De opkomst en de val Zeeland Terneuzen moet reserve aanspreken Besluit Cargill in september Terneuzen brengt alle Raad discussieert kunstwerken m kaart over 0„derwijs Bult 26 Vrijdag 30 mei 2008 PZCZ Begrotingstekort wordt niet afgewenteld op de burgers. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen moet volgend jaar een miljoen euro uit de algemene reserve ha len om de begroting sluitend te krijgen. Dat blijkt uit de Perspectie- vennota 2009-2012. Die spaarpot lean overigens wel een stootje heb ben, want na toevoeging van een deel van het overschot over 2007 zit daar 12 miljoen euro in. Vol gens de provinciale norm is een al gemene reserve van 4,5 miljoen eu ro voldoende. Burgemeester en wethouders kie zen er niet voor om de begroting sluitend te maken door meer geld bij de burgers weg te halen. De be lastingen en heffingen stijgen vol gend jaar niet meer dan trendma tig met drie procent. Op zich is er niets mis mee als de lopende za ken betaald worden uit de spaar pot, vindt Van Schaik. „Als je weet dat er toch elk jaar weer een over schot is waarmee je die spaarpot kunt aanvullen." Nu komen er ove rigens nog wel flinke kosten op de gemeente af die nog niet zijn inge vuld. Bijvoorbeeld voor de uitvoe- FW De gemeente Terneuzen moet volgend jaar een miljoen euro uit de algemene reserve halen om de gemeentebegroting sluitend te maken. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen gaat volgend jaar alle kunst werken binnen en buiten de ge meentelijke panden in kaart breng en. Burgemeester en wethouders reserveren voor deze inventarisatie alvast een bedrag van 10.000 euro. Er moeten onder meer kosten wor den gemaakt voor het veldwerk en het ontwerp of de aanschaf van een geschikte database. Er wordt ook een bijbehorend onderhouds plan gemaakt. Het potje voor het onderhoud van kunstwerken wordt voor dit jaar ZEEUWSE De hele dag zat ze te piekeren, die vrouw uit Dreischor. Haar jongste zoon was op schoolreis, en dat was reden tot zorg. Zou hij het wel leuk vinden? Had hij genoeg te eten? En bovenal: zou de wildebras heel blijven? Groot was haar opluchting toen zoonlief aan het eind van de mid dag vrolijk en zonder averij uit de ring van het museumbeleid zijn er behoorlijke investeringen nodig in Axel en in mindere mate in Sas van Gent en Terneuzen. „We moeten overigens wel eens goed nadenken over de komende jaren of er geen uitgaven zijn die nu te gemakkelijk over de toon bank gaan", zegt Van Schaik. „We hebben na de herindeling een strak financieel beleid gevoerd, maar na een paar jaar kan die aan dacht toch verslappen." Van Schaik denkt ook aan de kosten die gemaakt worden om de ge meentelijke producten te leveren. „We hebben al veel bezuinigd op de organisatie, maar misschien moeten we toch nog eens kijken. Kortom, de stofkam nog eens flink door de begroting halen." Volgend jaar slokken investeringen in de brandweer ook flink wat op, evenals het aanpassen van gebou wen aan de Arbo-eisen. „Verder moeten nog allerlei wensen van de portefeuillehouders gehono reerd worden, zoals een ton extra voor de promotie en een investe ring in extra personeel voor de zwembaden." Er is vier ton nodig voor het Ro me project Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone. De komende drie jaar gaat er jaarlijks 750.000 euro naar het project rond de jachthaven. De gemeente stopt ook een miljoen in een facelift van de Nieuw- straat-Zuid, door het inbrengen van de panden die gemeente-ei gendom zijn. gevuld met een extra bedrag van 5.000 euro. Ter vervanging van het 'Meisje met springtouw' bij de Ma- rij keschool in Axel heeft de ge meente 3.000 euro beschikbaar ge steld uit dit potje. Daarnaast is er ook onderhoud gepleegd aan ande re kunstwerken, zodat er van de jaarlijkse 10.000 euro nu nog maar 1.200 euro over is. Het onderhoud van het oorlogsmonument in de Paulinapolder, waarvan onder meer de bronzen plaat moet wor den vervangen, staat ook nog op de rol. Daarom stoppen B en W 5.000 euro extra in het potje. Tip? redactie@pzc.nl bus stapte. Lang duurde dat niet. Moeder, gehaast omdat er nog werk lag te wach ten, gaf de knul vlug een kus en zette snel de pas er in. Dat ze daarbij op de veter van haar zoon ging staan, had ze even niet door. Waarna haar vrees toch nog bewaarheid werd: haar jongen keerde met een flinke bult huis waarts. Checkpoint: criminele organisatie of zegen voor Terneuzen? door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Checkpoint heeft de voorbije tien jaar een sleutelrol ge speeld in het Terneuzens softdrugs beleid. Als verkooppunt, maar vooral ook als symbool. Met het beleid om onder strenge regels de verkoop van wiet en hasj toe te staan kon grotere maatschappelij ke ellende worden voorkomen. Checkpoint is nu op last van justi tie gesloten. De 56-jarige eigenaar zit samen met twee verkoopmede werkers in voorlopige hechtenis. Het drietal wordt betrokkenheid bij een criminele organisatie, die grote hoeveelheden softdrugs be zit en verhandelt, verweten. Een aanklacht, die het Openbaar Minis terie na de eerste inval, een jaar ge leden klaarblijkelijk niet hard kon maken. Checkpoint als criminele organisatie. Met de uitbater als hoofdman. Justitie kan het volgens Wilfred Suijkerbuijk, advocaat van Fracties in Sluis bezorgd over voortbestaan van basisscholen. door Frank Gijsel SLUIS - De meerderheid van de ge meenteraad van Sluis koos er gis teravond voor om op korte ter mijn vernieuwbouw te doen plaatsvinden voor de Europa- school in Zuidzande. Er tekende zich ook een meerder heid af voor het behoud van het godsdienstonderwijs op de open bare scholen. De coalitiepartijen Dorpsbelangen en PvdA waren niet unaniem van oordeel dat dit onderwijs dient te worden behou den. Onduidelijk was nog of het zwemonderwijs behouden blijft. Met name Rob Evers (PvdA) en William Gijsel (Gemeentebelan gen) uitten hun zorg over het voortbestaan van de basisscholen in de kernen en vroegen het colle- |t De PvdA en Gemeentebelangen zijn bezorgd over het voortbe staan van basisscholen in de ker nen. Godsdienstonderwijs blijft waarschijnlijk behouden. de Checkpointers, niet gekker ma ken. Hij vindt het ronduit belache lijk dat het OM nu de Terneuzense softdrugs- en horecazaak aan ban den heeft gelegd, omdat de onder neming te succesvol is gebleken. „Nergens, maar dan ook nergens, staat geschreven hoeveel bezoekers een coffeeshop mag trekken, hoe veel klanten er bediend mogen worden", stelt Suijkerbuijk. „Dat is waar", weet burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen, „maar het is 'Het uitgangspunt was dat shops de lokale markt zouden bedienen' ook nooit de bedoeling geweest dat de Terneuzense coffeeshops een internationale markt zouden bedienen. Het uitgangspunt was de lokale markt en ja, die strekt zich ook in mijn beleving niet uit tot diep in Frankrijk." De twee coffeeshops deden in Ter neuzen hun intrede halverwege de jaren '90 door toedoen van toen- ge om met een duidelijke visie te komen. De prognosecijfers voor het aantal leerlingen in Sluis geven de komende jaren een duidelijke daling van het aantal leerlingen weer. In de algemene beschouwingen werd de nodige kritiek gespuid aan het adres van het college van B en W. Het slecht onderbouwde voorstel voor sluiting van de brandweerkazernes in Schoondij- ke en Cadzand werd daarbij stevig op de korrel genomen. Ook de voorgestelde inkrimping van het gemeentepersoneel met ruim 22 formatie-eenheden is wat Hans Meijer van Helder Zeeuws betreft een logisch voorstel. Hij riep op nog meer efficiency winst te boeken. Onduidelijk was nog of de voorge stelde verhoging van de ozb met tien procent, bezuiniging op de strandexploitatie en bezuinigingen op subsidies doorgang zullen vin den. Wethouder Henk Luijendijk van financiën hield de raad voor dat in de voorgestelde lastenverho- gingsvoorstellen de totale lasten voor de burger beperkt blijven tot drie procent. malig burgemeester Ron Barbé. De havik Barbé had jaren achter een met een repressief beleid ver geefs geprobeerd zijn stad te vrij waren van drugshandelaren. Kort voor Barbé's ommezwaai in het denken waren er 70 verkooppun ten van hard- en softdrugs, tierde de straathandel welig, ronkten er tientallen buitenlandse autootjes door het oude centrum, klonken er af en toe pistoolschoten in de binnenstad en schakelde de toen malige politiedistrictschef Fup Goudswaard in nachtelijke uren een helikopter in om een disco theek, waarin gehandeld werd, schoon te vegen. Het moest anders in Terneuzen. Samen met juridisch medewerker Gerrit Christiaanse dokterde Bar bé voor Terneuzen een softdrugs- gedoogbeleid uit, dat uiteindelijk met brede steun van de raad, in 1995 werd ingevoerd. Uitgangs punt was dat er twee coffeeshops getolereerd zouden worden en dat voorts alle andere aan drugs gerela teerde uitwassen resoluut zouden worden aangepakt. Het laatste ging Terneuzen prima af Barbé deelde tientallen binnenstadsver boden uit, joeg dealertjes de stad uit en sloot panden. Politie en jus titie steunden dat beleid met woord en daad met de projecten Doubleshot en Houdgreep. De ver koop van wiet en hasj werd geka naliseerd. Twee ondernemers L. Ouchane en M. Willemsen kregen van Barbé een beschikking om on der voorwaarden in softdrugs te handelen. De eerste ondernemer begon zijn zaak Miami, de andere ging het doen in een tijdelijk pand aan de Westkolkstraat. Dat was no dig, omdat Willemsens oude pand, café de Rijnvaart, moest wij ken voor het nieuwe theater dat Terneuzen met steun van Dow ging bouwen. Over de uitkoop van Aankoop terrein met voormalige suikerlood- sen in Sas van Gent. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Burgemeester en wet houders van Terneuzen denken in september te kunnen besluiten of ze het terrein van de voormalige suikerloodsen van Cargill in Sas van Gent wel of niet willen aanko pen. Dat hangt af van een haalbaar heidsonderzoek dat op dit mo ment loopt. Het terrein is al een tijdje in beeld als locatie voor het Industrieel Mu seum Sas van Gent. Daarnaast bie den de loodsen volgens B en W mogelijk goed onderdak voor de vrijwillige brandweer Sas van Gent. Bovendien zouden de ver schillende carnavalsverenigingen er een definitief onderdak kunnen krijgen. Die moesten hun huisves ting op het voormalige CSM-ter- rein noodgedwongen verlaten. B en W voorspellen dat er voor het project aanzienlijke investeringen nodig zijn. Daarmee is nog geen re kening gehouden in de begroting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 72