m Gezocht: gratis plaatjes media 53 digitaal De online encyclopedie Wikipedia heeft een nijpend tekort aan illustraties. Op veel afbeeldingen zit auteursrecht, waardoor ze niet te gebruiken zijn. De site Wikiportret.nl is daarom op zoek naar copyrightvrije foto's, vooral van bekende Nederlanders, door Laurens Lammers De eerste foto's druppelen intussen binnen ijÉjg ff4 I': H - media@wegener.nl 024-3650570 PZC Zaterdag 31 mei 2008 illustratie Erna van Eerdewijk Met Wikipedia, het grote online naslagwerk dat wordt gemaakt door vrijwilli gers, is iets merkwaardigs aan de hand. Foto's van bekendheden zijn dun ge zaaid. Een simpele test bewijst het. Op de pagina van bondscoach Mar co van Basten staat slechts één fo to. Johan Cruijff komt er nog be kaaider vanaf Wikipedia biedt wel een lange levensbeschrijving, maar geen enkele foto van Neerlands beste voetballer aller tijden. Niet als speler bij Ajax, maar ook niet bij Barcelona of in het shirt van Oranje. Cruijff is niet de enige bekendheid met een fotoloze pagina. Foto's ont breken ook op de pagina's van een heleboel popsterren, wetenschap pers, politici, tv-bekendheden en kunstenaars. De oorzaak? Het copy right op veel fotomateriaal. Een af beelding wordt alleen opgenomen in Wikipedia als er toestemming is voor het gebruik hiervan. Volgens Elly Waterman van de Ver eniging Wikimedia Nederland wordt zelfs een foto van Cruijff, ge maakt van het tv-scherm, niet op genomen in de encyclopedie. „Het copyright daarop ligt namelijk bij de uitzendgemachtigde. Alleen in dien je een foto van Cruijff in le vende lijve maakt, heb je zelf het copyright", zegt Waterman. Voor de mensen die toezien op het gebruik van foto's in Wikipedia blijkt de praktijk echter vrij proble matisch. Van elke illustratie moet worden uitgezocht of deze een in breuk maakt op iemands copy right. Of iemand zelf een foto heeft genomen, moet bovendien aannemelijk te maken zijn. Vol gens Waterman is het controle systeem ook niet honderd procent waterdicht te krijgen, met alle ge volgen van dien. De nieuwe website Wikiportret.nl moet daarom uitkomst bieden. Wa terman zette de site onlangs met een paar collega-Wikipedianen op. Via de site kan iedereen copyright- vrije foto's van bekende Nederlan ders sturen. Als aanvulling op de si te werd op de wikipagina's van zo'n 2.500 BN'ers een oproepje ge plaatst om een foto te leveren. De eerste foto's druppelen intussen binnen. Waterman: „Er zit van al les tussen. Een foto van schrijver en kunstenaar Jan Cremer bijvoor beeld. Maar ook een foto van Adri Duivesteijn, wethouder in Almere. Ik verwacht dat we meer foto's zul len ontvangen naarmate meer mensen van de actie afweten." Volgens Waterman doet het pro bleem zich overigens niet alleen voor bij foto's van bekende per soonlijkheden. Ook op overheids informatie rust in de praktijk vaak copyright. Alles wat het Rijk verza melt aan fotomateriaal is auteurs rechtelijk beschermd. „Portretten van politici op de website van de Tweede Kamer mag je niet zomaar overnemen. Het auteursrecht daar van is in handen van een over heidsinstantie, een ministerie of een bepaalde fotograaf. Zelfs op fo to's uit het archief van de Rijksge bouwendienst zit copyright. In de Verenigde Staten is dat totaal an ders. Daar is alles wat voor de over heid wordt gemaakt publiek do mein en mag het materiaal ge woon worden gebruikt." Toestem ming vragen voor gebruik aan een instantie of fotograaf, wil volgens Waterman trouwens wel eens hel pen. Zelf deed ze dat al enkele ma len met succes. In Wikipedia staan inmiddels mil joenen foto's en afbeeldingen. Maar er ontbreekt nog van alles. Behalve foto's van personen en ge bouwen ook modern kaartmateri aal en schema's van chemische pro cessen, die eveneens beschermd zijn. Wikipedia beschikt echter ook over een eigen beelddatabank voor rechtenvrij materiaal. In de Wikipedia Commons, de naam van de databank, zitten al zo'n 2,7 miljoen plaatjes, audio- en vi deobestanden. Waterman: „Dat aantal groeit met de minuut. Er zijn dan ook 293.746 gebruikers mee bezig, die het leuk vinden hun materiaal zo te verspreiden." Ook de foto's die via Wikiportret binnenkomen, zullen via Wikipe dia's beelddatabank beschikbaar ko men." Copyrighthouders kunnen intus sen via twee licenties beeldmate riaal beschikbaar stellen aan Wiki pedia. „Een van die licenties is ech ter erg onhandig voor afbeeldin gen, omdat je de hele bijbehoren de licentietekst moet plaatsen bij het plaatje dat je wilt gebruiken. De andere mogelijkheid is de zoge naamde Creative Commons-licen- tie. De originele maker geeft daar mee toestemming een foto te ge bruiken. Gebruikers moeten dan wel de naam van de maker en bij behorende licentie erbij vermel den", aldus Waterman. www.wikiportret.nl Reageren? redactie.media@wegener.nl Leuke, interessante en spraakmakende websites of digitale televisiekanalen redactie.media@wegener.nl 024-3650570 i «QPfTi? ".ISÏTj" De oplichters van tv met z'n allen op een rijtje Het televisieprogramma Opgelicht?! heeft een nieuwe website. Elke op lichter die in het programma aan bod is geweest, heeft er zijn eigen dossier. Daarnaast is er informatie over de preventie van en hulp bij op lichting. In het gedeelte Eerste Hulp bij Oplichting (EHBO) kunt u te recht voor veelgestelde vragen als 'Waar moet ik op letten bij het ko pen op Marktplaats.nl'. THE WORLDWIDE GUIDE TO MOVIE LOCATIONS De papieren krant gaat in bewegende plaatjes NRC Handelsblad en nrc.next zijn met nrc.tv de televisiewereld inge doken. 3FM-dj Eric Corton presen teert vanaf zijn zolderkamertje via de webcam elke week een program ma waarin hij een band, artiest of single van de week presenteert. Car toonist Kamagurka filmt wekelijks de absurditeit van het leven en kookboekenschrijfster Janneke Vreugdenhil geeft een recept. Knutselen voor een originele verjaardagstraktatie Een kinderpartijtje moet leuk en ge zellig zijn met vooral veel lekkers! Ie dere keer is het weer een kunst om iets origineels te verzinnen. Op de website van party-kids.nl staan leu ke en praktische tips voor heerlijke en grappige taarten (prinsessencake- jes, piratenboten) en leuke ideeën voor feestthema's, uitnodigingen, versieringen en spelletjes. Een ge slaagde site voor een geslaagd feest. Op reis langs de filmlocaties van de wereld Van de Lord of the Rings-trilogie weet iedereen dat de film opgeno men is in het wonderschone Nieuw-Zeeland. Maar waar stelde Hitchcock zijn camera's op voor zijn meesterwerk The Birds? En waar werd Oscarwinnaar Gladiator opge nomen? Veel filmlocaties zijn terug te vinden op movie-locations.com Zo kan je je eigen reisje door de filmwereld plannen. www.opgelicht.nl www.nrc.tv www.party-kids.nl www.movie-locations.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 157