Versterking kust valt fors duurder uit Blad blundert met verhaal oudere vaders Pinkpop kost staatssecretaris stropdas B! RBH Medaille voor missie Uruzgan Po po kijkt al het hele jaar uit noor zijn Meouior's kodo 4 Zaterdag 31 mei 2008 pzc Bescherming tegen zee zou per jaar honderden miljoenen duurder zijn. DEN HAAG - Voor het versterken van de kust en rivierdijken moet Nederland elk jaar tussen de 800 en 900 miljoen euro vrijmaken, of wel 0,15 procent van het bruto na tionaal product. Dat heeft de Deltacommissie bere kend, die uiterlijk in september het kabinet moet adviseren over de verdediging tegen het wassende water in de komende eeuw. De commissie is bezig met de afron ding van haar rapport. Volgens hoogleraar klimaatveran dering Pier Vellinga van Wagenin- gen Universiteit, die nauw bij de commissie is betrokken, heeft het kabinet op de lange termijn 200 a 300 miljoen euro gereserveerd om de waterkeringen klimaatbesten- dig te maken. „Dat is veel te wei nig." Vellinga noemt een bedrag van tus sen de 800 en 900 miljoen euro 'aanvaardbaar'. „Voor circa vijftig euro per persoon per jaar kunnen alle Nederlanders droge voeten houden en hoeven we niet naar Duitsland te verkassen." De Deltacommissie, bestaande uit klimaat- en waterdeskundigen, is Het bedrag van 200 a 300 mil joen euro dat het kabinet op ter mijn jaarlijks voor kustverster- king in ons land reserveert is vol gens een commissie veel te laag. door het ministerie van Verkeer en Waterstaat gevraagd advies uit te brengen over de klimaatverande ring en de gevolgen daarvan voor de kust en rivierdijken. De com missie gaat in kaart brengen hoe Nederland tot het jaar 2100 om moet gaan met de temperatuurstij ging en het grillige weer, zoals ex treme neerslag en lange perioden van droogte. De deskundigen onder leiding van oud-minister Veerman van Land bouw kijken onder meer hoe de gevolgen van de stijging van de zeespiegel kunnen worden aange pakt, en aan welke voorwaarden ri vierdijken moeten voldoen om gro te hoeveelheden water af te voe ren. Ook de gevolgen voor de flora en fauna worden onderzocht. Staatssecretaris Huizinga van Ver keer en Waterstaat heeft bij de in stelling van de commissie, septem ber vorig jaar, toegezegd het advies te gebruiken voor haar eerste Na tionale Waterplan, dat in 2009 ver schijnt. Vellinga verwacht niet dat het be drag tot veel problemen leidt. „Sinds de ramp van 1953 is al 87 miljard euro uitgegeven aan de hui dige deltawerken." Nederland telt circa 3500 kilome ter primaire (rivier) dij ken, onge veer 14.000 kilometer secundaire dijken (veen- en binnendijken) en de totale kuststrook is 450 kilome ter. Klimaatdeskundigen schatten dat de zeespiegel deze eeuw tus sen de 35 en 85 centimeter zal stij gen. Bericht dat kroost van oudere vaders langer leeft blijkt een misser. den haag - 'Kind van oudere va der leeft langer', was de kop van een gisterochtend verspreid persbe richt van het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde (NTvG). De opzienbare ontdekking zou zijn gedaan door Groningse onder zoekers, die erover berichtten in een groot artikel dat gisteren ver scheen. Verscheidene media na men het persbericht over. Maar de onderzoekers waren daar niet blij mee. „Het persbericht klopt niet. De feiten uit het artikel zijn in het bericht uit hun verband gerukt. We zijn er bepaald niet gelukkig mee", aldus woordvoerster Marjo lein Boogaard van het Universitair Medisch Centrum Groningen. Wie het artikel van de onderzoe kers erbij neemt, ziet waarom. Het stuk gaat helemaal niet over kinde ren van oudere vaders en hun le vensverwachting, maar vooral over de lengte van zogeheten telomeren (uiteinden van chromo somen) bij patiënten met hartfa len. De Groningse onderzoekers halen daarbij in twee zinnen een onderzoek aan uit 2007 van de Universiteit van Gent, waarin een verband is gelegd tussen de leeftijd van de vader en de lengte van de telomeren bij het kind. Weten schappers hebben aanwijzingen - geen harde bewijzen - dat lange telomeren het menselijk DNA zou den beschermen. Dat oude vaders kinderen met lange telomeren krij gen, is niet meer dan een weten schappelijk vermoeden. Gistermid dag liet het NTvG een rectificatie uitgaan, ook al 'om onduidelijk heid en sensationele berichtge ving' te voorkomen. Het NTvG, dat medici van de nieuwste weten schappelijke informatie voorziet, vierde vorig jaar zijn 150-jarig jubi leum. Toen werd ook besloten de publiciteit te zoeken, wat niet eer der was gebeurd. Volgens een me dewerkster zal 'het persbeleid nu zeker worden aangescherpt'. „We zijn er maar net mee begonnen", verontschuldigde ze zich. W^^^ttÊIÊÊÊIÊÊ^ÊÊM RieDAM H6INK0JSZAND 8.V. Geen kctdo-inspiratie? www.riedam.nl ZWOLLE - Commandant der Strijd krachten Peter van Uhm heeft gis teren in Zwolle aan ongeveer 1600 militairen de Herinneringsmedail le Vredesoperaties uitgereikt. Zij kregen die als blijk van waardering voor hun inzet in de Afghaanse provincie Uruzgan, eind vorig jaar en begin dit jaar. De militairen maakten deel uit van de Battle- group 5, de Air Task Force of het Provincial Reconstruction Team. Ulm memoreerde de heftige perio de die zij meemaakten. Drie Ne derlandse en twee Afghaanse mili tairen sneuvelden. Van Uhm vroeg om een moment stilte voor hen. Ook stond hij stil bij de zwaarge wonden in Afghanistan vielen. LANDGRAAF - „Er moet toch iets worden doorgeknipt." Dat zei 3FM-dj Giel Beelen gisteren op het Pinkpop-podium in Landgraaf. Ver volgens zette hij de schaar in de stropdas van staatssecretaris Tim mermans (Europese Zaken) en daar mee was het muziekfestival geo pend. De opening kwam later plaats dan gepland, omdat ook de staatsse cretaris - net als veel andere bezoe kers en artiesten - in de file richting het bijna uitverkochte evenement stond. Timmermans is al sinds de ja ren '70 een grote fan van Pinkpop. „Vroeger ging ik het hele weekend, maar tegenwoordig kies ik een beet je uit wat er komt. Ik heb in al die jaren onder anderen The Police, U2 en ZZ Top gezien." Na de opening knalde de jonge Lim burgse band SAT2D zijn eerste klan ken over het 3FM-podium. Gelijktij dig plugde in de festivaltent de for matie From First To Last zijn stek kers in. Op het hoofdpodium gaf Flogging Molly de aftrap. Voor festi valbaas Jan Smeets kan het weekein de al niet meer stuk. „We hadden weer een mooie opening. Dat door knippen van die das was echt een prachtig symbool. Ik hoop alleen niet dat het tot een crisis in het kabi net leidt", zei Smeets. foto's Marcel van Hoorn/ANP msRsm Tel: 0113-56 77 50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4