Meningen Landbouw is te lang verwaarloosd Dodencijfer Irak daalt aanzienlijk deÖndernemerm Hoger beroep Ahold-affaire van start Hoe passen parttimers ÉÊtÊk in mijn totaalplaatje? KgJgH Minister Verburg blikt vooruit naar wereldvoedseltop. Deskundigen durven niet te zeggen of sprake is van een trend. Laatste hoofdstuk in grootste fraudezaak Nederlandse historie. Alles over personeelsbeleid en méér. PZC Maandag 2 juni 2008 1 1 Deelnemers aan de Walk the World 2008 lopen over de Erasmusbrug in Rotterdam. Deze wereldwijde sponsor loop is gisteren gehouden om aandacht te vragen voor honger bij kinderen. foto Fred Ernst/ANP DEN HAAG - Ge-wel-dig belangrijk. De klemtoon ligt op elke letter greep, als landbouwminister Ger da Verburg spreekt over de voedsel top, vanaf morgen in Rome. „Ein delijk komt de erkenning dat we de landbouw jarenlang verwaar loosd hebben. We krijgen daar voor nu de rekening gepresen teerd." Volgens de CDA-minister heeft de wereld zich te lang in slaap laten sussen door boterbergen en graan voorraden, die nu definitief tot het verleden behoren. „Te lang dach ten we dat het geen probleem zou worden. Maar dat is het nu wel." Voedselrellen in onder meer Egyp te en Haïti hebben de wereld met de neus op de harde feiten ge drukt: stijgende voedselprijzen ver groten de armoede. De Verenigde Naties dreigen de doelstelling om in 2015 de ergste armoede in de wereld te halveren, niet te halen. „Het gaat niet om een voedselcri- sis, maar om een koopkrachtcri sis", zegt boerendochter Gerda Ver burg. Ook landbouwers in de ont wikkelingslanden kunnen einde lijk een goede prijs voor hun pro ducten krijgen, bij hoge prijzen voor grondstoffen als kunstmest en diervoer. De boeren krijgen nu de ruimte om te investeren. Verburg zegt dat op de dag dat de Wereldbank 775 miljoen euro be schikbaar stelt voor een voedsel- fonds. Ze noemt dat „een eerste goede stap". Eerder riep ze in Slo venië de andere Europese landen op de beurzen te trekken voor een oplossing op langere termijn. Ze wil dat die landen het Nederland se voorbeeld volgen. Met PvdA-mi- nister Bert Koenders (Ontwikke lingssamenwerking) trok Verburg voor deze regeringsperiode 50 mil joen euro uit voor gerichte pro gramma's. „Uniek", zegt Verburg, „Het is voor het eerst dat zo'n af spraak gemaakt is". De laatste jaren ging slechts een klein percentage van de ontwikke lingshulp naar landbouw en ont wikkeling van platteland. Het ac cent lag meer op onderwijs en ge zondheidszorg. Ten onrechte. Stu dies van onder meer de Organisa tie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) wij zen uit dat de vraag naar voedsel in de wereld sneller toeneemt dan het aanbod. Een van de oorzaken ligt in opkomende economieën als China en India, waar eetpatronen veranderen en mensen meer vlees willen eten. Verburg is ervan overtuigd dat de wereld de stijgende vraag aankan. De conferentie van de Wereld Voedsel Organisatie (FAO), waar aan verscheidene regeringsleiders en VN-topman Ban Ki-moon deel nemen, moet leiden tot een agen da voor wereldwijde actie. De oppervlakte aan landbouw grond in de wereld krimpt. Het gaat erom dat de beschikbare grond beter benut gaat worden. De inzet van Nederland bij de con ferentie wordt zoveel mogelijk af gestemd op die van de Europese Unie. Verhoging van productivi teit staat voorop en de private sec tor moet het doen. Meer markt werking moet gepaard gaan met het verder openen van de grenzen voor landbouwproducten. Gerda Verburg noemt het begrijpe lijk dat regeringen in Zuid-Ameri- ka en Azië bij de huidige voedsel schaarste besloten om niet te ex porteren of om de uitvoer af te remmen. „Hoe begrijpelijk ook, het gaat om verkeerde reflexen. Het werkt namelijk prijsopdrij vend." Ze hoopt ook dat landen in Rome hun weerstand tegen biote chnologie overwinnen. Rijst kan in meer gebieden verbouwd wor den, als die dankzij nieuwe tech nieken niet langer helemaal onder water hoeft te staan. Ook kunnen aardappels meer resistent worden gemaakt tegen ziektes. „Ik weet dat veel landen er huiverig tegen over staan, maar hopelijk kunnen we er een eerlijke discussie over voeren. Dat debat moet uit het donkere hoekje komen. We laten nu kansen liggen, hier en vooral in Afrika." Ook vindt Verburg dat de productie van biobrandstof niet ten koste mag gaan van voedselpro ductie. „Produceren voor de 'Het gaat niet om een voedselcrisis, maar om een koopkrachtcrisis' mond, niet voor de motor". De Amerikanen denken daar anders over. Op grond van de Farm Bill wordt daar subsidie verstrekt voor het verbouwen van biobrandstof In Europa moet biobrandstof wor den bijgemengd in de gewone ben zine. Verburg vindt dat het dan wel moet gaan om duurzame bio brandstof die voldoet aan Cra- mer-criteria, ofwel normen van de Nederlandse milieuminister. Niet alleen Verburg hecht groot be lang aan de voedseltop. Naast Ban Ki-moon, zullen de eurocommissa rissen Mariann Fischer Boel (Land bouw) en Louis Michel (Ontwikke lingssamenwerking) er zijn, even als de Duitse premier Angela Mer kel, de Franse president Nicolas Sarkozy en de presidenten van Bra zilië en Argentinië. Namens Neder land zijn aanwezig minister Bert Koenders (Ontwikkelingssamen werking) en Gerda Verburg (Land bouw), die tevens voorzitter is van de commissie duurzame ontwikke ling van de Verenigde Naties. BAGDAD - Het aantal gesneuvelde Amerikaanse militairen in Irak per maand is in geen vier jaar zo ge ring geweest als in mei. Ook het aantal doden onder de Iraakse bur gers is fors gedaald. Het Ameri kaanse leger en de Iraakse autori teiten deelden dit gisteren mee. Vorige maand kwamen in Irak 21 Amerikaanse militairen om, onder wie vier bij incidenten die niet di rect verband hielden met de strijd. Dat is één meer dan in februari 2004, de maand met het geringste aantal doden aan Amerikaanse zij de sinds de inval van maart 2003. Zeker 532 Iraakse burgers en veilig heidstroepen vonden vorige maand de dood, het laagste maan delijkse aantal dit jaar. In april kwamen nog 1.080 Irakezen om. Veel Irakezen en Amerikaanse des kundigen wijzen er evenwel op dat onzeker is of sprake is van een trend, of dat het geweld net als eer der gebeurde na een adempauze weer zal toenemen. Amerikaanse commandanten waarschuwen dat de vrede kwetsbaar is, omdat er geen vredesakkoorden tussen sjiie ten, soennieten en Koerden zijn ge sloten. Besprekingen over nieuwe deelname van soennitische politici aan de regering van premier Nouri al-Maliki strandden vorige week. Vorige week zei CIA-directeur Mi chael Hayden dat het terreurnet werk Al-Qaida in Irak en Saoe- di-Arabië zo goed als verslagen is en ook in de rest van de wereld in het nauw is gedreven. Volgens de Amerikaanse senator Jay Rockefel ler klopt die uitspraak niet. Hij ver wees naar uitspraken van mede werkers van inlichtingendiensten die vorig jaar juist zeiden dat le den van Al-Qaida zich hergroepe ren in het Pakistaans-Afghaans grensgebied. Eerder deze maand zei de directeur van de Amerikaan se contraspionagedienst nog dat de Verenigde Staten er niet in zijn geslaagd Al-Qaida te stoppen. Inmiddels hebben de Australische troepen in Irak gisteren officieel hun gevechtsmissie beëindigd. Pre mier Rudd beloofde vorig jaar tij dens zijn campagne de 550 militai ren naar huis te halen. AMSTERDAM - Het gerechtshof in Amsterdam begint vandaag met het hoger beroep in de strafzaak te gen drie ex-bestuursleden en een voormalig commissaris van Ahold. Dat is het laatste hoofdstuk van het 'grootste boekhoudschandaal in de Nederlandse geschiedenis'. De rechtbank veroordeelde de drie bestuurders, topman Cees van der Hoeven, financieel directeur Michiel Meurs en bestuurslid Jan Andreae, in mei 2006 tot voor waardelijke gevangenisstraffen voor hun aandeel in de fraudezaak die Ahold in 2003 deed wankelen. Ze kregen ook boetes tot 225.000 euro. Ex-commissaris Roland Fa- hlin werd vrijgesproken. De overi ge drie willen ook vrijspraak. Het Openbaar Ministerie eist juist on voorwaardelijke celstraffen. Eind februari 2003 meldde Ahold dat de jaarcijfers van 2001 en over de eerste drie kwartalen van 2002 moesten worden herzien wegens gerommel met de boeken bij doch ter US Foodservice. Er was voor honderden miljoenen geknoeid. De rechtbank oordeelde dat de drie bestuurders het Nederlandse bedrijfsleven 'in ernstige mate' had geschaad. Maar zij hoefden niet de cel in. Ahold trof met gedupeerde aan deelhouders een schikking van 1,1 miljard dollar (ruim 900 miljoen euro). US Foodservice is verkocht, en voor het eerst sinds 2002 keert het concern weer dividend uit. Het hof doet naar verwachting op zijn vroegst in november uit spraak. Home Mijn Bedrijf deOnderfieiner.nl is Nét business-to-business platform van Nederland. U vindt er bijvoorbeeld gratis handige tips, praktische artikelen, checklists, modelbrieven, modelcontracten en andere antwoorden op vragen met betrekking tot personeel, financiën, bedrijfsvoering, ICT, juridische zaken en meer. Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers. Gericht op succes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11