Babel: één 'krak' en de EK-droom is over Sport De staat van Oranje Frankrijk presteert matig in oefenduel met Paraguay: 0-0 EURO Roemenië wint met 4-0 gemakkelijk van Montenegro. Aanvaller verstapt zich en scheurt banden van zijn rechterenkel. Austria-Switzerland 26 Maandag 2 juni 2008 PZC CHORZOW - Polen heeft de laatste oefenwedstrijd in de aanloop naar het Europees kampioenschap voet bal gelijkgespeeld. In Chorzow kwam de ploeg van bondscoach Leo Beenhakker gisteren niet ver der dan 1-1 tegen Denemarken. Martin Vingaard bracht de Denen na een half uur op voorsprong. Ma- ciej Zurawski miste kort daarna een strafschop namens de thuis ploeg. Jacek Krzynowek maakte vlak voor rust de gelijkmaker. Frankrijk stelde teleur in het oefen duel met Paraguay. De tegenstan der van het Nederlands elftal in de groepsfase van het EK kwam in Toulouse niet verder dan o-o. Ster spelers als Franck Ribéry en Thier ry Henry speelden slechts een helft. Frankrijk moest het stellen zonder de geblesseerde middenvelder Pa trick Vieira. Hij mist het openings duel van de WK-fmalist op het EK tegen Roemenië op 9 juni. Roemenië zette Montenegro met 4-0 opzij. Adrian Mutu opende in Boekarest al na een kwartier de score. De andere drie doelpunten vielen in de tweede helft. Sorin Ghionea scoorde één maal. Nico- lae Dica, die in de tweede helft oud-Ajacied Cristian Chivu ver ving, trof daarna nog twee keer doel. Roemenië opent op het EK in Zwitserland en Oostenrijk op 9 juni tegen Frankrijk. Op 17 juni staat het duel Nederland-Roeme- nië op het programma. Duitsland versloeg Servië met 2-1. Michael Ballack besliste het duel in Gelsenkirchen in de 82e minuut in Duits voordeel. Servië had via Bosko Jankovic in de eerste helft de score geopend. Oliver Neuville bracht Duitsland in de 74e minuut op gelijke hoog te. Voor de 35-jarige 'veteraan' was het zijn eerste doelpunt als interna tional in bijna twee jaar. Duitsland speelde eerder in de voorbereiding met 2-2 gelijk tegen Wit-Rusland. De ploeg treft in zijn eerste wedstrijd van het EK op 8 juni Polen. door Dick Sintenie ROTTERDAM - Vol overtuiging was Ryan Babel met het Nederlands elf tal aan de voorbereiding op het EK begonnen. Hij nam het vertrou wen mee uit Liverpool, waar hij in zijn eerste seizoen bewees belang rijk te kunnen zijn voor de club. Dat wilde hij ook zijn voor Oran je- Eén 'krak' en zijn EK-droom was over. Zaterdagochtend tijdens de training in Hoenderloo verstapte Babel zich en scheurde hij de ban den van zijn rechterenkel. Hij zal zo'n anderhalve maand nodig heb ben om te herstellen. Khalid Bou- lahrouz is door bondscoach Marco van Basten aan de selectie toege voegd. De pech van de één is het geluk van de ander. Sport is soms hard en oneerlijk maar vooral onvoor spelbaar. Een week geleden sprak Babel (21) in het trainingskamp van het Nederlands elftal nog de hoop uit dat hij een rol kon spelen op het EK. Twee jaar geleden voor het WK was hij nummer 23 in de pikorde en nu dacht hij dat hij wel wat was opgeschoven. Zijn bewijsdrift was groot, getuige ook het doelpunt dat hij als inval ler maakte in de eerste oefeninter land tegen Oekraïne (3-0). Een tref fer met louter statistische waarde, maar voor Babel persoonlijk zeer belangrijk. Als hij één ding heeft geleerd in Liverpool is het wel dat je de spelers om je heen en de coach moet laten zien wat je in huis hebt. Als je dat doet, krijg je de bal, zei hij. Anders word je over geslagen. Hij maakte het mee bij Liverpool, waar hij best lang heeft moeten vechten om de waardering te voe len van zijn collega's. Hij merkte in zijn eerste maanden soms dat ze hem oversloegen, de bal niet Ryan Babel durfden te geven. Het stoorde hem, maar het kwam hem bekend voor. Bij Ajax maakte hij dat eer der mee, en bij Oranje. Hij moest dat zichzelf verwijten. Belangrijk zijn, scoren op de mo menten dat het er werkelijk toe doet. Babel werd dit seizoen voor zichtig gebracht door coach Rafael Benitez, zoals afgesproken bij zijn transfer. Benitez is een man van zijn woord gebleken. Hij bleef hem de minuten geven die de flankspeler nodig had om stappen vooruit te kunnen maken. Babel betaalde hem terug met, beslissen de, doelpunten. Goals die tellen en waarvan hij zelf dacht: hé, ik kan het team iets geven. Steven Gerrard, aanvoerder van Li verpool, is erg op zichzelf Niet een man van heel veel woorden. Maar als hij iets zegt, komt dat aan. Soms nam Gerrard hem even apart. 'Jij bent de beste dribbelaar, Ryan. Jij bent de snelste van ons al lemaal. Laat het zien.' Hij begon ie mand te worden bij Liverpool. Zijn hoogtepunt beleefde hij in de kwartfinales van de Champions League tegen Arsenal, waarin hij Liverpoool in tien minuten tijd naar de halve finales loodste. Om dat hij vertrouwde op zijn intuïtie en voelde dat de anderen in hem geloofden. Babel werd omringd door drie tegenstanders, normaal gesproken moet je de bal dan afge ven, maar hij dacht: schijt aan de wereld. Hij verdiende een penalty, die door Gerrard werd benut. Kort daarna gooide Babel na een lange rush en een bekeken schuiver de wedstrijd in het slot. Gerrard omhelsde hem na afloop. Fluisterde in zijn oor: 'Wonderfull, keep going. Geniet ervan, maar denk aan de volgende wedstrijd'. Babel dacht aan de volgende wed strijd. En aan het EK. En aan vol gend seizoen. Stapje voor stapje be ter worden, inhoud kweken. Con ditioneel moest hij beter worden. Hij hield het zo'n zeventig minu ten vol in het hoogste tempo, daar na ebden zijn acties een beetje weg. Terwijl in de slotfase de ruim tes juist groter worden en zijn spel het best tot zijn recht komt. Die vermoeidheid kwam door de opdrachten die hij van Benitez meekreeg in het veld. Heen en weer langs de lijn. Aanvallen en verdedigen, van strafschopgebied naar strafschopgebied. Het was zijn doel voor het nieuwe seizoen: sterker worden. Ook daarom was Babel blij met zijn uitverkiezing voor het EK. Hij kwam binnen als 'talent van het jaar' van Liverpool, gekozen door de supporters van de club. Gerrard voorspelde hem een grote toekomst. Babel stapte over de drempel van Hotel Huis ter Duin in Noordwijk en proefde het vertrouwen van Van Basten. Zijn rol in het Nederlands elftal zou bijna identiek zijn aan die bij zijn club: vanaf de zijkant voor diepte in het spel zorgen, dribbe len, verrassen. Hij viel in tegen Oekraïne en scoorde. „Ik wil be langrijk zijn voor het elftal", zei Ba bel dinsdag in Hoenderloo. „Ik heb mijn kansen in eigen hand." Vier dagen later maakte één 'krak' een einde aan een goed seizoen én aan zijn EK-droom. door Leon ten Voorde ROTTERDAM - Het Nederlands elf tal heeft de deur in eigen land ach ter zich dichtgetrokken en vertrekt morgen naar Zwitserland. Hoe staan de elf spelers, die de meeste speelminuten in de voorbereiding achter de rug hebben, er eigenlijk voor? Een overzicht. Edwin van der Sar, doelman Van hem zal veel afhangen op het EK. Is de enige speler van wereld klasse in de laatste linie en je kunt er vanuit gaan dat hij de nodige re paratiewerkzaamheden moet ver richten. Begint in Zwitserland aan zijn laatste klus als international en wil dat tijdperk dolgraag afslui ten met de enige prijs die hij nog mist in zijn imponerende carrière: een titel met de nationale ploeg. André Ooijer, rechtsback Kwam als reservespeler van Black burn Rovers het trainingskamp binnen, maar begint als basisspe ler van Oranje aan het EK. Heeft de concurrentiestrijd met Mario Melchiot in zijn voordeel beslist. Speelde een sobere voorbereiding, zonder pieken en dalen. Is van na ture meer een centrale verdediger en dat merk je. Is aan de bal nog te vaak zoekende als hij aan de rech terkant staat. John Heitinga, centrale verdedi ger Kende een goed seizoen bij Ajax, maar moet zich nog steeds bewijzen op het hoogste niveau te gen de spitsen van wereldklasse. Had het donderdag opvallend las tig tegen de sterke Deen Bendtner. Moet op het EK laten zien dat hij stappen heeft gemaakt. Joris Mathijsen, centrale verdedi ger Komt tekort voor de top, maar is voor de bondscoach verrassend ge noeg onomstreden. Begon giste ren tegen Wales in de basis en dat is een teken dat hij de voorkeur krijgt boven Wilfred Bouma. Kwam gisteren nauwelijks in de problemen, maar of dat een ver dienste is tegen spitsen van Wol verhampton Wanderers en Cardiff City, kun je je afvragen. Giovanni van Bronckhorst, links- back Zijn terugkeer bij Feyenoord ver- liep teleurstellend, maar zijn posi tie bij Oranje is nooit in het ge ding geweest. Heeft wel zijn plek op het middenveld verloren, al lijkt hij daar niet mee te zitten. Demy de Zeeuw, rechtermidden velder Kwam na een rampseizoen bij AZ zonder al te veel vertrouwen bin nen bij Oranje, maar stond in alle drie de oefenduels in de basis. On danks dat, heeft hij nog steeds niet alle twijfels weg kunnen nemen of hij voetballend en fysiek sterk ge noeg is voor de grote wedstrijden. Orlando Engelaar, linkermidden velder De verrassing van de voorberei ding. Ontpopte zich tot een prima verbindingsspeler, al is hij de eer ste om toe te geven dat de echte test straks pas komt op het EK. Hoe houdt hij zich straks staande tegen de geweldenaars van Italië en Frankrijk? Wesley Sneijder, rechts hangend Heeft met zijn traptechniek een weergaloos wapen in huis. In de top draait het om specialisten en hij is er een. Dat demonstreerde hij gisteren nog eens met een machtige vrije trap, waaruit hij de 2-0 scoorde. Op het EK zal duide lijk worden of hij inmiddels tot de grote jongens van Europa behoort. Rafael van der Vaart, centraal, achter de diepe spits Voelt zich beter en fitter dan ooit, zegt hij zelf. Liet in de oefencam pagne af en toe prachtige staaltjes zien, maar was tegelijkertijd ook wisselvallig. Hij vindt zichzelf klaar voor een leidersrol, maar loopt zichzelf soms voorbij. Arjen Robben, links hangend Mag zich opmaken voor een basis plaats en dat hadden maar weinig mensen gedacht een week gele den. Dat heeft hij aan de ene kant te danken aan de blessure van Ro bin van Persie. Maar anderzijds heeft hij het zelf afgedwongen in de voorbije twee wedstrijden. Zijn voordeel is dat hij een van de wei nige aanvallers is met diepte in zijn spel. Scoorde tegen Wales een prima goal. Ruud van Nistelrooij, spits Mist door een enkelblessure nog spelritme, maar echte killers verlie zen nooit hun instinct. Bewees dat tegen Denemarken toen hij nog geen bal fatsoenlijk had geraakt, maar bij de eerste kans akelig koel bloedig en secuur handelde. Dat typeert de afmaker van internatio nale allure. Samir Nasri (links) is Edgar Barreto van Paraguay te snel af. foto Remy Cabalda/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28