9 spectrum PZC Zaterdag 31 mei 2008 Op de katholieke lagere school van Cetxo, 'Moeder van de Goddelijke Herder Ikastexea', wordt met geen woord gerept over de aanslagen van de ETA. Streven naar onafhankelijkheid Baskenland (Euskadi) is een gebied in het noorden van Spanje en overschrijdt de grens met Frank rijk. Er wonen drie miljoen mensen in zeven provincies, vier Spaanse en drie Franse. Euskadi is een van de zeventien autonome regio's in Spanje. De mate van zelfbestuur is hoog, met bijvoorbeeld een eigen politie en een eigen belastingsysteem. Baskenland streeft naar volledige onafhankelijkheid. De Basken beroemen zich erop het oudste volk ter wereld te zijn. De helft spreekt Baskisch, dat in niets op het Spaans lijkt. De ETA (Baskenland en Vrijheid) werd ruim veertig jaar geleden opgericht als afsplitsing van de gematigde nationalistische partij van Baskenland, PNV. De ETA begon de gewapende strijd voor een vrij Baskenland onder dictator Franco. Het eerste dodelijke slachtoffer viel in 1960, waarna er nog 822 volgden. In 1973 werd Carrero Blanco, eerste minister onder dictator Franco, in Madrid gedood door een autobom. Tientallen ETA-leden kwamen zelf om het leven bij aanslagen. Onder de verschillende regeringen zijn vier keer onderhandelingen gevoerd, die allen op niets uit liepen. In december 2006 strandde de laatste poging onder de socialistische regering-Zapatero. Direct barstte het geweld weer los. Sindsdien zijn bij tientallen aanslagen al weer zes doden geval len. De ETA heeft dertig tot honderd leden die daadwerkelijk operatief zijn. Na nieuwe arrestaties slui ten zich weer radicale jongeren aan. Zo'n vijfhonderd leden zitten gevangen. De laatste tijd wor den steeds meer Basken veroordeeld, die niet direct ETA-lid zijn, maar de groep wel steunen. Op Paseo Maritimo van Getxo wordt gejogd alsof er niets aan de hand is. oordeel te vellen over de Basken." Is ze bang om te spreken? „Nee, maar het is alle maal nog zo breekbaar. De meeste kinde ren zijn 's nachts wakker geworden van de knal, zo dichtbij was de aanslag. Er is op school niet over gesproken. Niet met de kinderen, ook niet met de ouders." Isabel, die non is, denkt over elk antwoord diep na. „Er moet hier nog zo veel gebeu ren." De directrice probeert uit te leggen hoe gevoelig het probleem van de ETA ligt binnen de Baskische samenleving. „We zijn er nog niet aan toe er met de kinderen over te praten, als dat ook niet in de gezin nen gebeurt. Er is veel achterdocht. Mis schien komt het ooit zover. We proberen de kinderen vanuit ons katholieke geloof basiselementen bij te brengen, zoals res pect voor het leven en tolerantie." In januari houdt de school elk jaar weer 'de week van de vrede', waarin deze onder werpen extra aandacht krijgen. „Maar we hebben het nooit over het geweld in onze eigen samenleving. Dat ligt te gevoelig." Om de hoek bij de school ligt de drukke dokterspraktijk van de wijk. Carlos Sola wuift het thema 'geweld' snel weg. Hij ver schuilt zich achter het 'medisch beroepsge heim'. „Het zou best kunnen dat sommige individuele artsen van ons te maken krij gen met psychische stoornissen als gevolg van de aanslagen, maar daar is geen statis tisch bewijs voor." Er heerst een muur van zwijgzaamheid en angst, gevoed door de politieke verschil len. Als de minister van Binnenlandse Za ken in Madrid de volgende dag met veel bravoure bekendmaakt dat de belangrijk ste ETA-leider in Frankrijk is opgepakt, schampert een topman van de regerende nationalistische partij van Baskenland dat dit de zoveelste leider is die achter de tra lies gaat. De Baskische filosoof Daniel Inne- rarity, die wordt gezien als een denker met frisse ideeën, is somber over een snelle op lossing. „Door het mislukken van de laat ste onderhandelingen is de ETA uit het po litieke spel gestapt. Dan blijft er niets an ders over dan haat en wrok. Met mensen die vanuit haat opereren, is het moeilijk praten." De filosoof ziet alleen een eind komen aan het geweld als alle partijen een stap terug doen. „De oplossing moet liggen in geleide lijk doorvoering van zelfbestuur, conform de wens van 70 procent van de Basken." Twee straten verwijderd van het verwoes te gebouw worden in het kantoor van de ELA, de grootste vakbond van Baskenland (Euskadi), de wonden gelikt. Met één gro te knal werd José (46) zaterdagnacht werk loos. „Ik heb mijn hele leven al geoberd in het clubgebouw. Zaterdag werkte ik tot kwart voor twaalf Toen ik thuiskwam, hoorde ik op de radio dat de club was op geblazen. Ik kon het niet geloven en ben meteen teruggereden. Alles was al afgezet en overal lagen splinters en brokstukken." Vakbondsman Peio Igeregi: „De materiële schade is meestal goed geregeld, maar de verzekering geeft niet thuis als het om ver lies van banen gaat. Er werkten vijftig men sen in het clubgebouw. Dat zijn vijftig ge zinnen en vijftig hypotheken die maande lijks moeten worden afgelost." Onder de beschermende vleugels van de vakbond durft Igeregi fors uit halen naar de ETA-terroristen. „Ze zeggen op te ko men voor de werkende man, maar ze ver nielen hun banen." De ELA, met 100.000 leden, heeft de aan slag scherp veroordeeld. „Veel meer kun nen wij er ook niet aan doen. Dit is een taak van de politiek." Politici zijn echter al meer dan dertig jaar niet bij machte dit conflict op te lossen. Vo rig jaar, na het mislukken van de onder handelingen tussen de regering-Zapatero en de politieke vertegenwoordigers van de ETA, is het wapenbestand weer opgezegd. Daarna begon het geweld opnieuw. Een maand vóór Getxo ontplofte er een bom bij een woonkazerne in Legutiano, waarbij een lid van de Guardia Civil om het leven kwam. Een maand eerder werd 20 kilome ter verderop een politicus van de socialis tische partij op straat doodgeschoten. Nieu we namen, toegevoegd aan de lange lijst van ETA-doden. Op het grijsstenen schoolplein van de katholieke lagere school van Getxo, 'Moeder van de Goddelijke Herder Ikas texea', spelen kinderen zoals op alle school pleinen ter wereld. Toch is er verschil, zegt directrice Isabel. Ze aarzelt heel lang of ze de journalist te woord wil staan. „Wat zijn de voordelen", vraagt ze zich hardop af. Ze heeft pas een jaar de leiding over de 300 kinderen en 25 leerkrachten. „Bovendien kom ik uit Costa Rica. Wie ben ik om een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 107