'AID zette illegale informant in' Vakspecialisten bieden noodhulp Autobandje verwisselen is eigenlijk best makkelijk Vale gier terug in Zeeland Zusters blijken de beste Masters PZC Vrijdag 30 mei 2008 3 1 Rechtbank houdt zaak aan na beschuldigingen van advocaat over AID. door Emile Calon MIDDELBURG - Bij een onderzoek naar fraude met afgekeurd vlees door een zakenman uit Sint Philip- sland heeft de Algemene Inspectie Dienst (AID) mogelijk een illegale burgerinfiltrant ingezet. Een keu ringsarts nam op verzoek van die dienst dna-monsters zonder dat een officier van justitie daarvoor toestemming had gegeven, aldus advocaat M. Stassen. Hij vroeg gisteren aan de leden van de Middelburgse rechtbank het Openbaar Ministerie niet-ont vankelijk te verklaren en daarmee de strafzaak tegen de zakenman, zijn bedrijfsleider en het bedrijf te beëindigen. De rechtbank vond het nog te vroeg om op dat moment het OM niet-ontvankelijk te verklaren. De drie leden van de meervoudige ka mer konden op basis van het ze venduizend pagina's tellende dos sier niet bepalen of die arts daad werkelijk illegaal is ingezet bij het opsporingswerk. Wel bepaalde rechtbankpresident G. van Unnik dat die bewuste keu ringsarts en de betrokken AID'ers in het openbaar verhoord moeten worden door de rechtbank. De rechtszaak tegen de zakenman, zijn bedrijfsleider en zijn bedrijf is dan ook voor onbepaalde tijd aan gehouden. Stassen stelde dat de AID tegen al le rechtsregels handelde door op ei gen houtje een onderzoek te doen AID zou geen toestemming aan officier van justitie gevraagd heb ben om keuringsarts DNA-mon- sters te laten nemen bij bedrijf van zakenman Sint Philipsland. naar de werkwijze van zijn cliënt. Volgens hem is er gezondigd tegen nog meer regels dan alleen het ge bod om te allen tijde eerst te over leggen met het OM voor er zulke ingrijpende maatregelen worden genomen. Alleen al het verzamelen van de DNA-monsters zou zeer onzorg vuldig zijn gebeurd. „Die arts pluk te een haar van een afgekeurd ka daver, deed het in een zakje en gaf het later aan mensen van de AID. Zonder dat er iemand was die toe zicht hield op dat verzamelen." Het onderzoek naar de zakenman loopt al sinds 2005. Het OM meent dat in de Limburgse slachte rij van de veehouder uit Sint Phi lipsland afgekeurd vlees alsnog is verwerkt. De raadsman voorspelde dat, zelfs als het OM niet niet-ontvankelijk wordt verklaard, de hele zaak toch als een plumpudding in elkaar zakt. Volgens hem is op geen enke le manier hard te maken dat afge keurd vlees alsnog in de voedselke ten terecht is gekomen. De zakenman was niet blij met het uitstel. Sinds de zomer van he te vorig jaar weet hij dat hij ver dacht wordt. „Ik wil zo snel als mo gelijk een einde aan deze zaak." Vrouwen kijken onder de motorkap bij autobedrijf Kwik Fit. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Wat doe je als je au toband lek is? „Bellen!", is de eer ste reactie van vijf vrouwen op de vraag van autmonteur Radjesh. Na vanavond is dat niet meer nodig, verzekert hij. Een bandje verwisse len, dat kan je makkelijk zelf. Der tig vrouwen kregen gisteravond les bij autobedrijf Kwik Fit in Middel- burg. Ze twijfelden geen moment om zich op te geven. „Ik wil zelfstan dig zijn", zegt Jannie. „Laatst had ik een lekke band. Toen moest ik een uur wachten tot ze me kwa men helpen, terwijl zo'n band bin nen twee minuten verwisseld is. Het is nooit weg als je het zelf 'Goh, dat is de eerste keer dat ik zo'n oliepeilstok van dichtbij zie' kan." Marian is het ermee eens. „Ie voelt je altijd zo stom als je een garage binnenkomt. Hier zijn we met allemaal vrouwen, dus dan hoef je niet te denken dat je niks weet." Inderdaad, vanavond is er geen ruimte voor stoere mannen praat. Alle 'domme' vragen mogen gesteld worden. Hoe krijg je de motorkap open, bij voorbeeld. „Er zit altijd zo'n genie pig haakje onder de rand", weet Mirja. „Dan denk je dat je 'm open hebt, maar dat is helemaal niet zo." De automonteur legt geduldig uit waar de motorolie, ruiten- en koelvloeistof in moet. Stuurbe krachtigingsolie? 'Nooit van ge hoord!' Ruitenvloeistof tegen in secten en vorst? 'Goh, handig zeg!' En trouwens: 'Mag je vloeistoffen met verschillende kleurtjes ook mixen?' Aandachtig turen we naar de oliepeilstok. „Goh, dat is de eer ste keer dat ik zo'n oliepeilstok van dichtbij zie", bekent Mirja. „En ik rij al 25 jaar auto." Ze is dui delijk niet de enige, want het duurt even voor de diagnose is ge steld: het oliepeil is te laag. Bellen bij een lekke band blijkt echt niet nodig. Dat verwisselen is zo gepiept: stoppen op een veilige plek (heel handig), reservewiel uit de achterbak halen (ligt onder het matje), wieldop eraf, krikken (tot het wiel van de grond is), de schroeven losdraaien, dan verwis selen en de schroeven er weer op (let op: wel kruislings!). Toch? Jannie voelt zich een stuk zelfstan diger. „Ik ga zeker beter op de vloeistoffen letten. Maar ik ga niet onder de auto liggen hoor. Ik zou voortaan wel ruitenwissers ver nieuwen." Lachend: „Ik zal wel moeten, want na vanavond zeggen ze thuis: 'doe het zelf maar'." Uit een exploot van kandidaat-deurwaarder M. Weertman d d. 23-05-2008 blijkt, dat t.v.v. Het Zilveren Schor Exploitatie B.V., gevestigd te Arnemuiden en Libéma Exploitatie B.V. gevestigd te Rosmalen, is gedagvaard JOHAN SIPPO VAN HARINXMA THOE SLOOTEN, zonder bekende woon- of verblijf plaats, ter terechtzitting van de rechtbank te Middelburg van 03-09-2008 te 10.00 uur, gehouden wordend aldaar in het Gerechtsgebouw, Kousteensedijk 2. Bij dit exploot, waarvan J.S. van Harinxma thoe Slooten, een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adressen, wordt o.m. geëist veroordeling tot betaling van een som geld. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes GerechtsDeurwaardersKantoorZeeland KATS - De vale gier is terug in Zee land. Gisteren is bij Kats (Noord- Beveland) en Graauw (Zeeuws- Vlaanderen) een gier gesignaleerd. Ook in andere delen van het land zijn groepjes gieren gezien. De roofvogels met een spanwijdte van 2,s meter komen waarschijnlijk uit Spanje en Portugal. Vanwege voed selschaarste aldaar zijn ze hier op zoek naar voedsel, voornamelijk kadavers. Vorig jaar zomer waren Zeeuwse vogelaars in de greep van de vale gieren. Die begaven zich in een groep van negentig in het luchtruim boven Zeeland. Internationale stichting opgericht voor inzet vrijwillige experts. door Marcel Modde MIDDELBURG - Hij is een directeur die zijn toespraak voor grootpu- bliek lardeert met het schikken van een bosje bloemen. Iedere kleur symboliseert een andere dis cipline, maar de vaas met water maakt het boeket tot een eenheid. Dat moet ook de kracht worden van de Stichting Esiea die Frans Captijn heeft opgericht. „Zeg maar een uitzendorganisatie van vakspe cialisten, die naast hun baan nog iets extra's zoeken." Esiea is zeker niet de zoveelste hulpclub, zegt de directeur van de Veiligheidsregio Zeeland. „We gaan al die grote instanties niet voor de voeten lopen. Onze men sen zullen bij noodhulpverlening niet direct in het stof staan, maar specifiek worden ingezet om mee te werken aan het verhelpen van problemen, aan het verbeteren van leefomstandigheden. Dat kan dus ook gepland gebeuren. In Viet nam bijvoorbeeld is een gebied dat nu al drie keer is overstroomd. Daar kun je met de juiste netwer ken wellicht iets aan doen. Al kun nen we in die vaas maar een paar druppels bijdragen, dan is dat toch weer wat." Natuurlijk is de inzet geheel gratis en voor niets, benadrukt Captijn. „De winst voor de mensen uit on ze kaartenbak moet je zoeken in een verrijking van hun persoonlij ke ontwikkeling. Dat kan indivi dueel interessant zijn, maar ook voor de bedrijven die hun werkne mers voor dit doel beschikbaar stel len. Zie het als een kort sabattical waarbinnen hun kennis en erva ring worden uitgebouwd." Dat 'Laat ik dat, dan krijg ik daar ongetwijfeld last van. Zo zit ik gewoon in elkaar' was ook voor Captijn de drijfveer tot oprichting van de stichting. „Ik ben nu directeur van de Veilig heidsregio. Natuurlijk een vreselij ke mooie baan, maar ik heb het idee dat ik nog veel meer uit me zelf kan halen. En dat moet ik niet hier doen, maar op plaatsen waar ik anderen daar ook mee van dienst kan zijn. Laat ik dat, dan krijg ik daar ongetwijfeld last van. Zo zit ik gewoon in elkaar. Dat is er bij mij met de paplepel ingego ten." Tegen die achtergrond gaat Captijn soms ook mee als begelei der van bedevaartgangers naar Lourdes. De komende weken zijn de eerste gesprekken met bedrij ven voor de nodige fondswerving. Van dat geld kunnen de vrijwilli gers worden uitgezonden. Esiea, dat ook burgemeester Jan Lonink van Terneuzen en diens oud-colle ga Cees van Liere in het bestuur heeft, richt zich in eerste instantie op Oost-Europa en Azië. n www.esiea.nl VLISSINGEN - Twee verpleegkundig specialisten van Ziekenhuis Wal cheren zijn door Fontys Hogescho len uitgeroepen tot Excellent Mas ter Talent 2008 met hun afstudeer project over ketenzorg voor vrou wen met borstkanker. Zij kregen de prijs tijdens het jubileumcon gres van de opleidingsrichting ver pleegkunde, vorige week in Eind hoven. Inge Smit en Judith Kuiper zijn specialistisch geschoolde verpleeg kundigen die zich richten op bege leiding, advisering en ondersteu ning van borstkanker- en andere kankerpatiënten. Met de tweejari ge masteropleiding tot nurse prac- tioner mogen zij ook zekere artsen- taken verrichten. Het project van Smit en Kuiper toonde aan dat ke- tensamenwerking tussen behandel aars binnen en buiten het zieken huis permanent en intensief on derhoud vraagt, ook als de contac ten optimaal zijn. Beduusd kijken de vrouwen onder de auto. „Dit hoeven we zelf niet te kunnen hè?' foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 77