland'. De afgelopen acht jaar kwam er in Zeeland 150.000 vierkante meter aan vloeroppervlakte bij. Goes, Middelburg en Terneuzen hebben nu ieder meer dan 100.000 vier kante meter binnen hun grenzen. Wanneer wordt gekeken naar het aantal inwoners, dan kent Sluis de hoogste winkeldichtheid. De be langrijkste reden daarvan is het Belgische kooptoerisme. Goes Hulst en Schouwen-Duiveland vol gen op de voet. Het toerisme vormt volgens de Ka mer een belangrijke pijler van de detailhandel. Veel kernen, zoals Zierikzee, danken daaraan een uit gebreid winkelbestand. HULST - Op het Cornelis de Vos- plein in Hulst is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 18-jarige Hulstenaar mishandeld. Hij was met vrienden in een horecabedrijf waar ze woorden kregen met drie andere aanwezigen. Buiten ont stond een vechtpartij waarbij de 18-jarige door één van de drie in zijn gezicht werd gespuugd en door de andere twee geslagen en geschopt. Hij hield er een bult bij zijn oor, hoofdpijn, een pijnlijke neus en benen aan over. TERNEUZEN - De politie heeft in Terneuzen extra controles uitge voerd op het bezit van softdrugs. Aanleiding voor de inzet van meer politiemensen in de stad is de slui ting vorige maan van coffeeshop Checkpoint. De controles vonden plaats in het kader van het project ASOS (Aan pak Structurele Overlast Softdrugs- toerisme). Daarbij werden niet al leen hasj aangetroffen, maar ook harddrugs. De politie hield acht mensen aan. Dit waren een 25-jarige man uit Wilskerke die vrijdag werd aange houden op de Binnenvaartweg, een 27-jarige man uit Zeebrugge en een 19-jarige vrouw uit Knokke Heist. In de auto van de Belgen werd een kleine hoeveelheid cocaï ne en heroïne en een tiental tablet jes aangetroffen. Verder werden dit weekeinde aan gehouden een 25-jarige man uit Terneuzen die in zijn auto 1,2 gram cocaïne bij zich had. Een 35-jarige man uit het Franse Mont de Marsan werd betrapt op het be zit van die 4,7 gram hasj en hen nep. Tenslotte werden drie 19-jarige Fransen uit Pecouncourt betrapt op het roken van een joint. De joints en een kleine hoeveelheid hennep en hasj, die in hun auto aanwezig waren, werden in beslag genomen. Door de verhoogde aanwezigheid van extra politiemensen en de slui ting van Checkpoint zijn 'randver schijnselen' zoals parkeeroverlast, snelheidsovertredingen en wild- plassen volgens de politie 'duide lijk afgenomen'. De politie kondigt aan dat in Ter neuzen de verscherpte controles in de komende tijd regelmatig zul len worden herhaald. DREISCHOR - De brandweer heeft zaterdagochtend een 7-jarig jonge tje bevrijd dat bekneld was geraakt in een plantmachine op een per ceel aan de Gaanderseweg bij Dreischor. Het kind is met gebroken boven been en met zware verwondingen aan het onderbeen per traumaheli- copter naar het Erasmuszieken- huis in Rotterdam overgebracht. Het jochie reed rond 10.50 uur met zijn vader mee op de land bouwmachine toen hij met zijn overall achter een schroefje bleef haken, naar de as van het apparaat werd getrokken en volkomen be kneld raakte. Het ongeval gebeurde midden op het land. De vader heeft de machine naar de kant gereden om de hulpverle ners hun werk te kunnen laten doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3