Economie ubsidiebuitje voor Zeeland Crisis bij bouwer Heijmans kost weer koppen Slachterij Sint Annaland behouden met subsidie te dokteren met meekrap L PZC Vrijdag 30 mei 2008 37 Theo Slager heeft twintig slagers aan het werk tijdens het islamitische offer feest. gehouden. foto's Willem Mieras De herleving van de meekrapteelt beleeft nu zijn vierde jaar. Voor zichtige conclusie: in de moderne landbouw is het uit de middeleeu wen stammende gewas zowel in teelttechnisch als in bedrijfsecono misch opzicht rendabel. De Wilde: „We zijn nu aan het uitknobbelen hoe we de teelt zo profijtelijk mo gelijk kunnen maken. Daar komt veel bij kijken. Je streeft naar een zo hoog mogelijke opbrengst in ki logrammen, maar uiteindelijk gaat het erom hoeveel kleurstof alizari ne er in zit. Vergelijk het maar met het suikergehalte in bieten." De meekrap-pioniers van de 21e eeuw zijn begonnen het meerjari ge gewas na twee groeiseizoenen te oogsten. Er is nu ook een keer na drie jaar geoogst. De Wilde: „Dat heeft een iets hogere kilo gramopbrengst en een hoger gehal te aan kleurstof opgeleverd. We moeten nog precies uitrekenen of dat de driejarige teelt ten opzichte van de tweejarige rendabeler maakt." Bij de introductie van een nieuw gewas - of liever de terugkeer van een oud product - hoort de ont wikkeling van afzetkanalen. „Daar is veel tijd voor nodig. We zien dat er belangstelling en bereidheid zijn om meekrap te gebruiken. Dat is al heel wat." Hij windt er geen doekjes om. Zonder de fikse bijdra ge van de provincie zou Sint-Annaland geen moderne slachterij rijk zijn geweest en Zee land geen plek voor noodslachtin- gen meer hebben. Ruim i miljoen euro moest slager Theo Slager investeren om zijn slachterij achter de slagerswinel aan de Voorstraat in Sint-Anna- land naar het industrieterrein bij het dorp te verplaatsen. Alleen dankzij de subsidie uit Vitaal Plat teland (75.000 euro van Europa en 87.000 van de provincie) kon hij zijn plannen uitvoeren. De provincie toetste de aanvraag van Slager niet alleen op de belan gen van de ondernemer. Dat de slachterij achter de winkel niet meer aan de eisen voldeed, was voor iedereen duidelijk. Ook voor Slager. Door de strenger geworden eisen waren elders in Zeeland plaatsen gesloten waar gewond ge raakt vee kon worden geslacht. Zeeuwse veehouders dreigden voor noodslachtingen ver buiten de provincie terecht te moeten. Dat werd als een ongewenste situa tie beoordeeld; voor de veehoude rij en uit het oogpunt van dieren welzijn. Slager: „Er bleef ook be hoefte bestaan aan een slachterij waar een particulier een zelf ge mest rundje netjes kon laten slach ten en netjes kon laten verwerken. Dat soort dieren leveren vaak mooi vlees op met veel meer smaak dan dieren die min of meer fabrieksmatig zijn gemest." Slagers slachterij is ook in een an der opzicht van betekenis. Tijdens het islamitische offerfeest worden er in twee dagen tijd achthonderd tot duizend lammeren en vijfen twintig tot dertig runderen ge slacht. Volgens de islamitische voorschriften en volgens de regels op het gebied van dierenwelzijn. Slager maakt dan gebruik van spe ciaal opgeleide snijders. Het is tij dens het offerfeest zo druk dat Sla ger extra mensen moet inhuren. Zijn vaste ploeg van zes slagers worden dan uitgebreid tot twintig man. En verkeersregelaars leiden de stroom offerfeestvierders in goe de banen. Slager verzorgt ook vlees-, fondu en barbecue-pakketten. Desge wenst compleet met tafels, servies en bestek. En met al dan niet alco holische drank. „Mijn zus heeft hiernaast een slijterij." President-commissaris Brentjens vertrekt, Van Gelder nieuwe man. door Kees Bechtold rosmalen - President-commissa- ris loep Brentjens stapt vervroegd op als voorzitter van de raad van commissarissen bij bouw- en vast goedconcern Heijmans. Na top man Guus Hoefsloot is het de tweede kop die rolt bij Heijmans als uitvloeisel van de bestuurscri sis binnen het concern. Heijmans maakte gisteren ook bekend dat Rob van Gelder de nieuwe top man wordt. De crisis bij Heijmans brak uit, na dat Hoefsloot half mei voor de vijf de keer in anderhalf jaar tijd met een winstwaarschuwing kwam. Het vertrouwen in het concern was dermate aangetast, dat Hoef sloot al dan niet gedwongen be sloot op te stappen. Voor de grootste aandeelhouder van het bouw- en vastgoedcon cern, Van Herk Groep, was dit niet genoeg. De Rotterdamse investeringsmaat schappij eiste ook het vertrek van Joep Brentjens als president-com missaris. Hij werd verantwoorde lijk gesteld voor het aantrekken van Hoefsloot, met wie Heijmans in troebel water geraakte. Heijmans zei een paar weken gele den nog geen reden te zien aan de eis van Van Herk tegemoet te ko men. Brentjens was sinds 2994 presi dent-commissaris bij Heijmans. Zijn vertrek stond eigenlijk ge pland voor april 2009. André Olijslager, sinds 2007 lid van de Raad van Commissarissen, volgt Brentjens op. Volgens een woordvoerder van Heijmans bestaat er geen ver band tussen het verzoek van de Van Herk Groep en het opstappen van Brentjens. „Brentjens heeft het besluit geno men, omdat hij het aftreden van Hoefsloot en het begin van een nieuwe topman per 1 juli een goed moment vond om zijn functie neer te leggen", verklaarde de woordvoerder. 1^ Bouwbedrijf Heijmans geeft als- nog gehoor aan oproep van grootste aandeelhouder om presi dent-commissaris Brentjens de laan uit te sturen. De nieuwe Heijmans-topman Rob van Gelder start per 1 juli voor een periode van twee jaar. Van Gelder leidde van 1993 tot 2006 het bag- gerconcern Boskalis. T\vee jaar gele den ging hij met pensioen. Van Gelder is zeker geen tussen paus, zegt de Heijmans-woord- voerder. „Het is een vent die zeer veel erva ring heeft en die de operationele ri sico's van complexe projecten goed kan inschatten. Het is de bes te man die nu beschikbaar is. Hij wil het twee jaar doen. In die ter mijn wil hij met Heijmans een stap voorwaarts zetten. Het is een echte kapitein op het schip." De Van Herk Groep reageert ver heugd op het vertrek van Brentjens en de benoeming van Van Gelder. Horeca verdient meer, maar verkoopt minder voorburg - De Nederlandse hore ca heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 2,7 procent meer omge zet dan in dezelfde periode in 2007. Het volume van de omzet, dus het aantal verkochte produc ten, daalde echter met 0,4 procent. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De prijzen in de horeca stegen in het eerste kwartaal met 3 procent. Werkloosheid Duitsland gestegen Nuremberg - De werkloosheid in Duitsland is in mei onverwacht ge stegen. Het aantal mensen zonder een baan nam met 4000 toe tot 3,31 miljoen. Dat is 7,9 procent van de Duitse beroepsbevolking. Dat maakte het Duitse federale arbeids bureau donderdag bekend. Analisten hadden verwacht dat de werkloosheid juist zou afnemen in vergelijking met april. Nieuwe prijsvechter op spaarmarkt amsterdam - De Nederlandse spaarmarkt is een prijsvechter rij ker. De IJslandse internetspaar bank Icesave biedt spaarders een rente van 5 procent. Dat is het hoogste spaartarief op een inter- netspaarrekening in Nederland. Icesave, onderdeel van de IJslandse bank Landsbanki, biedt naar eigen zeggen een online spaarrekening zonder voorwaarden, met een con sistent hoge rente'. NMa waarschuwt banken over pin amsterdam - Nederlandse banken geven een verkeerd signaal af als ze speculeren over het einde van pin als betaalmiddel. Mogelijk overtreden ze hiermee de wet. Dat stelde de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) gisteren. Onlangs gaven ING en dochter Postbank aan pin geen plekje te ge ven op bankpassen. Het concern werkt liever met internationale sys temen als Maestro en V-Pay. RTL komt met mobiele nieuwszender amsterdam - RTL Nederland komt vanaf 5 juni met de eerste speciaal voor de mobiele telefoon ontwikkelde nieuwszender van Nederland: RTL 24. RTL 24 biedt een rijke programmering met de populairste informatieve program ma's van RTL Nederland. RTL 24 is te ontvangen via KPN DVB-H mobiel, een standaard voor digitale televisie bestemd voor mobiele dragers, zoals gsm's. Tennet maakt meer winst arnhem - Elektriciteitstranspor teur Tennet heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 53,1 mil joen euro, 14 procent meer dan in 2006. De omzet bleef met 398,8 miljoen euro vrijwel gelijk. Tennet maakte dit gisteren bekend. Iets meer dan de helft van de netto winst gaat naar de Nederlandse Staat, Tennets enige aandeelhou der. De rest gebruikt de netbeheer der voor investeringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39