Zeeland Zeeuws-Vlaams ziekenhuis in trek Echtpaar Verburg heeft nu al 72 jaar verkering Campings moeten rand vrijlaten 1 4 Maandag 2 juni 2008 PZC Leven met de Staatsraad was intenser dan dat met de Deltaboy. Gewonden bij eenzijdig ongeluk Gapinge De Honte trekt meer Walcherse en Bevelandse patiënten. Middelburg laat burger lang wachten bij balie Bromfiets gestolen uit Van Dishoeckstraat Klaplong na val van paard in Grijpskerke Nachtelijke brand op Strandweg Koudekerke Diefstal uit woning in Vebenabos Koudekerke Byzantijns Koor zoekt veel nieuwe leden Gemeente Veere houdt strook van twaalf meter bebouwingsvrij W „Januari 1936. Ik was net vijftien, zij veertien. Tijdens het schaatsen dolden we wat met elkaar. In november hadden we verkering." foto Lex de Meester door Henk Postma MIDDELBURC - Die Haagse jaren, toen hij als Staatraad in Neder lands hoogste rechtscollege zat, was 'onze mooiste tijd'. Ali Mos (86), echtgenote van Marinus Cor- nelis Verburg (87), noemt het de ja ren van 'intens leven'. Samen ge nieten van theater, muziek, cul tuur. Altijd buitenshuis eten... Maar als die twee nu, sterk gebon den aan hun huis in de Middel burgse Spanjaardstraat, terugkij ken op hun leven, dan gaat het toch vooral over hun jonge jaren. Zondag waren ze zestig jaar ge trouwd. „Och", lachen ze, „we heb ben al tweeënzeventig jaar verke ring." Zijn staat van dienst is al vaak be schreven. Marinus Verburg behoor de tot de Deltaboys, het select ge zelschap doordouwers dat Zeeland bruggen, wegen en industrie bracht. Hij was directeur van het Economisch Technologisch Insti tuut Zeeland, PvdA- lid van de Eer ste Kamer, en uiteindelijk lid van de Raad van State. En zij? Ali Mos was onderwijzers. Voor haar betekende hun huwe lijk, op 1 juni 1948, dat ze moest stoppen met lesgeven Want bui tenshuis werken, dat kon je in die tijd als getrouwde vrouw niet ma ken. „Dat hoorde toen niet." Geen probleem. Ze was de toeverlaat van haar altijd drukke echtgenoot, zorgde voor hun geadopteerde kin deren, en stortte zich op haar lief hebberijen: lezen en tuinieren. Als het even kon vergezelde ze hem in binnen- en buitenland tijdens stu diereizen en lezingen. De twee ontmoetten elkaar op de Middelburgse Hogere Burger School (tegenwoordig havo). Hij herinnert het zich nog als de dag van gisteren. „Januari 1936. Het vroor. Ik was net vijftien, zij veer tien. Tijdens het schaatsen dolden we wat met elkaar. In november hadden we verkering." En het is nooit meer uitgegaan. Ook al volgden moeilijke oorlogsja ren, waarin hij moest onderdui ken. Na de oorlog maakte hij zijn economie-studie af, ontpopte zich als Zeeuws schaakkampioen, ver woed publicist, en Deltaboy. Hun huwelijk bracht nogal wat ge doe met zich mee. De damesmode zaak vroeg uitstel, want kreeg de feestkledij niet op tijd af Voor Ali had het niet gehoeven, al die poe ha. Maar de familie Verburg stond er op. Want die was van stand. Nou ja, zegt Marinus, die zat in het midden van de middenklasse, zo'n beetje tussen winkeliers en wat je deftig noemt. En ja, zoiets moest je in het Middelburg van die tijd ook laten zien." PN Toen Ali Mos in 1948 trouwde met Marinus Cornelis Verburg moest ze stoppen met lesgeven. Want buitenshuis werken, dat hoorde toen niet. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse zorginstelling Zorgsaam trekt steeds meer klandizie uit Walche ren en Zuid-Beveland. Het aantal mensen uit Midden-Zeeland dat de voorbije twee jaar bij het zie kenhuis De Honte in Terneuzen aanklopte voor klinische zorg nam met enkele honderden toe. Voor poliklinische behandelingen meld den zich 900 patiënten van de an dere zijde van de Westerschelde. Algemeen-directeur Paul Radema- cher van Zorgsaam noemt de toe name 'opmerkelijk'. Dat het Zeeuws-Vlaamse streekzie kenhuis een bredere basis in de Zeeuwse samenleving krijgt vindt Rademacher prima. Volgens hem heeft de groeiende belangstelling voor de medische zorg in Zeeuws-Vlaanderen specifieke oor zaken. „Patiënten zijn mondiger dan vroeger, maar weten ook de weg te vinden. Als ze geholpen moeten worden is het tegenwoor dig een kleine moeite om achter de wachttijden voor behandelin gen in ziekenhuizen te komen. Voor een flink aantal behandelin gen heeft ons ziekenhuis in ver houding tot andere korte of geen wachttijden. Als het dan voor een patiënt uit Middelburg een kwes tie is van wachten in Goes of Vlis- singen of onmiddellijk geholpen worden in Terneuzen dan is die af weging, zeker nu met de Wester- scheldetunnel, snel gemaakt." Een ander aspect dat Zeeuwen sneller voor Terneuzen doet kie zen is het optreden van de specia ls* Meer patiënten van buiten Zeeuws-Vlaanderen kiezen voor het ziekenhuis in Terneuzen. Dat is te danken aan korte wachttij den en de inzet van specialisten. listen zelf. „Onze specialisten on derscheiden zich meer van ande ren. Met bijvoorbeeld incontinen- tiebandjes, orthopedische herstel plannen en andere behandelme- thodieken. Ik verwacht dat deze tendens zich nog wel even door zet. Zeker als we straks het enige hartinterventiecentrum in Zee land hebben. De aanvraag daar voor is de deur uit. Wij gaan er ook vanuit dat dit Zeeuwse cen trum in Terneuzen komt en niet el ders." Ook de fusie- en financiële perike len van de ziekenhuizen op Wal cheren en Zuid-Beveland kunnen patiënten in die regio's doen kie zen voor Zeeuws-Vlaanderen. „Harde bewijzen daarvoor heb ik niet, maar onrust is natuurlijk nooit goed", aldus Rademacher. Overigens is de groei van de mid den-Zeeuwse klandizie op het to taal van 12.000 ingrepen en 65.000 poliklinische consulten niet groot, maar wel opmerkelijk. MIDDELBURG - Burgers moeten in het gemeentehuis vaak veel te lang wachten. Die indruk heeft de Poli tieke Partij Middelburg. Raadslid Piet Kraan heeft om opheldering gevraagd. Hij wil weten of er ge noeg baliemedewerkers zijn of dat het aan de gekozen werkwijze ligt. VLISSINGEN - Uit de Van Dis hoeckstraat te Vlissingen is zaterdagochtend in alle vroegte een bromfiets gestolen. De dief moet hebben toegeslagen tussen vijf en zes uur. Volgens de politie gaat het om een zwarte Aprilia RL, met kenteken 31DVB4. GRIJPSKERKE - Een 15-jarig meisje uit Veere liep zondagmiddag een klaplong op toen ze van haar paard viel. Het gebeurde op een boerderij aan de Steengrachtsweg in Grijpskerke. Een per traumaheli aangevoerde arts liet haar naar het Vlissingse ziekenhuis brengen. KOUDEKERKE - In de nacht van za terdag op zondag zijn op de Strandweg in Koudekerke een pick nicktafel, drie kliko's en een che misch toilet in brand gestoken. Toen de politie verscheen gingen vier jongens er vandoor. Twee 15-jarige Vlissingers zijn opgepakt en hebben hun aandeel bekend. KOUDEKERKE - Uit een huis in het Vebenabos te Koudekerke zijn een dvd-speler en een gettoblaster ge stolen. Uit het bijbehorend schuur tje verdwenen twee fietsen. De get toblaster werd teruggevonden in de bosjes. De inbraak vond plaats tussen vrijdag- en zaterdagmiddag. SOUBURG - Het Zeeuws Byzantijns Koor Srétenje houdt donderdag 5 juni een open repetitieavond in de Adventkerk te West Souburg. Aan vang 19.30 uur. Het koor zoekt voor alle partijen nieuwe zangers en zangeressen. Het koor brengt Byzantijnse kerk en volksmuziek. GAPINGE - Bij een eenzijdig ongeval op de Weelweg bij Gapinge raakten gis teren rond 18.10 uur twee mensen gewond. Een 23-jarige automobilist uit de gemeente Veere reed volgens de politie met hoge snelheid over de Weel- weg, raakte vermoedelijk in de berm en verloor de macht over het stuur waardoor hij een boom raakte en in een sloot tot stilstand kwam. Een 22-ja- rige Middelburgse passagier slaagde erin zelf uit de auto te kruipen. Hij is met onbekend letsel naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. De 23-jari- ge bestuurder werd uit de auto geknipt en is per traumaheli naar een zie kenhuis in Rotterdam vervoerd. Ook zijn letsel is onbekend. foto Rolf de Feijter door Maurits Sep DOMBURG - Campinghouders krij gen geen toestemming te bouwen binnen een strook van twaalf me ter aan de rand van hun terrein. De gemeente Veere houdt strak vast aan die waarborgstrook om te zorgen voor goede inpassing van de camping in het landschap. Ver zoeken om soepeler met die regel om te gaan, zijn allemaal afgewe zen. Zowel individuele campinghou ders als hun belangenvereniging Recron drongen bij de gemeente Veere aan op aanpassing van het bestemmingsplan kampeerterrei nen. De bebouwingsvrije zone van twaalf meter zou voor sommige campings tot grote problemen lei den. Zij hebben die zone al in ge bruik. Zo zijn er campings die er een deel van hun centrale gebouw hebben staan, met bijvoorbeeld re ceptie, zwembad, restaurant, douuches en toiletten. Op zich geen probleem. De gebouwen mo gen gewoon blijven staan. Er mag zelfs verbouwd worden. Maar uit breiden is niet toegestaan. Ook mag er niets naar de zone worden verplaatst. Het nieuwe beleid is onder meer een probleem voor camping In de Bongerd in Oostkapelle. Die wil het bestaande centrale gebouw uit- 'Campings krijgen wel meer vrijheid eigen terrein naar eigen inzichten in te richten' breiden met overdekte spelactivi teiten, en ook het zwembad ver groten. Het Veerse gemeentebestuur er kent dat het beleid een belemme ring is voor deze camping, maar wenst geen uitzondering te ma ken. Bovendien: tegenover de har de eis van een goede landschappe lijke inpassing, staat voor de cam pings in het nieuwe bestemmings plan kampeerterreinen ook een grotere vrijheid om het eigen ter rein in te richten. Die grotere vrij heid moeten ze maar gebruiken om het probleem met de bebou wingsvrije zone van twaalf meter op te lossen, vindt het college van BenW. Ook camping Oranjezon in Vrou wenpolder komt door het beleid in de problemen. De camping is aan drie zijden ingesloten door na tuurgebieden. Ruimte om uit te breiden is er daardoor niet. Als er dan ook nog eens twaalf meter vanaf de rand niet gebouwd mag worden, kan het hele terrein niet meer zo efficiënt worden benut. Opnieuw koppelt het gemeentebe stuur begrip voor deze bijzondere situatie aan de weigering een uit zondering te maken voor camping Oranjezon. 'Vast wordt gehouden aan één uniforme regeling voor al le kampeerterreinen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14