Scholen zijn nu al uit jasje gegroeid Opkomst en val Borsele verbetert kruising Nieuwdorp krijgt twee hartmachines Rommelmarkt Terre des Hommes Gemeenschap Rafaël verhuist 30 I Zaterdag 31 mei 2008 PZC Ruim een jaar na de nieuwbouw is alweer uitbreiding nodig. door Lilian Dominicus KAPELLE - Het nieuwe gebouw van de reformatorische school voor special onderwijs Eben Haëzer en Samuël in Kapelle is nu al te krap. Het leerlingenaantal groeit sneller dan in de prognoses was voorzien. „Een uitbreiding is bouwtechnisch gezien gelukkig wel mogelijk", zegt directeur Dick de Braai van de beide scholen. Op de Eben Haëzerschool is met name het aantal meervoudig ge handicapte (MG) kinderen geste gen, van drie naar zeven. Tot nu wordt deze groep leerlingen opge vangen in andere groepen, maar als een school meer dan zes meer voudige gehandicapte leerlingen heeft, heeft ze recht op een eigen lokaal. „Deze leerlingen hebben veel individuele aandacht nodig", verklaart De Braai. Maar ook de Sa- muëlschool, dat in hetzelfde ge bouw zit als de Eben Haëzer school groeit gestaag. Nu zitten er tachtig Teerlingen op school, na de zomer gaat het aantal naar de ne gentig. Zowel de Eben Haëzer- als de Sa- muelschool in Kapelle groeien harder dan was voorspeld. Er moeten ten minste één en moge lijk twee lokalen bij. De groei betekent dat er in elk ge val één en mogelijk ook twee loka len aangebouwd moeten worden aan de school, die eigenlijk nog fonkelnieuw is. In maart 2007 trok ken de Eben Haëzer- en Samuël- school in het nieuwe gebouw aan de Coxstraat in Kapelle. Daarvoor zat de Eben Haëzerschool aan de Bruellisstraat, maar dat gebouw was te krap geworden. De Braai: „Die nieuwe leerlingen zijn niet zomaar uit de lucht ko men vallen. We hebben gepro beerd de groei goed in te schatten, maar het is niet altijd te voorspel len. Omdat het om speciaal onder wijs gaat, zijn onze klassen ook niet groot. Een kleine groei heeft dus grote gevolgen. Op de Samuël- school zitten maximaal vijftien leerlingen in een klas, in een MG-klas zijn dat er hooguit acht." Burgemeester en wethouders van Kapelle houden in elk geval alvast rekening met de uitbreiding in hun begroting. Voor het jaar 2009 wordt er 255.000 euro opzij gezet. „De Eben Haëzerschool heeft een regionale functie; leerlingen zijn overwegend afkomstig van andere gemeenten. De gemeente waar de school is gehuisvest heeft de zorg plicht voor huisvesting", verklaart Ben W. CDA, SGP en Gemeentebelang hadden vragen over het gereser veerde bedrag gesteld. Ze waren verrast dat zo snel na de nieuw bouw uitbreiding nodig is. 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN - Speel goed, planten, meubelen, boeken, aardewerk en snuisterijen, het is vandaag tussen 9.30 en 13.00 uur te vinden op de rommelmarkt van de Terre des Hommes-werkgroep in 's-Heer Hendrikskinderen. De markt is op het plein bij de kerk die vanaf 10.30 uur mag worden beklommen. De opbrengst is voor een vrouwencentrum in Cambod ja en een kindertehuis in Bombay. HETELUCHTVERWARMING [BRÏNK Onderhoud 24h service luai. Watertorenweg 18 - 4651 AB Steenbergen Tel. 0167-563294 - www.warmtegarantsteenbergen.nl Verkeerssituatie bij 's-Gravenpolder blijkt levensgevaarlijk. door Harmen van der Werf •S-CRAVENPOLDER - De gemeente Borsele gaat één van de gevaarlijk ste kruispunten binnen haar gren zen veiliger maken Het gaat om de kruising van de Baarlandsezand- weg met de Provincialeweg en de Schoorkenszandweg aan de west kant van 's-Gravenpolder. Op het kruispunt zijn de laatste ja ren veel ongelukken gebeurd, waar van twee met dodelijke afloop. De cember vorig jaar kwam er nog een 21-jarige scooterrijder uit de ge meente Borsele om het leven. Hij kwam frontaal in botsing met een auto die over de doorgaande Baar- landsezandseweg reed. De gemeente Borsele is tot de con clusie gekomen dat de verkeerssi tuatie op het kruispunt niet deugt. „Het is te weids en te breed", geeft wethouder Marga Vermue (CDA, verkeer) aan, „waardoor mensen de indruk krijgen dat ze alle ruim te hebben en ook nemen." Op de Baarlandsezandweg - naar Hoede- kenskerke en Kwadendamme - wordt ook hard gereden. Na de zomer begint het werk aan de kruising. In de Baarlandsezand weg komen korte bochtjes om het verkeer af te remmen. Op de ande re wegen wordt de rijbaan iets ver smald. De kruising komt ook een stukje hoger te liggen. Weggebrui kers zullen straks weten dat ze een kruising naderen. Adri Walhout van de dorpsraad 's-Gravenpolder steunt de herinrichting voluit. „Dit is hard nodig. Elke week is er wel een bijna-ongeluk." Checkpoint: criminele organisatie of zegen voor Terneuzen? door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Checkpoint heeft de voorbije tien jaar een sleutelrol ge speeld in het Terneuzens softdrugs beleid. Als verkooppunt, maar vooral ook als symbool. Met het beleid om onder strenge regels de verkoop van wiet en hasj toe te staan, kon grotere maatschappelij ke ellende worden voorkomen. Checkpoint is nu op last van justi tie gesloten. De 56-jarige eigenaar zit samen met twee verkoopmede werkers in voorlopige hechtenis. Het drietal wordt betrokkenheid bij een criminele organisatie die grote hoeveelheden softdrugs be zit en verhandelt verweten. Een aanklacht, die het Openbaar Minis terie na de eerste inval, een jaar ge leden klaarblijkelijk niet hard kon maken. Checkpoint als criminele organisatie. Met de uitbater als hoofdman. Justitie kan het voor wat betreft Wilfred Suijkerbuijk, advocaat van de Checkpointers, niet gekker maken. Hij vindt het ronduit belachelijk dat het OM nu de Terneuzense softdrugs- en hore cazaak aan banden heeft gelegd, omdat de onderneming te succes vol is gebleken. „Nergens, maar dan ook nergens, staat geschreven hoeveel bezoekers een coffeeshop mag trekken, hoeveel klanten er bediend mogen worden" stelt Suij kerbuijk. „Dat is waar", weet burge meester Jan Lonink van Terneu zen, „maar het is ook nooit de be doeling geweest dat de Terneuzen se coffeeshops een internationale markt zouden bedienen. Het uit gangspunt was de lokale markt en ja, die strekt zich ook in mijn bele ving niet uit tot diep in Frankrijk." De twee coffeeshops deden in Ter- neuzen hun intrede halverwege de jaren '90 door toedoen van toen malig burgemeester Ron Barbé. Barbé had jaren achtereen met een repressief beleid vergeefs ge probeerd zijn stad te vrijwaren van drugshandelaren, maar had het geluk niet aan zijn kant. Inte gendeel. Kort voor Barbé's omme zwaai in het denken waren er ze ventig verkooppunten van hard en softdrugs, tierde de straathan- 'Het uitgangspunt was dat de coffeeshops de lokale markt zouden bedienen' del welig, ronkten er tientallen bui tenlandse autootjes door het oude centrum, klonken er af en toe pis toolschoten in de binnenstad en schakelde de toenmalige politiedis trictschef Fup Goudswaard in nachtelijke uren een helikopter in om een discotheek, waarin gehan deld werd, schoon te vegen. Het moest anders in Terneuzen. Het oude gebouw van Checkpoint. foto Camile Schelstraete GOES - De Evangelische Gemeen schap Rafaël verhuist begin juni naar het oude pand van Monuta uitvaartverzorging in de Zuidvliet- straat in Goes. De gemeenschap is nu nog gevestigd in de voormalige ROC-gebouwen in de J.P. Coen- straat. Het is voor de Rafaël gemeen schap de zeventiende vestigingslo catie in twintig jaar tijd. Deson danks heerst tevredenheid: „Het is een mooie vooruitgang, dichter bij het centrum van Goes", zegt voor ganger Krijn Verhage. „De locatie biedt de mogelijkheid om het kan toor en de activiteitenruimte sa men te voegen." Het kantoor is nu nog gesitueerd aan de Lijnbaan, vlakbij het sta tion. De zondagse diensten blijven in het Goese Lyceum. De gemeen schap is druk bezig met verbou wen van het pand en wil begin juni intrek nemen in het 'nieuwe' gebouw. Vierenveertig vrijwilligers doen mee aan cursussen. NIEUWDORP - Over twee of drie we ken is Nieuwdorp twee hartmachi nes rijk. De dorpsraad heeft er één kunnen bestellen, nadat het lukte om met pijn en moeite voldoende geld in te zamelen. Uienbedrijf Mo- nie schaft de tweede aan, voor het eigen bedrijf en ook voor gebruik in het dorp. Met een hartmachine oftewel defi brillator is het mogelijk levens te redden. Heeft iemand een hartin farct en lukt het binnen zes annu ls In Nieuwdorp komen twee hart- machines om snel mensen met een hartinfarct te kunnen reani meren. Veel bewoners willen de apparaten leren bedienen. ten die persoon een 'opwekkende' stroomstoot te geven met een defi brillator, dan heeft hij veel kans te overleven zonder schadelijke gevol gen. „En aangezien een ambulance niet binnen zes minuten in Nieuw dorp kan zijn, is het hartstikke goed dat we zelfs twee apparaten krijgen", verklaart Hans van Dam van de dorpsraad. Hij is niet de enige in Nieuwdorp die dat vindt. Om het apparaat te bedienen, hebben zich niet min der dan 56 bewoners gemeld. Twaalf vrijwilligers hebben al een cursus gevolgd of de papieren om de machine goed te kunnen ge bruiken, de andere 44 nog niet. Zij krijgen een cursus van één of tweeënhalf uur, afhankelijk van hun ervaring met reanimeren. Van Dam heeft geen idee hoe vaak het apparaat zal worden gebruikt. „Hopelijk nooit." GOES - Het was gistermiddag een drukke bedoening op het schoolplein van de Prof. Dr. Kohnstammschool in Goes. Buitenschoolse opvang Jolijtje (ver noemd naar het meisje uit het verhaal 'De professor en Jolijtje' van Annie M.G. Schmidt) werd daar geopend. En er was ook nog eens een fancy fair. „BSO Jolijtje biedt plaats aan achttien kinderen tegelijk. En één dag in de week mogen we ook gebruik maken van de speelzaal. Dan kunnen we meer kinderen kwijt", zegt regiomanager Adrienne Klein van Kinderopvang de Be- velanden. BSO Jolijtje is gevestigd in de basisschool en is doordeweeks, be halve woensdag, geopend tot 18.00 uur. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 86