Economie Voedselprijs blijft komende jaren hoog Prorail wijst kritiek van de hand SeAtlr668 Jeans Inn 10% KÖRTING PZC Britse pond haait winst BAM omlaag M'BURG IS PER 29 MEI VERHUISD VANDAAG EN MORGEN OP DE GEHELE COLLECTIE Daling bijstand neemt af SPORTZOMER 'iwJJSr ",SiB Spo(r)tgoedkoop adverteren? pzc Vrijdag 30 mei 2008 I 39 Rapport voorspelt meer ondervoeding onder arme wereldbevolking. den haag - De voedselprijzen lig gen de komende jaren twintig tot zestig procent hoger dan in de af gelopen tien jaar. Daardoor raken meer armen ondervoed, vooral in landen die voedsel importeren. De prijzen dalen wel ten opzichte van de pieken die dit jaar zijn be reikt, maar minder dan in het ver leden het geval was bij plotseling sterke stijgingen. Dit voorspellen de internationale landbouw- en voedselorganisatie FAO en de Or ganisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (Oe- so). Zij doen dit in een gezamen lijk rapport dat gisteren is gepre senteerd in Parijs. De dramatische prijsstijgingen in de laatste twee jaar zijn volgens de Oeso te wijten aan een combi natie van extreme weersomstan digheden en de stijgende vraag naar voedsel en biobrandstoffen. Door die ontwikkelingen zal rund- en varkensvlees de komen de tien jaar gemiddeld twintig procent duurder zijn dan het af gelopen decennium, voorspelt de Oeso. De suikerprijs zal gemid deld zo'n dertig procent hoger lig gen en granen zullen tussen de veertig en zestig procent duur der zijn. Voor plantaardige oliën bedraagt de stijging zo'n tachtig procent. Voor rijst, een belangrij kevoedingsbron in Azië en Afrika, moet volgens de onderzoekers rekening worden gehouden met prijzen die ongeveer dertig pro cent zijn dan de afgelopen tien jaar. Technische vooruitgang moet de De FAO en de Oeso verwachten dat de prijzen van voedsel de ko mende jaren hoog blijven. Techni sche vooruitgang moet die ont wikkeling enigszins beteugelen. prijsstijgingen de komende jaren binnen de perken houden. De gro te winst is te halen in een stijging van de productiviteit, meent de denktank. Met andere woorden: meer oogst per hectare, bijvoor beeld door het gebruik van goede kunstmest en nieuwe technieken. De minst ontwikkelde landen moeten zich volgens de Oeso de komende jaren toeleggen op het vergroten van de landbouwproduc tie. Door de hoge voedselprijzen zijn zij extra kwetsbaar. De FAO en de Oeso voorspellen ook sterke schommelingen in de prijzen. Dit komt doordat voorra den waarschijnlijk niet meer kun nen worden aangevuld en de vraag niet zal dalen als de prijzen sterk stijgen, omdat de inkomens van consumenten hier minder ge voelig voor zijn. Ook klimaatveran dering en speculanten op de agrari sche beurzen kunnen voor een grillig verloop van de prijzen zor gen. BUNNIK - Bouwbedrijf BAM heeft in het eerste kwartaal van dit jaar minder winst gehaald dan in dezelfde periode vorig jaar, vooral als gevolg van de waardedaling van het Britse pond sterling. Dat heeft het bedrijf gisteren be kendgemaakt. De nettowinst daalde tot 51,6 miljoen euro van 54 miljoen euro een jaar eerder. De omzet steeg met ongeveer 9 procent naar 1,87 miljard euro. Zonder valuta-effecten steeg de omzet met 13 procent. Het bedrijf handhaaft de verwachting voor dit jaar van een nettowinst van ten minste 250 miljoen euro bij een omzet van ongeveer 9 miljard euro. De verwachting is mede gebaseerd op de omvang van de orderportefeuille, die opliep naar 14,3 miljard euro op 31 maart van 13,8 miljard euro aan het eind van 2007. De voorgenomen verkoop van het belang van 21,5 procent in baggeraar Van Oord is bij de prognose buiten beschouwing gelaten. foto Lex van Lieshout/ANP Aantal storingen daalt, maar tolerantie voor overlast neemt ook af. utrecht - Reizigersorganisatie Rover eiste onlangs nog het ver trek van het topmanagement bij Prorail wegens aanhoudende storingen, maar de spoorbeheer- der wijst de kritiek op zijn func tioneren van de hand. Volgens de onderneming is het aantal sto ringen vorig jaar juist gedaald en zet deze trend zich ook in 2008 voort. Tijdens de presentatie van het jaar verslag over 2007, gisteren in Utrecht, gaf Prorail-topman Bert Klerk wel aan dat de maatschappe lijke acceptatie van storingen op het spoor afneemt. „Ook al gaat het elk jaar beter, het wordt door de buitenwereld niet als zodanig ervaren. Dat is begrijpelijk, want de trein wordt steeds populairder en reizigers eisen een hoge kwali teit." De spoorbeheerder wijst erop dat er vorig jaar meer personen- en goederentreinen dan ooit reden over het drukke Nederlandse spoornetwerk. Het aantal vervoer ders nam eveneens toe. Prorail zag de bedrijfslasten met tien pro cent dalen ten opzichte van 2006, Spoorbeheerder meldt in haar jaarverslag over 2007 een dalend aantal storingen en komt ook uit een internationale vergelijking goed naar voren. JL v SS&' W terwijl het treinverkeer in dat zelfde jaar met zeven procent toe nam. Uit een internationale vergelijking komt naar voren dat Nederland tot de top van Europa behoort wat betreft de benutting en beschik baarheid van het spoor. Het Neder landse spoor kent relatief weinig storingen. Desondanks wil Prorail de presta ties in de toekomst verder verbete ren. De systemen op en rond het spoor moeten daartoe robuus ter en minder storingsgevoelig worden. Ook wil Prorail nauwer samenwerken met vervoerders en overheden en moet de reisinfor matie op stations en in treinen be ter. Topman Klerk voorziet dat Neder voorburg - Het aantal Nederlan ders met een bijstandsuitkering daalt nog steeds, maar minder hard dan vorig jaar. Er is zelfs een toename van het aantal mensen dat korte tijd in de bij stand zit. In het eerste kwartaal van dit jaar ontvingen 271.000 mensen een bijstandsuitkering. Dat zijn er drieduizend minder dan eind 2007, zo blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft gepubli ceerd. Ondanks de dalende trend is het aantal mensen dat korter dan een jaar bijstand krijgt, in het eerste kwartaal van dit jaar juist met bijna 3 procent gestegen. In het derde kwartaal van 2007 was er nog sprake van een daling met bijna 7 procent. Wat precies de oorzaak is van de toename van het aantal kortduren de uitkeringen, is moeilijk te zeg gen. land de komende jaren in toene mende mate voor een dilemma wordt gesteld: „Het aantal treinen groeit gestaag en daarmee neemt ook de behoefte aan onderhoud toe. De maatschappelijke eisen voor beschikbaarheid worden steeds hoger en de reiziger wil geen overlast hebben van onder houd." Volgens de Prorail-topman wordt het onder meer door de krapte op de arbeidsmarkt steeds moeilijker om gespecialiseerde vakmensen te vinden die het onderhoud willen uitvoeren. Dat de werkzaamheden aan het spoor bovendien steeds va ker staan ingepland in de nachtelij ke uren, maakt de zoektocht naar spoorwerkers er niet eenvoudiger op. leeuwarden - Slachterij Friesland Vlees uit Leeuwarden gaat via een kort geding eisen dat minister Ger- da Verburg (Landbouw) terug komt op eerdere uitspraken over het bedrijf Dat maakte directielid Harrie Wildeboer gisteren bekend. Het geding dient 13 juni. Het bedrijf eiste eerder al excuses van Verburg omdat ze had gespro ken over misstanden bij het be drijf terwijl daar volgens vader Aaldert en zoon Harrie Wildeboer geen bewijzen voor zijn. Eigenaar Aaldert Wildeboer meld de eind april zijn bedrijf te sluiten, maar stelde dat na een gesprek met Verburg uit. Mocht Friesland Vlees het kort geding winnen, dan blijft het bedrijf bestaan. Anders sluit het waarschijnlijk definitief www.pzcadverteren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79