Buitenland Noordpool voedt territoriale honger s/oo0 SLIPS, GRATIS Buschauffeur rijdt door na black-out immigratieplan 'Balkan veiligste plek van Europa' I3SL0GGI PZC Vrijdag 30 mei 2008 I 9 Scheepvaartroutes komen vrij en grote reserves aardolie en aardgas worden beter bereikbaar op de Noordpool. Zes landen zoeken een compromis. door onze correspondent Windy Kester ilulissat - Sinds de Russen vorig jaar hun vlag op de bodem van de Noordelijke IJszee hebben ge plaatst, lijkt de wedloop om de Noordpool begonnen. Staatshoofd na staatshoofd verklaart dat de vlagplanting slechts een symboli sche daad is en de Russen nergens aanspraak op kunnen maken. In tussen houdt iedereen nauwlet tend in de gaten hoe de eigen kan sen liggen. Ministers van de Verenigde Staten, Canada, Denemarken, Groenland, Noorwegen en Rusland hebben deze week op Groenland gespro ken over de regelgeving rond het einde van de aardas. „We zijn het eens over het feit dat we het on eens zijn over wie eigenaar is van dit gebied", zei de Deense minister van Buitenlandse Zaken Per Stig Moller. Hij is initiatiefnemer van de conferentie, die in Ilulissat is ge houden tussen de ijsbergen van de Discobocht. Alle zes deelnemende landen clai men delen van de Noordelijke IJs zee. De Verenigde Staten ruziën met Canada over de noordwestpas sage. Rusland en Noorwegen zijn het oneens over een grijze zone in Grenzen op de Noordpool noorwegen denemarken W «ÉL M Svatbard Barentsree (Noorwegen 1 V Afgesproken grenzen Discutabele grenzen de Barentszzee. De Verenigde Sta ten en Rusland twisten over de Be- ringstraat. Groenland en Canada steggelen al jaren over het piepklei ne onbewoonde eilandje Hans Is- 'We zijn het eens dat we het oneens zijn over wie eigenaar is van Noordpool' infographic: CPD/CN land. Denemarken en Groenland vechten tenslotte over de vraag van wie eventuele oliereserves zou den zijn. Groenland is nu econo misch afhankelijk van Denemar ken, maar met inkomsten uit na tuurlijke hulpbronnen zou het land zich los kunnen maken en dit is een wens van veel eilandbewo ners. Door klimaatverandering is de Noordpool de afgelopen jaren eco nomisch interessanter geworden. Een kwart van de resterende olie- en gasvoorraden ter wereld zou zich in het Arctisch gebied bevin den en wordt door het smeltend ijs gemakkelijker te winnen. Bo vendien ontstaan er nieuwe vaar routes. Via de Noordpool gaat de reis van Rotterdam naar Tokio tien dagen sneller. Dit zou al over dertig jaar mogelijk zijn. De belangen zijn dus groot en de conflicten spelen al zo lang, dat ze niet even tijdens een tweedaagse conferentie worden opgelost. Wel zijn de deelnemers het eens gewor den over de spelregels. De Verklaring van Ilulissat is 'een politiek kader voor een vreedzame ontwikkeling van de Noordelijke IJszee'. In de praktijk krijgen de Verenigde Naties het laatste woord en volgen de landen de zeerecht- conventie van de VN. Alleen de Verenigde Staten hebben deze nog niet geratificeerd. „De Noordelijke IJszee is niet an ders dan andere zeeën en we heb ben geen behoefte om liem meer exclusief te maken", zei de Noorse minister van Buitenlandse Zaken. Volgens de VN-conventie hebben kuststaten recht op een economi sche zone van tweehonderd zee mijl, zolang deze niet botst met de zone van een ander land. De VN kan een grotere zone toewijzen als een land wetenschappelijk kan be wijzen dat de zeebodem geogra fisch bij het vasteland hoort. „We hopen dat de mythe over de race om de Noordpool nu voorbij is", besloot Stig Muller. augsburg - De Duitse politie heeft een Nederlandse bus met 46 Amerikaanse schoolkinderen van de weg gehaald. Dat heeft de poli tie gisteren laten weten. De politie zag woensdagmiddag op de autosnelweg bij Augsburg een zwaar beschadigde bus rijden en ging op onderzoek uit. De jon ge passagiers vertelden dat de bus bij Mannheim van de weg was ge raakt en tegen de vangrail was te rechtgekomen. De 36-jarige bus chauffeur had hen daarna via de geluidsinstallatie verteld dat hij een black-out had gehad en was vervolgens weer doorgereden. Volgens de politie is de rechterzij de van de bus over de hele lengte ingedeukt. Ook was een raam van toegangsdeur gebarsten. Een van de banden van de bus was door het ongeluk zwaar beschadigd. De kinderen zijn woensdagmiddag met een vervangende bus verder gereisd. De beschadigde bus mocht pas na een noodreparatie zonder passagiers terug naar Ne derland. De buschauffeur moest, in afwachting van de verdere pro cedure, een borg van 1000 euro achterlaten voordat hij mocht ver trekken. parijs - Aankomend EU-voorzitter Frankrijk overlegt met andere EU-landen over een strengere aan pak van immigranten. Het gaat om nieuwe regels voor asiel en ver plichte taallessen. In een gisteren uitgelekte ontwerptekst staat dat „een immigratiestop een slecht idee is", maar ook dat „Europa niet de middelen heeft om waar dig iedereen te ontvangen die het als een El Dorado zien". VN-rapport: Aantal zware misdrijven lager dan in West-Europa. belgrado - De Balkan is een van de veiligste regio's van Europa, zo luidt de verrassende conclusie van een VN-rapport in bezit van pers bureau AP. Het onderzoek richtte zich op misdaad in Albanië, Bosnië, Kroatië, Macedonië, Bulga rije, Roemenië, Montenegro en Servië. De vicieuze cirkel van politieke in stabiliteit en daarmee samenhan gende misdaad die de Balkan in de jaren negentig kenmerkte, is door broken. Dat zegt Antonio Maria Costa, hoofd van het VN-bureau voor Drugs en Misdaad (UNDOC) dat het rapport samenstelde. Het aantal zware misdrijven als moord, verkrachting, overvallen, inbraak en geweldpleging ligt in de onderzochte Balkanlanden la ger dan in West-Europa. Dat is een trendbreuk met de situatie in de jaren '90, schrijft het rapport, verwijzend naar het tijdperk van de autocraat Slobodan Milosevic, toen smokkel van mensen, sigaret ten, wapens en drugs welig tierde. De afname zal bovendien naar ver wachting aanhouden, omdat de re gio niet de omstandigheden kent waarin misdaad doorgaans goed gedijt, zoals massale armoede, gro te inkomensverschillen, een vlucht naar de stad of grote werkloosheid onder jongeren. De Balkan blijft wel de grootste doorvoerregio van heroïne voor West-Europa met naar schatting honderd ton per jaar. Het UNDOC-rapport concludeert verder dat de bestaande banden tussen politici, zakenlui en crimi nelen zorgen baren. Profiteurs uit het verleden proberen hun geld en hun reputatie te schonen door zich op de politiek of het zakenle ven te storten. Israël kiest hop als ornithologisch symbool jeruzalem - De hop (Upupa epops) is door het Israëlische volk gekozen tot nationaal ornitholo gisch symbool. Dat maakte presi dent Peres gisteren bekend. De exotisch ogende vogel wordt soms tijdens de trek waargenomen bij Breskens. De hop is genoemd naar zijn roep: 'hoep-oep-oep'. Boete voor gooien met opgerolde egel wellington - Een 27-jarige Nieuw-Zeelander is veroordeeld voor het toebrengen van letsel om dat hij een tiener met een opgerol de egel bekogelde. Hij moet een boete betalen van 500 Nieuw-Zee- landse dollar (250 euro). De tiener werd vanaf vijf meter be kogeld en liep een bult op het been op. De egel overleefde het in cident niet. 2007:108 militairen VS plegen zelfmoord washington - In 2007 hebben 108 Amerikaanse militairen zelfmoord gepleegd, het hoogste aantal sinds 1990. Dit hebben medewerkers van het Pentagon gisteren vooruit lopend op de publicatie van een rapport gezegd. Ongeveer een kwart van de geval len deed zich voor in Irak. Het aan tal nam toe ondanks diverse in spanningen om de troepen geeste lijk bij te staan. Bisschop Tutu foto ap Tutu geschokt door situatie in Caza gaza-stad - De Zuid-Afrikaanse aartsbisschop Desmond Tutu heeft na een bezoek aan de Ga- zastrook gezegd geschokt te zijn door de situatie aldaar. De Nobel prijswinnaar noemde de situatie na maanden van Israëlische sanc ties 'troosteloos en angstaanja gend'. Tutu bezocht de Gazastrook in het kader van een onderzoek van de VN-Mensenrechtenraad. 2 BEHA'S OF TOPS NU 5 KORTING Geldig voor alle modellen en kleuren van 29 mei t/m 30 juni 2008 of zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9