Agenda Schrijvers over Zeeuwse band Het is zoveel indringender om iemand laaiend te zien dan om hem laaiend te wéten BI Liefde is maar al te vaak een leu gen, vindt ook Hippomenes. De roem van Atalanta raakt hem niet, tot zijn vrienden hem ompraten om haar toch be ter te leren kennen. Ze willen het zelf niet weten, die twee, maar het is liefde op de eerste gezicht. Innerlijke strijd wordt veruiterlijkt, door daarin de vriendinnen van de een, en de vrienden van de ander te betrekken. Jaaaa, dat is het, dat kan to neel soms veel duidelijker laten zien: hoe de buitenwereld je bijna dwingend in een richting duwt, juist daar waar je zelf zo 1 8 Maandag 2 juni 2008 PZC GOES - De kunstveiling in de Grote Kerk in Goes heeft zaterdag 8000 euro opgeleverd voor Stichting Land schapsbeheer Zeeland. Bij elkaar werden er zeventien werken verkocht. Hoeveel de totale opbrengst was, kon de organisatie niet zeggen, maar het uitgangspunt was dat ten minste dertig procent naar het goede doel zou gaan. De veiling was de afsluiting van het kunstevenement Art Nature, een initiatief van Rotary Club Goes in sa menwerking met CBK Zeeland, Culturele Raad Goes en kunstenaarsstichting G2A. Tientallen Zeeuwse kunste naars droegen ieder twee werken bij die een relatie heb ben met natuur. Alle werken waren afgelopen week te zien in de Grote Kerk. De tentoonstelling werd drukbe zocht (1700 belangstellenden) en ook het educatief pro gramma dat eraan gekoppeld was een succes. De belangstelling voor de veiling was minder overweldi gend. Uiteindelijk werden vooral de meer betaalbare werken verkocht, soms voor aanzienlijk hogere prijzen dan verwacht, zoals de foto's van Petra Rouwendal. De gemeente Goes schafte diverse werken aan, van onder anderen Adri Geelhoed en Ton Lamper. Het was de tweede keer dat Rotary een dergelijk evene ment had georganiseerd. Vijf jaar geleden werd er aan zienlijk meer (52 werken) verkocht en ging er ongeveer 17.000 euro naar het geselecteerde goede doel. Dat was toen hospice Het Clarahofje in Hansweert. foto Willem Mieras FILM BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Indiana Jones and the kingdom of the crystal skull: 20.00 uur; Street Kings: 20.00 uur; Blind sight: 20.30 uur; GOES Merral, Indiana Jones and the kingdom of the crystal skull: 20.00 uur; Iron Man: 20.00 uur; Meet the Spartans: 20.15 uur; Street Kings: 21.30 uur; What happens in Vegas: 20.15 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Stellet light: 20.00 uur; OOSTBURG Ledeltheater, The golden compass: 20.00 uur; TERNEUZEN Merral, Indiana Jones and the kingdom of the crystal skull: 20.00 uur; Dunya Desie: 20.00 uur; Meet The Spartans: 20.15 ur; What happens in Vegas: 20.15 uur; VLISSINGEN CineCity, Indiana Jones and the kingdom of the crystal skull: 14.00,16.00, 17.00, 19.00, 19.45 en 22.00 uur; Iron man: 13.45, 16.15 19.15 en 22.00 uur; Dunya Desie: 19.15 uur; Fool's Gold: 19.15 uur; Horton(nl): 13.45 uur; Over her dead body: 14.00,16.15 en 22.00 uur; Ta ken: 22.30 uur; The bucket list: 17.15 en 19.45 uur; There willbe blood: 14.00 uur; Vantage point: 22.00 uur; What happens in Vegas: 14.00, 16.30,19.15 en 21.45 uur; Zomerhitte: 14.00 en 16.30 uur; Sneak: 22.00 uur; AGENDA OP PAD Kermis Sluis, centrum. Avondvierdaagse Terneuzen, sportcentrum Vliegende Vaart, 18.30 uur. Zoutelande, Langstraat/Boulevard, in schrijven vanaf 17.30 uur. MUZIEK Rage against the Machine Special guests Saul Williams en Serj Tankian Concert met rapcore, voorafgegaan door slam poetry van Williams en een optre den van Tankian, frontman van de band System of a Down. Antwerpen, Sportpaleis, vanaf 20.00 uur. EXPOSITIES MAANDAG 2 JUNI Your're the Landscape Werk van Hein Verwer. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, ma 17.30-21.00, di t/m vr 10.00-21.00, za 10.00-13.00 uur (t/m 5/7); meer agendanieuws op www.pzc.nl MIDDELBURG - Zeven schrijvers met Zeeuwse banden zijn vrijdag 6 juni te gast in het Zeeuws Mu seum in Middelburg. Zij vertellen vanaf 19.00 uur over hun liefde voor de provincie. Het zijn: Oek de Jong, Carolijn Visser, K. Michel, Annemieke Gerrist, Hans Verha gen en Vicky Francken. Annejet van der Zijl vertelt over het Zee land van Annie M.G. Schmidt, over wie zij een biografie schreef NADER BESCHOUWD door Willem Nijssen Griekse mythen hebben natuur lijk niet voor niets 25 eeuwen tand des tijds overleefd. Die heb ben een ongelooflijk beeldende kracht. Die vertellen hun verhalen zo 'sprekend', dat ze ons al die eeuwen bij bleven. En dus is het wel een spannende vraag, wat er daaraan nog zoveel méér uit te beelden valt, dat het de moeite wordt om ze tot toneel te maken. Het eerste antwoord dat ik kan beden ken, is het 'zichtbaar' maken van sterke emoties. Daarover vertéllen die mythen wel, maar het is zoveel indringender om iemand laaiend te zien dan om hem laaiend te wéten. Een oude schoolherin nering: een van woede exploderende le raar te horen in het aanpalende schoollo kaal, dat vraagt erom in drommen naar buiten te vliegen om het ook te zien! Ster ke emoties, niet zo eenvoudig te spelen voor jonge acteurs. Maar soms lukte het, en dan is het dubbelmooi. Het tweede antwoord weet ik nog niet, ik weet alleen dat het er is. En misschien vind ik het door er, al vertellende over Atalanta (door de jongerengroep van De Zeeuwse Komedie, in theater Vestzak99 in Vlissingen), naar te zoeken. Atalanta, inderdaad een personage uit de Griekse mythologie. Maar weinig bekend. Mis schien is dat omdat haat verhaal over de liefde gaat, over de passionele liefde uit eindelijk. De Grieken zelf vonden dat wel licht al verdacht en twintig eeuwen chris tendom hebben ook graag wat stof op de passie laten neerdalen. Peer Wittenbols bewerkte het eerste deel van het verhaal (niet de treurige afloop) tot een toneel tekst voor jongeren. Want voor hen is de passionele liefde eerder een item dan voor een bejaard koppel. Atalanta is een natuurkind, zij moet niets weten van de 'sufgehuwde' mannen en vrouwen uit haar omgeving. Wonder schoon is ze, maar kracht, strijd, avon tuur, dat is meer haar ding. Ze móet ech ter trouwen van haar vader, en dus be looft ze dat te doen met degene die haar in een wedren kan verslaan. «8ü 1 0ÈÈM Atalanta wordt opgevoerd door de jongeren van de Zeeuwse Komedie, foto Bianca de Blok twijfelt. Mooi gevonden van Wittenbols, het caramboleren van grappen en verwij ten enerzijds, van bluf anderzijds, tussen de vrienden. (Moeilijke, soms heel mooie bijrollen, bijvoorbeeld Justin Verhoeff als Doran). Kusspelletjes. Spelletjes om te minnen. Dat alles alleen maar om Atalan ta en Hippomenes tot eeuwige geliefden te maken. Want dat sprookje wil ieder een toch het liefste horen. Toneel kan ook focussen. Op een aspect. Dat totale van die liefde bijvoorbeeld. Prachtig gevangen in een mooi slotbeeld. „En durf je nu in zijn ogen te kijken?" Oneindig langzaam durven ze het dan toch, die twee door Aphrodite aan elkaar geklonken zielen. Onnodig om te weten dat ze elkaar in de Griekse mythe uitein delijk toch niet krijgen. Boem! Licht uit. Wittenbols houdt het liever open... Mooi ook om te zien hoe toneel kan fo cussen door weg te laten. Goede vondst om het decor tot zo goed als niets te redu ceren. Zo kaal, opdat de figuren - kleur rijk gekleed - daar uitspringen als de eni gen om wie het draait. Deze week valt er (behalve Atalanta, nog op 6 en 7 juni) geen toneel of cabaret meer te bele ven op de Zeeuwse podia. Ik heb daarbui ten weinig bezocht, maar vond toch dat ik Odysseus van het Appeltheater in Den Haag niet mocht missen. De extra voor stellingen van die marathon (in septem ber en oktober) zijn weliswaar allemaal uitverkocht, maar via internet zijn er nog wel kaarten te vinden. Zo is het mij ook gelukt. En het is inderdaad een evene ment dat méér dan de moeite waard is. Daarvan volgende keer in mijn laatste bij drage van dit seizoen een verslag. Reageren kan via: willem.nijssen@jubii.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18