Fruitbomen van ver weg Geen klosje oranje garen meer te krijgen Het zijn frutcjoorten die op het erf of in de tuin zeker m» misstaan. Ze heb ben een eigen, fraaie van bloemi blad en kroon. „Met een wï»,ot i;ers_ pruim, mispel, moerbei, kwee of vijg, haa, ;f, niet alleen een prachtige boom bij huis, maar ook duizenden jaren geschiedenis", schrijft Winant Halfwerk in het door Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) uitgegeven boekje Vreemde vruchten, oorsprong en gebruik. Ze le veren ook nog eens smakelijke vruchten, die kunnen worden verwerkt in vele gerechten. De bijzondere soorten lijken bepaald niet op el kaar. Ze hebben wel één ding met elkaar ge meen: hun herkomst. Halfwerk geeft aan dat het oorsprongsgebied - daar waar ze van nature voorkomen - globaal het berg- en heuvelland van het Nabije Oosten en Centraal Azië is. Daar worden de bomen sinds lang voor het be gin van onze jaartelling gekweekt vanwege de sappige, eetbare vruchten. De Romeinen intro duceerden de fruitsoorten in onze contreien. Ze waren aanvankelijk alleen te vinden in tui nen van kloosters en adellijke lieden. Naarmate het telen van fruit op het platteland door drong, verschenen in de weilanden met hoog- stamfruitbomen naast appels, peren, pruimen en kersen ook de vreemde vruchten. De teloor gang van het hoogstamfruit zorgde ook voor het verdwijnen van de bijzondere fruitbomen. h^17"\zet zick in voor een gevarieerd 'and- scnap D„._; assen ook de hoogstamfruitbo- men, de vreenLvruchten inbeg?epen. De aan- plant ervan wordt Di_ A 0 JL vallen met subsidie). Dat nnHprm^6 via het herstelproject streekeigen _„enr sen voor onderhoud van hoogstamfru,'. u - J ^men en het geven van adviezen. Een nieuw project van SLZ richt zich op het be houd van oude Zeeuwse fruitrassen. Her en der in de provincie staan nog oude rassen. Bo men die niet meer nieuw in de handel te ver krijgen zijn. „Die gaan we opsporen en er wordt entmateriaal van genomen. Dat willen ze in zogenaamde collectie-boomgaarden plan ten", vertelt Alex Wieland. „Het liefst rassen uit de regio zelf" Gemeenten, natuurbeheerders en landgoedeige naren zijn benaderd met het verzoek of ze een stukje grond (tenminste 0,5 hectare) voor zo'n speciale oude rassen-boomgaard beschikbaar willen stellen. „We gaan echt de boer op om bomen te onderzoeken en zonodig schakelen we daarbij landelijke specialisten in. Ook raad plegen we archieven om vermeldingen van oude rassen op te sporen", zegt Wieland. Daar voor doet SLZ een beroep op vrijwilligers. Half juni is er een startavond (belangstellenden kun nen zich bij SLZ aanmelden). Terug naar het boekje van Winant Halfwerk. Hij bespreekt er zes vreemde vruchten. Waar ze vandaan komen, hun geschiedenis en volks- brnïkfc die erover de rondte deden, en de ge tal recepten:Ü)!1tfcien- B') e"<e vrucht is een aan- vijgen-yoghurtcake"1,:n" van kweeëngelei tot Vreemde vruchten is verkrijgbaar bij Sticn.. Landschapsbeheer Zeeland, postbus 268, 4460 Ak Goes, telefoon 0113-230936 of www.landschapsbe- heer.nl/zeeland. Daar is ook informatie te krijgen over het project Oude Rassen. door Rinus Antonisse Ten opzichte van gangbaar fruit als appels en peren zijn het buitenbeentjes. Vreem de vruchten zogezegd: kwee, kerspruim, mispel, moerbei, walnoot, vijg. Vroe ger op menig boerenerf of grote (moes)tuin te vinden. Nu zeldzame verschijningen. De Stichting Landschapsbe heer Zeeland zet zich in dat te veranderen en promoot het planten van dit bijzonder fruit. weekfcrekz. o 3 CfQ De PZC volgt in Buitengebied wekelijks een echte ringrijfamilie: het gezin Langebeeke uit Middelburg. I De familie rijdt bij de afdeling Gapinge. door Nadia Berkelder Elke ringrijder moet tijdens een wedstrijd een oranje sjerp om. En al die sjer pen van al die ringrijders zijn in elkaar genaaid door Dinie Langebeeke. Weken is ze bezig met stof scheuren, spelden en stikken. „Strijken? Nee, daar be gin ik niet aan, dat mag iedereen zelf doen. Vroeger perste ik altijd de naden, maar daar ben ik mee opgehouden, ik veeg ze alleen een beetje glad." Dinie zit achter een grote berg oranje stof aan een tafel die ze speciaal voor dit klusje in de huiskamer heeft gezet. Ze kan al leen nu even niet verder. Haar ga ren is op. De hele Middelburgse voorraad oranje garen heeft ze in middels in die tweehonderd sjer pen zitten. „Ik heb nog een paar klosjes kunnen halen: vier hier, zes daar, maar nu is het echt op. Ze moeten het speciaal voor me bestellen." Ze speldt de twee uit einden van een sjerp diagonaal op elkaar, zodat hij goed valt. Als er weer garen is, moet alleen nog even het logo erop, en dan is hij klaar. De sjerpen zijn straks voor ze ven euro te koop bij Wilma Mo de in Koudekerke, of bij bestuurs leden van de Zeeuwse Ringrij ders Vereniging. Dinie krijgt niet betaald voor al haar werk. En dat vindt ze helemaal niet erg. „Het lijkt nu wel alsof ik er weken mee bezig ben, maar dat is niet zo hoor. Ik doe het een beetje tussen de bedrijven door." Met de dikke rol stof die speciaal door de ringrijdersvereniging voor haar is besteld, kan ze jaren vooruit. „Ik denk dat daar wel zes- of zevenhonderd sjerpen uit kunnen", schat ze in. Het is on doenlijk om die allemaal één voor één uit de stof te knippen. Daarom scheurt Dinie de stof „Maar dat is hartstikke zwaar werk. Gelukkig krijg ik wel hulp. Van het vriendje van Annaliza en ook Oualid, een maatje van Kees junior, heeft stof zitten scheuren. Dat vond hij leuk, zei hij. Dat had hij bij zijn moeder altijd al eens willen doen." Een ringrijder hoort de sjerp over zijn of haar rechterschouder te hangen. Dat die sjerp oranje is, is geen toeval, vertelt Dinie. „De kleur drukt de verbonden heid met het koninklijk huis uit. Prins Bernhard was, toen hij nog leefde, beschermheer van de ringrijdersvereniging." Dinie naait al acht jaar sjerpen voor de vereniging. „Met het vijftigjarig bestaan, in 2000, heeft een groep vrouwen voor iedereen een sjerp gemaakt, maar dat was eenmalig. Daarna hebben ze gevraagd of ik het wilde doen." En ze hoeft echt niet elk jaar aan de slag. „Ik denk dat we nu wel weer voor drie of vier jaar genoeg hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23