Scholier slaapt uit na EK-match 'Cijfers over afname misdaad kloppen niet' zlm. 6 Zaterdag 31 mei 2008 PZC In de aanloop naar het EK-voetbal in juni slaat de oranjegekte ook op scholen toe. „Scholen kunnen na een wedstrijd best een uurtje later beginnen. Na Sinterklaas begint de school ook later." door Annemieke Kooper De voltallige klas van Henk Steenwijk, le raar op de christelij ke basisschool De Schakel in het Over ijsselse Dalfsen, zat tijdens de Olympische Winterspelen van 1998 aan de buis gekluisterd. Spe ciaal voor de elfjarige leerling Fred dy Wennemars mocht de televisie onder schooltijd aan. Grote broer Erben moest zijn twee de 500 meter schaatsen. Door een val werd hij uitgeschakeld. „Onze Freddy was hevig geëmotioneerd", herinnert Steenwijk zich. „Het ventje zag erg pips en werd daar om op zijn fietsje naar huis ge stuurd, uitgezwaaid door zijn klas genoten." Hoewel het 'wij-gevoel' ook jaren geleden al leefde onder de Neder landers, lijkt de oranjegezindheid de laatste jaren alleen maar toege nomen. In de aanloop naar het Eu ropees Kampioenschap voetbal in juni breekt ook op scholen de oranjekoorts uit. Zo starten scholen EK-voetbal- pools waarbij hun leerlingen on derling kunnen wedden welk team Europees kampioen wordt en passen leraren hun rekenlessen op de oranjegekte aan. Leerlingen rekenen zo niet met kale cijfers, maar maken sommen waarbij het aantal voetballen of voetbalsuppor ters moet worden bepaald. Ook vanuit de ouders van leerlin gen komen initiatieven. Karen Timmer, moeder van drie leerlin gen op de Hofdijckschool in Oegst- geest én fervent voetbalfan, pro beerde onlangs de school ervan te overtuigen de lessen na een poule wedstrijd van Oranje een uurtje la ter te laten beginnen. „Als kinderen de wedstrijden uit zien en op een normale tijd weer in de schoolbanken moeten zitten, krijgen ze veel te weinig slaap", vindt Timmer. „Bovendien begint de school de dag na Sinterklaas ook later. Dan kan dat ook best na zo'n belangrijke voetbalwedstrijd." Werner van Katwijk, directeur van Ouders en Coo, de landelijke christelijke vereniging voor ouder raden en medezeggenschapsraden, vindt het geen gek idee om de les sen na een wedstrijd later van start te laten gaan. „Dit gebeurde ook al tijdens Elfstedentochten en Olympische Spelen", weet Van Katwijk nog. „Toen schaatser Ard Schenk tijdens de Olympische Spe len van 1972 kampioen kon wor den, werden er heel veel lessen uit gesteld. Dan konden de leerlingen 's ochtends in alle vroegte tenmin ste de wedstrijden volgen." De directeur vindt het geen pro bleem als scholen ook tijdens het EK flexibel met hun lestijden om gaan. „Zolang de ouders er maar mee akkoord gaan en het geen an dere problemen in de hand werkt, moet het kunnen", meent Van Katwijk. „Het alternatiefis een on rustige klas die moe is van het lan ge opblijven. Dan is een uurtje la ter beginnen een goede oplos sing." Ook Arie van Rooijen, beleidsadvi- seur bij de Nederlandse Katholie ke vereniging van Ouders (NKO), vindt dat er weinig mis is met een latere start van de lessen. De on derwijsinspectie heeft: er geen pro blemen mee, zolang de onderwijs tijd niet in het geding komt. „Als ze later beginnen, moeten ze ook wat langer doorwerken, dat wel. Maar ach, laten we eerlijk zijn. Misschien liggen ze er na de eerste ronde al uit", lacht Van Rooijen. „Dan gaat het maar om twee doordeweekse ochtenden. Twee keer later beginnen, daar moeten we niet zo dramatisch over doen." Toch dacht de Hofdijckschool daar anders over. Alle moeite van Ka ren Timmer ten spijt, is de school niet van plan de voetbalfans te la ten uitslapen. „Er zijn wel meer evenementen die laat op de televi sie worden uitgezonden", zegt ad junct-directeur Marga Vos-Dijks hoorn. „Als we nu toehappen, dan blijven we bezig." De klas van Steenwijk heeft dit jaar meer geluk. In de tweede week van juni gaan de leerlingen op kamp. „Enkele vaders maakten zich al zorgen over de timing van het uitje", weet Steenwijk. „Er is wel voetbal hè, zeiden ze. Maar ze maken zich zorgen om niks", lacht de leraar. „Eigenlijk vind ik dat je op schoolkamp geen televisie hoort te kijken. Maar voor zoiets als het EK-voetbal maken we na tuurlijk graag een uitzondering. Als het een beetje kan, zitten we in juni wederom met de hele klas voor de televisie." Scholieren zouden volgens sommige ouders moeten kunnen uitslapen na wedstrijden van Oranje op het Europees Kampioenschap voetbal dat volgend weekeinde begint. foto Evert Elzinga/CPD De Onderlinge Verzekering Maatschappij ZLM U.A. nodigt de leden uit tot het bijwonen van de jaarlijkse algemene ledenvergadering die gehouden wordt op donderdag 19 juni 2008 om 16.00 uur in het gebouw van ZLM Verzekeringen, Cereshof 2 in Goes. AGENDA 1. Opening 2. Notulen van de algemene ledenvergadering van 14 juni 2007 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Jaarrekening 2007 5. Samenstelling Raad van Commissarissen 6. Aanwijzing accountant 7. Rondvraag 8. Sluiting De volledige agenda met bijlagen ligt vanaf 5 juni a.s. ter inzage op het kantoor van ZLM Verzekeringen in Goes. Wij verzoeken de leden die de vergadering willen bijwonen ons dit uiterlijk 12 juni schriftelijk mee te delen t.a.v. de directie van ZLM Verzekeringen, Postbus 70, 4460 BA Goes. Mr. A.J. de Jonge algemeen directeur verzekeringen DEN HAAG - Het Platform Detail handel Nederland herkent zich to taal niet in de uitkomsten van een onderzoek waaruit blijkt dat het bedrijfsleven minder vaak doelwit is van misdaad. „Het is onthut send dat het kabinet met geen woord rept over het overvalge- weld", aldus het Platform in een reactie. Volgens de gisteren verschenen Monitor Criminaliteit Bedrijfsle ven worden vooral de sectoren bouw, transport, horeca, detailhan del en de zakelijke dienstverlening minder geconfronteerd met mis daad in vergelijking met 2004, toen de eerste monitor verscheen. In de bouw zijn volgens de moni tor de gevallen van geweld, in braak, vernieling en diefstal sinds 2004 met 10 procent afgenomen en in de transportsector met 19 procent. In de horeca was de da ling 9 procent, in de detailhandel eveneens 9 procent en in de zake lijke dienstverlening 17 procent.Ho- reca en detailhandel worden nog het vaakst slachtoffer van misdaad. In 2007 was 45 procent van de win kels doelwit en 43 procent van de horecazaken. In een reactie op de uitkomsten van de monitor zegt het Platform Detailhandel Nederland dat winke liers en winkelmedewerkers sinds begin 2007 juist worden geconfron teerd met een stijgend aantal over vallen, 'die ook nog eens steeds ge welddadiger worden'. Volgens de monitor zijn diefstal en vernieling de meest voorkomen de vormen van criminaliteit. De to tale schade in het bedrijfsleven door diefstal, inbraak, vernieling en geweld is met 18 procent afge nomen van 686 miljoen euro in 2004 tot 565 miljoen euro in 2007. De meeste bedrijven plaatsen alarminstallaties en extra sloten. Obesitas niet door minder beweging MAASTRICHT - De enorme toena me van het aantal mensen met obesitas (ernstig overgewicht) in de afgelopen decennia is niet toe te schrijven aan een minder actie ve leefstijl, zoals de afgelopen ja ren algemeen werd aangenomen, maar door een toegenomen con sumptie. Dat blijkt uit onderzoek van de Universiteit Maastricht en de Universiteit van Aberdeen in Schotland. Minister Klink (roker) niet-roker van het jaar DEN HAAG - Minister Ab Klink (Volksgezondheid) is door Clean Air, de belangenvereniging van niet-rokers, uitgeroepen tot niet-ro- ker van het jaar 2008. Klink wordt onderscheiden voor zijn duidelijke wetgeving. Met ingang van 1 juli is roken in de horeca officieel verbo den. Overigens maakt Klink er geen geheim van af en toe wel eens een sigaret op te steken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6