Druk bezocht Anywave brengt elke golf bijeen Cultuur Overal in de stad klinkt koormuziek Blues, rock, metal, hardcore voor oud, rijp, middelbaar en jonkies. Grote belangstelling voor tiende editie van zangfestijn Middelburg, door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het wordt al jaren be weerd: Anywave is vooral een reü nie. Enerzijds leverde de 28e editie van dit Zierikzeese popfestival bij Brogum daar dit weekend weer het overtuigend bewijs van. Ander zijds doet die omschrijving het eve- 'lk kom voor de muziek. Zodra een band mij doet springen, zit er energie in. nement niet geheel recht. Het woord reünie zou immers de in druk kunnen wekken dat hier al leen maar kalende en grijzende ouwe rockers rondlopen en niks is minder waar. Natuurlijk zijn die er wel, maar daarnaast blijkt Anywa ve ook bij de jonkies zeer in trek. „Zo rond de 3.500 bezoekers. Maar dan tel ik iedereen mee hoor, van af het eerste optreden woensdag middag voor de kinderen al", zegt coördinator Jilles Appeldoorn als hij een globale schatting moet ma ken. Hij is enthousiast over de edi tie 2008. Volgens hem geen enkele wanklank. „Grote belangstelling, zeer gevarieerd publiek, geweldige inzet van sponsors en vrijwüligers, prima optredens en alles keurig op tijd volgens schema. Alleen de Julianastraat die zou volgend afge sloten moeten worden voor het verkeer. Dan wordt het veiliger voor de bezoekers aan de dijk", vindt Appeldoorn. Met een bluesavond op vrijdag en een scala aan genres zaterdag heeft Anywave zijn naam weer eer aan gedaan. Het festival brengt in deze opzet elke golf bijeen, toch? „Nou", aarzelt Liza Hogerheijde, „mijn vader vindt er niks meer bij wat hem aanspreekt. Die komt niet meer." „Ik kom wel degelijk nog steeds voor de muziek", zegt pianostem mer Willem van Maanen. „Zodra een band mij doet springen, zit er energie in. Dan verdienen ze tijd zich te ontwikkelen." Als voor beeld noemt hij The Massa Crista, de Zeeuws-Vlaamse stonerock- band die na het optreden van drie uiterst brutale Japanners (Electric Eel Shock) de aandacht moet zien te vangen. Zanger Koen van Soelen trekt al zijn rauwe vocalen open. Voor sommigen te rauw, ze spoe den zich naar buiten, zodat de jon gens van Void of Air, vervangers van The Artemis die op het laatste moment moest afzeggen, het met weinig publiek moeten doen daar na. De groep had meer belangstel ling verdiend. Wat later op de avond trekt de massa weer aan. De Hobbyisten met rapper Kevin als boegbeeld zijn vooral populair bij de vrouwen. This is the real thing la ten de mannen van Loyd in de zaal vervolgens met zeer stevige gi taarrock en beukende drums we ten. In de tent wordt het druk, drukker, drukst tegen de tijd dat publiekslieveling Bad Hair Day het podium betreedt. Anywave bruist, het bier vloeit, er wordt gezoend en er rolt soms een traan, omdat niet elke droom in vervulling gaat. PZC Maandag 2 juni 2008 1 9 foto Lex de Meester Twee Vlaamse en twee Nederlandse kinder- en jeugdkoren zongen gezamenlijk op het Abdijplein nummers uit allerlei landen. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Op de Markt zingt het Brabantse koor Sparkling Peop le zijn versie van Bohemian Rhapso dy. Tegelijkertijd verspreidt Revela tion uit Axel in de Nieuwe Kerk door middel van zang het evange lie, etaleren in de aanpalende Koor kerk de dames van Cadans uit 's-Heer Abtskerke hun veelzijdige vocale kwaliteiten en valt in de Zeeuwse Bibliotheek het Bredase popkoor BSUR op door zijn en thousiasme. Op alle plekken is de publieke belangstelling groot. Dat is wat Middelburg Vól-koren bijzonder maakt: twee dagen lang wordt er op allerlei plaatsen in de stad en in allerlei genres gezongen, terwijl het publiek vrij in en uit kan lopen. Die formule en de lang- drempeligheid hebben het zangfes tijn tot een succesvol evenement gemaakt. Zaterdag en zondag werd de tiende editie gehouden, met een recordaantal van negentig ko ren, zo'n 3000 zangers en rond de 200 mini-concerten. En hoewel het ondoenlijk is bezoekersaantal len te meten, is de kans groot dat ook een recordhoogte bereikten. Vanwege het tweede lustrum wa ren er diverse bijzondere concer ten. Zo was op het Abdijplein za terdagmiddag 'Zingen in de Delta' te zien, een grensoverschrijdend project waarbij twee Vlaamse en twee Nederlandse kinder- en jeugdkoren samen nummers uit al lerlei landen uitvoerden. Die had den een hoog meezinggehalte. Het publiek werd dan ook regelmatig gevraagd mee te doen. Een hoogtepunt was, zoals ver wacht, het concert zaterdagavond in De Spot van Scala, het jongeren koor van de Vlaamse gebroeders Kolacny, dat wereldberoemd is be halve in Nederland. Hun opvallen de bewerkingen van bekende pop en rocknummers (The Cure, Depe- che Mode, Placebo, Abba, Alanis Morissette) - begeleid door piano- spe van Steven Kolacny en soms drums - vond volop weerklank in de behoorlijk gevulde zaal. Vooral de gepolijste versie van With or without you (U2) maakte indruk. De danshit Ifail vormde een knal lende afsluiting. Ontmoeting in de volle tent bij Bad Hair Day. foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19