Tuin-en-suite SS 39 wonen vraag antwoord SS Éïtt» We hebben onze rhododendrons verplaatst. Nu krijgen ze bruineslappe bladeren. Ik wil de coniferen als 'schutting' gebruiken. Kan dat? Waarmee laat ik ze begroeien? wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 31 mei 2008 door Jan van MulJem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Zoals mijn nichtje zweert bij de gro te stad en zou verpieteren op het platteland, zijn er ook planten die je met geen schop van hun roots kunt scheiden. Doe je dat toch, dan kwij nen ze weg. Lezeres J. Verhoeven vraagt zich af of dat ook voor haar rhododendrons geldt. Zij verplaat ste er een aantal naar een plek in de volle zon en gaf genoeg water. Maar gelukkig ogen de planten sinds hun verhuizing niet. Verhoeven: 'Ze bloeien wel, maar hun blad is geel bruin en slap. Ze zien er troosteloos uit. Zijn ze ziek?' Via de site van de gespecialiseerde rhododendronkwe- kerij De Molenkamp (www.de-mo- lenkamp.nl) is een antwoord rap ge vonden. Ziek zijn de planten niet - ze hebben hooguit heimwee. Waar schijnlijk is de grond niet zuur ge noeg. Een extra laag turf of dennen schors aanbrengen, zou moeten hel pen. Een andere oorzaak kan zijn dat de plant op een té warme plek staat. Lichte schaduw is het beste. Met klimop begroeide schuttingen zie je overal. Er zijn zelfs schuttin gen inclusief klimop te koop. Geen overjarige modellen waarop Moeder Natuur zich heeft uitgeleefd, maar kant-en-klare groene afscheidingen. Lezer P. Snijders heeft ook zoiets in gedachten. Alleen heeft hij geen houten schutting, maar een 30 me ter lange coniferenhaag die hij als schutting wil gebruiken. Waarom? Omdat de haag bijna is heengegaan. En Snijders de bruine coniferen lie ver hergebruikt als 'schutting' (lees: klimwand) voor nieuw groen, dan uitgraaft. Slim. Maar kan het ook? Hovenier Jef van der Holst geeft ad vies: „Dode coniferen blijven mini maal nog tien tot vijftien jaar recht op staan, zeker op goed gedraineer de grond. Ik zou de bruine laag wel enigszins weghalen. Geschikte klim- mers zijn klimroos 'New Dawn', klim op, blauwe of witte regen of een wil de clematis. Spit de plantgaten ruim door, eventueel bemesten." Mk XN Buitenkamer in een handomdraai De ultieme buitenkamer is een veranda of serre. Maar voor wie daar niet over beschikt, zijn er andere, niet al te dure mogelijkheden om in een hand omdraai een sfeervolle leef ruimte in de open lucht te creë ren. Zo hebben tuincentra en bouwmarkten luxe partyten ten en paviljoens in het assorti ment, met aluminium frame en verankerde stalen poten. Daar overheen een dik, canvas doek (waterafstotend, uv-bestendig). Leuk voor een extra zithoek. Een andere mogelijkheid is om de 'muren' van een pergola of overkapping te bekleden met eenvoudige, doorschijnende stoffen, zoals organza. Dat is in alle kleuren voor een paar euro per meter te koop. Zo creëer je meteen schaduw op warme zomerdagen en 's avonds ont staat een sprookjesachtige 1001 nacht-sfeer. Leg kunststof buitenmatten op de grond, comfortabele kus sens, een ligbed of hangmat, hang een paar tuinlantaarns op en klaar is je loungehoek. Zelfs een simpele kunststof partytent is met een beetje fan tasie om te toveren tot een aangenaam buitenverblijf. De metamorfose of het creëren van een veranda is eenvoudiger dan je denkt. Met leuke lappen en accessoires kom je een heel eind. foto's Annina Romita De tuin is meer buitenkamer dan ooit. Het is een waar we koken, werken, douchen en zelfs slapen, maar vooral om wat je er kunt dóen." door Corine van Zuthem multifunctionele leefplek geworden „Het gaat er niet om hóe je tuin eruit ziet, Toen hij een jaar of vijf ge leden de verwachting uitsprak dat rond deze tijd de buitenkeuken enorm populair zou zijn, werd de toekomstvisie van Bert Huls nogal sceptisch ontvan gen. De tuin- en landschapsarchi tect uit Oisterwijk, auteur van on der meer Tuin is mijn Living, boog zich destijds in opdracht van een aantal overheidsinstanties over de te verwachten tuintrends. „Ik voorspelde dat mensen allerlei ac tiviteiten van binnen naar buiten zouden verplaatsen, zoals koken en televisiekijken. Daar werd ik om uitgelachen. Maar je ziet wat er gebeurd is: de tuin is een aan vullende woonruimte geworden." Deze zomer is de tuin meer bui tenkamer dan ooit, nu uiterst com fortabel tuinmeubilair en profes sionele kookapparatuur menig ter ras in beslag hebben genomen. We koken buiten, douchen buiten of poedelen in de jacuzzi en zitten met de laptop onder de luifel. En we slapen er zelfs. Zo bedacht tuinontwerper Léon van Rijswijk uit Vlijmen een buitenslaapka mer: een prieel met loungefau teuils, die te verschuiven zijn tot tweepersoonsbed. Geschikt voor een kleine siësta of een zwoele zo mernacht, al zul je de vliegenmep per dan wel binnen handbereik moeten houden. We léven, kortom, in onze tuin, zelfs als het weer dat eigenlijk niet toelaat. Met terrasverwarmers, bui tenhaarden en vuurkorven is het ook op frisse dagen aangenaam om buiten te zijn. „We zijn niet meer zo weersafhankelijk en wil len het liefst van april tot novem ber buiten kunnen zitten", zegt Huls. „Binnen ruimtegebrek? Ga ge woon naar buiten", adviseert ook tuinontwerper David Stevens in Buitenkamers, een recent versche nen koffietafelboek. „Inmiddels is het punt bereikt waarop de schei ding tussen binnen en buiten nau welijks meer te zien is." In het boek staan diverse oplossin gen om de ruimte rondom het huis op een praktische manier in te richten, bijvoorbeeld ten behoe ve van bergruimte, speelplekken en verborgen hoekjes. Ook zet hij de mogelijkheden van materialen, scheidingswanden en verlichting op een rij. Bert Huls: „Het gaat er niet meer om hóe je tuin eruit ziet, maar vooral om wat je er kunt dóen. Vroeger hadden we een tuin voor de sier; nu staat de gebruikswaar de voorop." J David Stevens - Buitenkamers. Uitgeverij Kosmos. Prijs 22,50 euro. Meer informatie over de buitenslaapkamer: www.dutchadesign.com ri-f Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 141