Zeeland Winkelend publiek valt Tweede aanlegplaats voor Winkel PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Aantal winkels en vloeroppervlakte Belangstelling zo groot dat Zeeland Cruiseport op de rem moet trappen 2 Maandag 2 juni 2008 PZC EES WIM HOFMAN Ik stond in de rij in de supermarkt. Twee caissières voerden, al werkend een gesprek met elkaar en omdat ze een stukje van elkaar afzaten kon je het gesprek goed volgen. De ene caissière zei: Heb je de krant gelezen?"„Daar heb ik geen tijd voor", zei de andere, „en ik heb ook geen abonnement." „Wij wonen niet in de armste wijk van Zeeland", zei de eerste. Het is maar dat je het weet. Die heb je niet in Vlissingen. Die heb je in Terneuzen. Daar verdienen ze minder dan tiendui zend euro per jaar." „Dat verdien ik hier anders ook niet." „Nee, jij bent op proef. Je zult eens zien als je vast aangesteld bent, dan word je binnen de kortste keren hartstikke rijk." De twee caissières lachten tege lijk. „Maar ik woon anders wel mooi in een achterstandswijk." „Ja, maar daar hoort deze winkel net niet bij. Wilt u het bonne- tje?"„Ze breken alles af" zei de ander weer. „Zo werken ze de achterstand weg." „Ik woon ook in een sloopstraat", zei de an der. Door dit gesprek dacht ik na over het slopen in Vlissingen. Dat gaat maar door. Maar er wordt ook gebouwd. Je zou de nieuwe straten namen kunnen geven die verwijzen naar van al les wat de laatste tijd verdwenen is of misschien nog gaat ver dwijnen: Burgemeesterweg, Wethoudersweg, Hoge School- weg, Ziekenhuisweg, Geldweg, Kastanjeboomweg, Oude Fiets- weg, Nieuwe Fietsweg, Dope-feestplein, Eerste Sloopstraat, Tweede Sloopstraat, Derde Sloopstraat. Achterstandwegwerk- weg... Toen ik aan de beurt was ging het gesprek niet meer over achterstand. Ze hadden het over de Liefde. Daarmee was ook niet alles koek en ei. „De liefde?", zei de een. „Hij wil alleen maar naar bed en verder wil hij niks anders als rondjes rijden op zijn scooter. Wat kost een bloemkool?" „Dan moet je op je lijst kijken." De caissière die mij hielp vond de lijst en keek er op." „Ach, al die mannen...", zei ze. „En nog een fijne dag." Burgemeesterweg, Wethoudersweg, Ziekenhuisweg COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Naam voorletters Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie De laatste acht jaar is het aantal vierkante meters winkelvloer in Zeeland met 25 procent toegenomen. Woonboulevard Mortiere aan de rand van Middelburg neemt met 45.000 vierkante meter bijna een derde voor z'n rekening. door Joeri Wisse Woonwinkels, doe- het-zelfzaken en tuincentra zijn vol gens onderzoek van de Kamer van Koophandel de on dernemingen die voor de stevige toename van winkelruimte in de provincie hebben gezorgd. De beli chaming van deze ontwikkeling is te vinden aan de snelweg A58. On der de rook van Middelburg is in vijfjaar tijd een voor Zeeuwse be grippen enorme woonboulevard verrezen. Éénentwintig zaken bie den het publiek een dikke dui zend parkeerplaatsen. Wat is eigen lijk de sleutel tot het succes van grootschalig winkelen buiten de stad? Diana Joziasse uit Oost-Souburg weet wel wat de grote voordelen van de Mortiere zijn. „Als ik voor heen wat nodig had, ging ik naar de Leen Bakker in Vlissingen. Dan moet je wachten bij stoplichten en was het zoeken naar een plekje op een overvolle parkeerplaats. Hier Sluis gemeente 74.974 winkelvloeroppervlakte in m: 367 aantal winkels in 2007 rijd je met de auto bijna door tot aan de ingang van de winkels." Minstens één keer in de twee we ken gaat ze 'even snel' naar de Mortiere, zo ook vandaag. „Net tus sen m'n werk en het ophalen van de kinderen door heb ik hier nog even een barbecue gekocht." Soms blijft ze wat langer. „Als de kinderen mee zijn, moeten we de Media Markt in voor de spelle tjes." Bij dergelijke langere verblij ven mist Diana Joziasse wel hore- ca-voorzieningen. „Een ijsje, of een kopje koffie. Dat moet toch wel kunnen?" Dat is inderdaad nog het enige dat ontbreekt op de Mortiere, weet ook Jurrien Kruidhof, voorzitter van de vereniging van gebruikers en zelf eigenaar van vier zaken op de woonboulevard. „Maar begin 2009 wordt de laatste fase ge bouwd. Aan de ingang komen twee losse panden, winkelvilla's. En in het middenveld wordt dan een horecavoorziening gemaakt." Het kopje koffie is ook iets dat Rob en Yvonne Goedhart uit Kou- dekerke, die geregeld winkelen op de Mortiere, missen. „We hebben zelf een horecazaak in het cen trum van Vlissingen, dus daar let je dan wel op", zegt Rob. Het ge zin Goedhart is vandaag voor de gelegenheid met de paardentrailer naar de woonboulevard gekomen, iets dat op drukke parkeerterrei nen vlakbij de stadscentra een haast onmogelijke opgave is. In de trailer verdwijnen pakken kliklami- naat voor de nieuwe vloer. „Net ge kocht bij de Karwei." Nee, ze zijn niet ook even bij de Praxis binnen gelopen om de prijs te vergelijken. Vloeroppervlak winkels (in m2) peMOOOinw. 2700-3100 2100-2700 1600-2100 1300-1600 800-1300 luist, Willem Adriaansens foto Willem Mieras „Maar we zijn hier wel eerder ge weest om ons te oriënteren. Dat is wel zo makkelijk met alle zaken naast elkaar", vindt Yvonne. Dat is precies de opzet van de Mor tiere, stelt Jurrien Kruidhof „Met twee bouwmarkten naast elkaar is de kans veel groter dat je slaagt. Zo werkt dat ook bij meubelzaken", weet hij. Kruidhof vreest dan ook niet de komst van Perrysport, pal naast de Sport 2000, één van zijn zaken op de Mortiere. „Juist die keuze tussen twee zaken vergroot de aantrekkelijkheid. Bovendien heeft elke winkel weer en net an dere formule doelgroep, al blijft er natuurlijk wel een overlap be staan." Kruidhof vindt wel dat Zeeland moet waken voor overbewinke- ling. „Elke gemeente wil wel zo'n succesverhaal, maar de vraag is of daar ruimte voor is in Zeeland." Zo zet hij vraagtekens bij het voor nemen om om bij de skihal ten zuiden van Terneuzen woonzaken te laten vestigen en bij de plannen van de gemeente Hulst om de be drijvigheid rond woonzaak Morres uit te breiden. „Hier in Middel burg is er goed nagedacht over de Mortiere. En er wordt telkens pas gebouwd wanneer minimaal 75 procent verhuurd is." Want leeg stand is het ergste wat je kunt heb ben als winkelgebied, stelt Kruid hof „Kijk maar naar Rosada in Roosendaal, dat is al bijna om zeep."Bang om de winkeliers in de binnensteden te treffen is hij niet. „Die moeten daar zeker blijven. Maar als het echte ondernemers zijn en ze gaan mee met hun tijd, komt dat wel goed." Winkels in Zeeland t- Zeeland telt momenteel zo'n 3500 winkels. Samen hebben ze bijna 17.000 arbeidsplaatsen, dat is een aandeel van 10 procent in de Zeeuwse werkgelegenheid. In 2000 lag dat aandeel nog 12 procent hoger. Sindsdien zijn 2500 banen in de detailhandel verloren gegaan. t- Het aantal winkels neemt af, maar het totale vloeropper vlakte is met 25 procent toe genomen tot een totaal van 753.000 vierkante meter. Dat is in omvang zo'n 25 voetbal velden meer dan in 2000. De groei zit vooral in woonwin kels, doe-het-zelf-zaken en tuincentra. 92 procent van alle bedrijven in Zeeland was in 2007 winst gevend. www.zuidwestnederlandincij- fers.nl door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Cruiseschepen zullen Zeeland vanaf volgend jaar niet al leen aandoen in de Bijleveld-, maar ook in de Scaldiahaven (bei de Vlissingen-Oost). Een tweede aanlegplaats is nodig, omdat er in 2009 om de tien dagen een schip aanmeert. Vlissingen ontvangt op 8 mei 2009 het eerste cruiseschip; de Amadea, het vlaggenschip van het Duitse Phoenix Reisen. Het schip (600 passagiers) doet in een krap pe twee weken steeds vier Europe se havens aan (waaronder twee Spaanse en een Portugese). „Om de circa tien dagen legt de Amadea aan in Vlissingen", vertelt Alex Ne- lis van Zeeland Cruiseport. Recent heeft een tweede reder Zee land opgenomen in het program ma. Vanaf juli 2010 komt ook de Prinsendam (800 passagiers) van de Holland America Line regelma tig naar Vlissingen. Nelis: „Dan ligt er elke week een cruiseschip. Om de garantie te kunnen geven dat de schepen daadwerkelijk kun nen afmeren, is een tweede lig plaats noodzakelijk. Verbrugge Ter minals heeft ons een plek aangebo den in de Scaldiahaven. Ook ont staat er ruimte om tegelijkertijd meer schepen te ontvangen." De vergunning voor het aanmeren in de Bijleveldhaven is binnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2