dan de krant erbij fill Koningin krijgt krant/tekening Krap bij kas Oude pagina's in een lijstje mm PZC Vrijdag 30 mei 2008 3 Or, Barbara van Beukering, hoofdredacteur van Het Parool: „Ik denk dat de landelijke dagbladen een groter probleem hebben. Voor het algemene nieuws kijken mensen wel op internet. Dat wil niet zeggen dat regionale dagbladen geen landelijk nieuws moeten brengen, maar dan wel door, bijvoorbeeld, een Zeeuwse bril. Persoonlijk zie ik toekomst in de regionale of lokale benadering. In kiezen voor duidelijke doelgroepen. In af bakening en specialisatie in plaats van algemeenheden. Het Parool heeft ge kozen voor 'Amsterdammers', maar daarnaast hebben we sinds kort een tweede pijler: kunst. Dat is iets heel Amsterdams, er worden hier méér dan elders concerten en schouwburgen bezocht. Ik geloof niet dat internet de functie van de krant zal overnemen. De krant lees je voor duiding, columns, verdieping. Thuiskomen en de krant lezen, of bij het ontbijt: dat blijft." Piet Bakker, lector Crossmedia Content: Massamedia en Digitalisering aan de Hogeschool Utrecht: „Kranten hebben te maken met een toenemende druk vanuit de bedrijfs voering om edities op te heffen of samen te laten werken. Dat is een zakelij ke oplossing om een goedkope krant te maken. Maar de mensen willen nieuws van om de hoek: edities dus. Verder denk ik dat kranten altijd een site moeten hebben, waarop het nieuws zo snel mogelijk te lezen is. Als je dat niet doet, begint iemand op een zolderkamertje wel een website Ter- neuzen Nu, of zo. Wees niet bang voor kannibalisme, zorg gewoon dat de site het nieuws anders benadert dan de krant. En verwerf je zo een positie waarin je kunt zeggen: iedereen die vandaag de krant niet gelezen heeft, is een sukkel. Die kan niet meepraten." Rimmer Mulder, hoofdredacteur Leeuwarder Courant De Leeuwarder Courant vierde vier jaar geleden haar 250-jarig bestaan. Of de Friese krant ooit de vijfhonderd jaar haalt? „Ik denk niet dat we dan nog bomen vernielen en ze bedrukken met inkt om informatie te verspreiden." Voor een andere verschijningsvorm van de regionale krant ziet Mulder ech ter wél toekomst. „Zolang er sterke regio's bestaan ais Friesland en Zee land, waar de provincies nog echt bestaan, kun je lezers iets aanbieden waarmee ze zich kunnen identificeren." Uiteraard moet een krant dan wel aan haar lezers bewijzen dat ze de ogen en oren van de regio zijn. „Onze filosofie is dat Friesland op elke pagina voelbaar moet zijn." De grootste be dreiging voor de Leeuwarder Courant is de veranderende samenleving, denkt Mulder. „Mensen hebben minder tijd voor een krant en halen hun informatie ergens anders vandaan." foto Wietze Landman/Leeuwarder Courant „Uit alle onderzoeken blijkt dat er een toenemende behoefte is aan nieuws uit de regio", constateert Bianca Rootsaert van de journalistennvakbond NVJ. „Maar aan de andere kant worden krantenbedrijven geconfronteerd met strengere rendementseisen, die hun worden gesteld door investeer ders die op korte termijn veel geld willen verdienen aan de kranten." Volgens haar ligt de uitdaging voor regionale titels als de PZC in het vinden van andere manieren om de nieuwsconsument te laten betalen. „Ik ben nog een echte krantenlezer, maar ik betwijfel of de komende generaties net zo gehecht zijn aan het papier." Verder is het voor de kranten zaak om de komende jaren tijd uit te trekken om het nieuws op een andere, multi mediale, wijze aan te bieden, denkt Rootsaert. foto Ronald den Dekker GOES - Ruim 170 kinderen hebben meegedaan aan de wedstrijd 'Maak een krant of een tekening voor de koningin'. De origineelste krantenpagina is gemaakt door: Sanne de Meul- meester, Suanne van der Graaf en Nicky Slager uit Burgh-Haamste- de. De mooiste tekening kwam van Jip Koopen uit Goes. Zij mogen hun inzendingen vandaag aan de koningin aanbieden. Eervolle vermeldingen krijgen: Su zanne van Leeuwen, Marit Jansen van Galen, Madeira van den Berg. Cherique en Denis, Danique Blok- poel, Chariot van der Peijl, Remy Mol, Melanie Boone, Sylvana van 't Westende en Anouska uit West- kapelle. Alle tekeningen zijn te zien op www.pzc.nl (jT) Aankomst koningin bij j Lange jan 14.00 uur. jj (T) Sprekers en muziek in Nieuwe Kerk. (jj) Koningin opent nieuwe installatie bij ingang Zeeuws Museum. Feest 250 jaar PZC in Abdijcomplex Vandaag woont koningin Beatrix het feest bij ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de PZC. (4) Receptie in Koorkerk en Kloostergang. Koningin vertrekt omstreeks 15.30 uur weer. PZC Rolant Quist www.zeelandboten.nl 0118-613659 COMMENTAAR De ziekenhuizen in Goes en Vlissingen zitten plotseling krap bij kas. Bij ongewijzigd beleid dreigt dit jaar een miljoenenstrop. Dus wordt de broekriem flink aangetrokken. Budgetbijstellingen komen met enige regelmaat voor bij alle bedrijven en instellingen. Tot zover is er dus niets aan de hand. Als het bezuinigingen betreft, kunnen ze normaal gesproken worden uitgevoerd zonder dat de klant er iets van merkt. Dat heet continuïteit in de dienstverlening. Juist in de zorg is dit heel belangrijk. Op een ziekenhuis moet je kunnen rekenen. De aanpassingen die zich nu in Vlissingen en Goes aftekenen, zijn echter zo drastisch dat de gangbare zorg in het nauw dreigt te komen. Er moet met minder personeel worden gewerkt en afdelingen gaan tijdelijk dicht. Het is moeilijk voor te stellen dat de patiënten daar niets van zullen merken. De ziekenhuizen zullen door slecht financieel beheer mogelijk een tijdje ondermaats presteren. Zo'n tegenslag is altijd vervelend, maar deze komt wel heel erg ongelegen. De bestuurders liggen toch al onder een vergrootglas vanwege hun omstreden fusieplan. Hun eerste reactie op deze financiële malaise is bovendien ook niet gelukkig. De directeuren maken hun begroters verwijten. In plaats daarvan zouden zij moeten bewerkstelligen dat de ziekenhuizen langs wegen van geleidelijkheid, en dus onmerkbaar voor de patiënten, tot een gezonde financiële huishouding kunnen komen. MIDDELBURG - Ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de PZC toont het Zeeuws Documentatie centrum in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg oude, origine le krantenpagina's uit de afgelo pen eeuwen. De expositie haakt in op het jubileum van de krant. Zo is het eerste nummer van de Middelburgsche Courant van 3 mei 1758 te zien. De opening van de Vlissingse havens in 1873, het zilveren regeringsjubileum van ko ningin Wühelmina in 1923 en het ongeluk met de Hindenburg in 1937 zijn enkele andere items. RH Expositie 250 jaar PZC: Zeeuwse Bi- bliotheek in Middelburg, geopend ma. 17.30-21.00 uur, di-vr 10.00- 21.00 uur, za. 10.00-13.00 uur. Bianca Rootsaert, secretaris van de Nederlandse Vereniging voor Journalis ten (NVJ)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3