14 Zaterdag 31 mei 2008 PZC In Rotterdam mogen elf jongens na negen uur niet meer buiten zijn. In Utrecht en Amsterdam brengen straatcoaches en politie kleine kinderen naar huis als die 's avonds nog op straat lopen. Gemeenten hebben de avondklok ontdekt. „Je kunt er niet vroeg genoeg bij zijn." door Marloes de Koning foto: Inge van Mill H H Hangjongeren Rotterdam heeft in navolging van Utrecht een avondklok ingesteld voor hangjongeren. Onderverdeling van de hangjongeren die voor problemen zorgen: Staat zet de klok Om kwart over negen 's avonds zit Said (li) thuis. Als hij had mogen kiezen was hij nu buiten aan het voetballen, maar in plaats daarvan hangt hij op de zwartleren bank te zappen. Want Said heeft een avondklok. De burgemeester van Rotterdam heeft hem laten weten dat hij elke avond voor negen uur thuis moet zijn. Dat geldt ook voor zijn broer Ibra him (12) - om privacyredenen niet hun echte namen - maar die zwerft nu nog ergens over het Rot terdamse schiereiland Katen- drecht. Als de politie aanbelt heeft Ibrahim een probleem. Said maakt zich er niet druk om, zegt hij met zijn ogen op het beeldscherm ge richt. „Dat hebben ze nog maar één keer gedaan. Toen kwamen ze met hun motoren langs." Said en Ibrahim zijn twee van de negen jongens uit zeven gezinnen op Kat- endrecht die sinds 14 mei 's avonds laat niet meer buiten mo gen zijn. Ze maakten deel uit van een groep kinderen die het camera team van tv-programma Premtime uitschold en met stenen en ballen bekogelde. „Prem lokte het uit", vindt Said. „We konden niet ge woon rustig met hem praten zon der in beeld te komen." De afgelopen jaren is de aandacht voor overlast en vandalisme door jonge kinderen op straat toegeno men. In het hele land zinnen ge meenten en politie op maatrege len om jonge kinderen 's avonds van straat te plukken, vooral in dichtbevolkte wijken met veel gro te Marokkaanse gezinnen. De in Rotterdam en Gouda gebruikte term 'avondklok' roept associaties met de Tweede Wereldoorlog op en wordt daarom in Utrecht en Amsterdam bewust vermeden, maar de maatregelen komen gro tendeels overeen. Minister Ernst ITirsch Ballin van Justitie wil de politie meer be voegdheden geven om twaalfmin- ners 's avonds mee te nemen. Prima idee, vindt Ahmed Mar- couch, stadsdeelvoorzitter van Am sterdam Slotervaart. Mits er ook bij de opvoeding kan worden inge grepen. „Kinderen die overlast ver oorzaken zijn ook vaak slachtoffer van ouders die hun verantwoorde lijkheid niet nemen." Een week nadat Rotterdam de Crimineel 1 Overlastgevend Hinderlijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14